ÇİFTÇİ VE ESNAF PRİMLERİ ÖDEYEMİYOR

İYİ Parti 12 Ocak 2022 00:33
Videoyu Aç ÇİFTÇİ VE ESNAF PRİMLERİ ÖDEYEMİYOR
A
a
İYİ Parti Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa, esnaf ve çiftçinin sağlık güvencesi konusunda sıkıntı yaşayacağını belirterek, “Esnaf ve çiftçimiz, Bağ-Kur primlerini ödeyemiyor. Bu konuda acil destekleme yapılmalıdır” dedi.
İYİ Parti Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa, girdi maliyetlerinde artış nedeniyle tarım ve hayvancılıkla uğraşan üreticilerin Tarım Bağ-Kur primini ödeyemediğini dile getirerek, “Çiftçimiz, Yüzde 100 ile 400 civarında artan mazot, gübre, ilaç, tohum fiyatları nedeniyle toprağına küsmek üzere. Çiftçilerimiz, Bağ-Kur primlerini düzenli olarak ödeyemiyor. Asgari ücrete gelen zam sonrasında 1700 TL’ye yaklaşan primlerini yatırması söz konusu bile değil. Çiftçilerimiz, artan mazot, gübre, tohum ve ilaç masraflarını ödeyebilmek için her şeyden kısıyor, ilk önce kıstıkları ise maalesef kendi sosyal güvenlik primleri olacak. Ülkeyi yönetenler, Çiftçilerimizin taleplerini duymalı ve prim ücretlerinde yeni bir düzenleme yapılmalı ve çiftçilerimize destek verilmeli” ifadelerini kullandı.
Salgın nedeniyle uzunca bir süre kapalı kalan esnafların da Bağ-Kur primlerini ödeyemediğine dikkat çeken Başkan Kızılboğa, “Bağkur primi 1700 TL oldu. Esnaflar dükkân kirası ödeyemiyor. Yanında çalışan işçinin parasını SSK’sını zor ödüyor. Kendisi için ise ödeme yapacak parası kalmıyor. Eve ekmeği zor götüren esnaflarımıza yeni destekler verilmeli. Bağ-Kur prim ödemeleriyle ilgili de yeni düzenleme ile prim miktarı azaltılmalıdır” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat