CHP MALATYA KADIN KOLLARI BAŞKANI AYDIN, TÜRK MEDENİ KANUNU’NUN KABULÜNÜ KUTLADI

Genel 18 Şubat 2021 23:11
Videoyu Aç CHP MALATYA KADIN KOLLARI BAŞKANI AYDIN, TÜRK MEDENİ KANUNU’NUN KABULÜNÜ KUTLADI
A
a
Türk Medeni Kanunu’nun kabulünün 95. Yıl dönümü nedeniyle CHP Malatya İl Kadın Kolları Başkanı Nezahat Aydın, kutlama mesajı yayınladı. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 17 Şubat 1926 tarihinde Türk Medeni Kanunu’nu kabul etti. Türk kadınına ve sosyal yaşantısına yeni bir düzen getiren Kanun’un kabulünün 95. Yılında, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Kadın Kolları Başkanı Nezahat Aydın, kutlama mesajı yayınladı.
Türk Medeni Kanunu’nun önemine dikkat çeken Başkan Aydın, şu ifadeleri kullandı:

“KADINLAR, KENDİ HAYATINA YÖN VERME GÜCÜNÜ ELDE ETTİ”

“Eşit yaşam temelinde kazandığımız en önemli haklardan biri olan Türk Medeni Kanunu’nun yıl dönümünde, başta ebedi liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, eşitlik mücadelesine güç veren herkese saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Türk Medeni Kanunu’nun kabulü ile birlikte, kadınlar sosyal hayatta ve aile yapısında yaşamın öznesi durumuna gelmiş ve özgürleşmiştir. Doğumdan başlayıp ölüm sonrasını da kapsayan; bireylerin arasındaki hak temelli ilişkiyi düzenleyen bu devrim yasası, laik hukukun da simgesidir. Mahkemelerde tanıklık yapma, evlenme, miras ve boşanma konularında erkeklerle eşit hale gelen kadınlar, istedikleri mesleği seçme hakkını da kazanmıştır. Tek eşliliğin ve evliliklerde resmi nikâh yapma zorunluluğunun getirilmesi   sayesinde kadınlar, ikinci sınıf vatandaş olmaktan kurtularak kendi hayatına yön verme gücünü elde etmiştir. 

“HAKLARIMIZIN UYGULANMASI İÇİN ADLİYE ÖNLERİNDE NÖBET TUTAR OLDUK”

Türk Medeni Kanunu’nun kabulü eşit bir toplum yaratma ve dogmalarla hareket eden karanlık zihniyetlerin çökmesi adına çok önemli bir adımdır. İnsanca yaşayabilmenin koşulunu oluşturan bu hakları kazanmak kadar, sahip çıkmak da önemlidir. Cumhuriyetle birlikte zincirlerinden kurtulan kadınlar, bugün iktidarın zihniyeti nedeniyle, sadece boşanma haklarını kullanmak istedikleri için eşleri tarafından katlediliyor, şiddete maruz kalıyor. Ailesinin mirasından yararlanmak istediğinde, erkek kardeşleri tarafından darp ediliyor. Ne yazık ki, kanun maddeleri ile güvence altına alınan haklarımızın uygulanması için adliye önlerinde nöbet tutar olduk...

“HAKLARIMIZIN AŞINDIRILMASINA ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ!”

 Yüzlerce yıl öncesinin tutsaklığını hayatımıza dayatmaya çalışan, kadınları “itaat et, rahat et” anlayışına sıkıştırmayı hedefleyen, erken   evlenmeye, yoksulluğa, güvencesizliğe ve yalnızlığa iten bir siyasal iktidar ile mücadele ediyoruz. 2017 yılında “müftülere resmi nikâh yetkisi” veren, Medeni Kanun’un 175.ve 176. maddelerinde düzenlenen yoksulluk nafakası hükmünü tartışmaya açan, aile   mahkemelerine   zorunlu arabuluculuk uygulaması koymayı planlayan iktidar temsilcilerine sesleniyoruz: Haklarımızın aşındırılmasına asla izin vermeyeceğiz! 

“TÜRK MEDENİ KANUNU’NUN KABULÜNÜN 95. YILI HEPİMİZE KUTLU OLSUN”

Gerçek demokrasinin ve eşit yaşam koşullarının oluşması için, ilk seçimlerde kadın düşmanlarını sandığa gömeceğiz. İnsanca ve eşit bir yaşam için, ülkemizin kaderini bizler değiştireceğiz. Değişim için dayanışmayla ördüğümüz ağları her gün yeniden güçlendiriyoruz, güçlendirmeye devam edeceğiz. Bu    toplumu    var    eden    temelleri    bizler, kurtuluş ve kuruluş mücadelesinde kadın-erkek birlikte attık. Bugün de bir an olsun geri durmayarak eşit, özgür, demokratik ve laik bir yaşam için devraldığımız bayrağı en önden ve ileriden taşıyoruz. Köklerimiz sağlam, köklerimiz derinde. Türk Medeni Kanunu’nun kabulünün 95. yılı hepimize kutlu olsun.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat