CHP'Lİ ZEYBEK BARO SEÇİMLERİ İLE İLGİLİ KONUŞTU "AKP'YE SERBEST, BAROLARA YASAK" 

Türkiye 17 Mart 2021 16:59
Videoyu Aç CHP'Lİ ZEYBEK BARO SEÇİMLERİ İLE İLGİLİ KONUŞTU "AKP'YE SERBEST, BAROLARA YASAK" 
A
a
CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, Antalya Barosu’nun genel kurul yapma talebinin reddedilmesi ile ilgili açıklama yaptı. 

AKP'nin kalabalık kongreleri ile kurultaylarının yapıldığı ortamları işaret eden CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, baro seçimlerinin engellenmesine dair şu ifadeleri kullandı:

"AKP’YE LEBALEB KONGRE SERBEST, BAROLARA SEÇİMLER YASAK" 

“Ekim ayından bugüne kadar Barolar, yasada belirtilen duruma göre genel kurullarını yapmak için resmi başvurularda bulunuyor ancak AKP iktidarı, pandemiyi bahane göstererek baroların kendi demokratik süreçlerini engellemeye devam ediyor. Son olarak Antalya Barosu’nun genel kurul talebi Muratpaşa 1. İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedildi. Üçüncü kez ertelenen ve ucu açık olan bu son erteleme ile avukatların demokrasi mücadelesi engellenmek isteniyor. Lebaleb dolu AKP kongre ve kurultaylarına izin verilen salgın sürecinde, barolara reva görülen yasakçı yaklaşımı kabul etmek mümkün değildir. Demokrasi, siyasal iktidarın tekelinde değildir, baroların genel kurullarını yapmaları sağlanmalıdır, Antalya Barosu ve birçok baro süreç içinde mücadelelerini sürdürüyor ve talepleri yasada belirtilen genel kurullarını biran önce yapmak.”  

"ÇOKLU BARO DÜZENLEMESİNE KARŞI ÇIKAN BAROLAR CEZALANDIRILIYOR" 

CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Zeybek açıklamasının devamında, temmuz ayında yasalaşan “Çoklu Baro” düzenlemesine karşı çıkan baroların genel kurullarının sürekli engellenmesinin bir cezalandırma olduğunu belirtti. CHP’li Zeybek açıklamasının devamında şunları söyledi;  
“AKP’nin “yargı reformu” ve “ileri demokrasi” söylemleri uygulamada yargıya müdahale ve baro seçimlerinin ertelenmesi olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor. Baroların genel kurullarını engelleyen, yargıyı siyasallaştırmak için savunmayı çoklu barolar ile bölmek isteyen AKP iktidarı, salgın sürecini istismar etmektedir. Yasakların yasallaştığı AKP demokrasisi ve hukukunun olağanlaşmasını kabul etmiyoruz. Demokrasi ve adaleti, siyasal iktidarın insafına bırakmayacağız.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat