CHP MİLLETVEKİLİ BEKO: “20 TEMMUZ DARBESİ İLE MEMLEKET YÖNETİLEMEZ”

Genel 22 Şubat 2021 12:38
Videoyu Aç CHP MİLLETVEKİLİ BEKO: “20 TEMMUZ DARBESİ İLE MEMLEKET YÖNETİLEMEZ”
A
a
İşçilerin ve kamu çalışanlarının mahkeme kararı olmadan işten çıkarılmasına ilişkin konuşan CHP Milletvekili Kani Beko, “Hukuk devleti ilkesini ayaklar altına alan bu ayıp, bir an önce temizlenmelidir. 20 Temmuz Darbesi ile memleket yönetilemez” dedi.

Sosyal medyada Karantina TV’de Mustafa Balkız’ın canlı yayın konuğu olan Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Kani Beko, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Son dönemlerde gerçekleşen işçilerin ve kamu çalışanlarının mahkeme kararı olmadan işten çıkarılması hakkında da değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Beko, yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiğini ifade etti.

“MEMLEKET, 4 YILDIR OHAL VE KARARNAME İLE MAALESEF YÖNETİLİYOR”

Türkiye’nin OHAL ve Kanun Hükmünde Kararnameler ile yönetilmesi sonucunda kötü bir noktaya geldiğini belirten İzmir Milletvekili Beko, “OHAL ve Kanun Hükmünde Kararname ile yönetilen Türkiye, maalesef çok da olumu bir noktaya gelmedi. 5 Nisan 2017 yılında yapılan Anayasa Referandumu, Türkiye’nin kırılma noktası oldu. Sandıklardan, ‘hayır’ oyu çıktı. YSK halkın oylarını gasp etti. Mühürsüz oylar sayıldı. Anayasanın 18. Maddesinin tamamı, anti-demokratik maddelerden oluşuyordu. Ancak maddenin biri diyor ki, ‘Cumhurbaşkanı OHAL ilan edebilir, Kanun Hükmünde Kararname ile memleketi yönetebilir.’ Memleket, 4 yıldır OHAL ve Kararname ile maalesef yönetiliyor. Türkiye Büyük Millet Meclisinde yüzlerce yasa, torba yasa şeklinde geçti. Torba yasası değil maalesef çuval yasası oldu. Bu demokratik değildir. Anayasa’ya aykırıdır” dedi.

“DARBE GİRİŞİMİ SONRASI FETÖ BİR ARAÇ OLDU”

2016 yılında gerçekleşen darbe girişimin ardından yürütülen politikaların sonuçlarını tek tek sıralayan Milletvekili Beko, “15 Temmuz 2016 yılında darbe girişimi sonrası FETÖ bir araç oldu. Amaçsa Demokratik Kitle Örgütleri, sendikalar, odalar, emekten, demokrasiden, barış ve adaletten yana olan siyasi partiler oldu. Hatırlarsanız öğretim üyeleri, barış ve demokrasiden yana oldukları için üniversitelerden ihraç edildiler. Üniversiteler karanlığa gömüldü. 150 bin kamu çalışanı mahkeme kararı olmadan ihraç edildi. Öğrenciler okullarda; eşitlik, özgürlük, demokrasi, barış istediler diye cezaevine yollandılar. İşçiler mahkeme kararı olmadan işten atıldı. 4857 sayılı yasada böyle bir madde yok. Dolayısıyla haklarını arayacak mahkeme bulamadılar. Kıdem ihbar tazminatı alamadılar. 100’e yakın belediye başkanı görevden alındı. Belediyelere kayyum atandı. Mahkeme kararı olmadan belediye başkanları cezaevlerine gönderildi. AKP belediyeleri alacağını sandı. Halk tekrar yapılan seçimde belediyeleri AKP’ye teslim etmedi. Ancak tekrar kayyum atadılar. Basın ve ifade özgürlüğü Anayasa teminatı altında olmasına rağmen Saray’a muhalif radyolar susturuldu. Televizyonlar kapandı. Gazetecileri cezaevine gönderdiler” ifadelerini kullandı.

“BUNU EVREN DİKTATÖRLÜĞÜ DAHİ YAPMAMIŞTIR”

 İşten atılmaları bir “cinayet” olarak niteleyen Beko, “Bugün İçişleri Bakanlığı, Valilere, Valiler Belediyelere mahkeme kararı olmadan genelge ile kamu çalışanlarını ve işçileri işten attırıyorlar. Bu anayasal bir suçtur. Kışın ortasında suçsuz işçileri, işten atmak sosyal bir cinayettir. Bir an önce işçi kıyımları kesinlikle durdurulmalıdır. Binlerce yurttaş mahkeme kararı olmadan suçlu damgası yedi. Suçlu muamelesi görmeye devam ediyor. Bunu Evren Diktatörlüğü dahi yapmamıştır. Hukuk devleti ilkesini ayaklar altına alan bu ayıp, bir an önce temizlenmelidir. 20 Temmuz Darbesi ile memleket yönetilemez” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat