CHP’Lİ YALIM SINIR KAPILARINDAKİ HAKSIZ KAZANCI BİR KEZ DAHA GÜNDEME GETİRDİ: “HIRSIZLIĞA ÇANAK TUTUYORSUNUZ, TÜM BAKANLARI GÖREVE DAVET EDİYORUM”

Genel 22 Mayıs 2021 18:26
Videoyu Aç CHP’Lİ YALIM SINIR KAPILARINDAKİ HAKSIZ KAZANCI BİR KEZ DAHA GÜNDEME GETİRDİ: “HIRSIZLIĞA ÇANAK TUTUYORSUNUZ, TÜM BAKANLARI GÖREVE DAVET EDİYORUM”
A
a
CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, sınır kapılarındaki istasyonlarda haksız kazanca ilişkin açıklamada bulundu. CHP’li Yalım, Cumhurbaşkanı Erdoğan da dahil tüm bakanları göreve çağırdı.

AKP Eskişehir Milletvekili Harun Karacan’a gönderme yapan CHP’li Yalım, “Kapıkule, Hamzabeyli ve İpsala sınır kapılarında ÖTV’siz KDV’siz akaryakıt satılıyor. Bugün mazota zam geldi ancak ÖTV’ye zam geldi. Ben bu rakamları kontrol edeceğim Harun Bey. Siz bu zammı, ÖTV’siz sattığınız zammı kapılarda uygulayacak mısınız? Tüm nakliyeci arkadaşlarımızla bunu değerlendireceğiz.” dedi.

“HARUN BEYİN ŞİRKETİ ÇOK AÇ Kİ YÜZDE 8’DEN FAZLA PARA KAZANMAK İSTİYOR”

AKP’li Karacan ile ilgili haksız kazanç konusunda daha önce açıklama yaptığını vurgulayan CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, “Harun Bey 3 yıldır bu 3 kapıdaki istasyonları işletiyor. Yüzde 8’lik normal hukuki kazancından sonra 3 yıllık toplamda haksız kazancı 597 milyon 209 bin 910 TL’idi. Bunu daha önce açıkladım. Bunun yanında gümrük kapılarında ÖTV’siz KDV’siz mazot satılıyor. Her nasıl oluyorsa çeşmede 4.7, Pendik’te 4.6, Mersin’de 4.87, Yalova’da 4.72, Karasu’da 4.92 bunlar normal yüzde 8 kar payı içinde ama nedense Harun Beyin şirketi çok aç ki yüzde 8’den fazla para kazanmak istiyor. İpsala’da 5,235, Kapıkule’de 5,235, Hamzabeyli’de 5,217. Yani litrede 55 kuruş fazladan para kazanıyor. Günde bir araç 900 litre mazot alıyor. Günde ortalama 1100 araç geçiyor. Burada haksız kazanca devam ediyor.” dedi.

“HAKSIZ KAZANCA DUR DEMENİZ LAZIM”

AKP’li Harun Karacan’ın bugüne kadar herhangi bir yanıt vermediğini de belirten CHP’li Yalım, nakliyeciler adına konuştuğunu ifade ederek şunları söyledi:
“Siz neden bizim nakliyecimizin daha fazla akar yakıt fiyatına, haksız yere kazançla, diğer ülkelerdeki nakliyecilerle olan rekabet gücünü düşürüyorsunuz? Nakliyeci arkadaşlarımızın gücünü düşürmeyin. Haksız kazanca dur dememiz lazım. Bu haksız kazanca karşı, enerji, ulaştırma ve gümrük bakanlıklarını göreve davet ediyorum.”

“BU 3 GÜMRÜK KAPISINDA DÖVİZ BÜRONUZ VAR MI?”

AKP’li Harun Karacan ile ilgili yeni bir iddiayı daha gündeme getiren CHP’li Yalım, “Harun Beyin önceden çalıştığı yerdeki işçi kardeşimiz ne demiş: “firmalardan yakıt parasını yukarı yuvarlayıp daha fazla para alıyor, usulsüz döviz  bozuyor.” Bu 3 gümrük kapsında sizin döviz büronuz var mı, Karacan enerjiye ait? Hangi lisansınız var da döviz bozuyorsunuz. Ticaret bakanına ve Gümrük bakanına soruyorum.? Cevap bekliyoruz.” dedi.

“CUMHURBAŞKANINI GÖREVE DAVET EDİYORUM”

CHP’li Yalım son olarak hükümet yetkililerine seslenerek, “Buna dur deyin. Birilerinin hırsızlık yapmasına resmen çanak tutuyorsunuz. Tüm bakanları göreve davet ediyorum. EPDK başkanı bile bu konuyla alakalı adım atamıyor. Burada adım atacak kişiler ulaştırma, enerji, gümrük ve ticaret bakanı. En son Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum. Gelin görevinizi yapın, vatandaşın, nakliyecinin gücüne güç katın diyorum” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat