Demirağ: “Dünyanın Mazlum Milletlerine Esin Kaynağı Olmuştur”

Türkiye 8 Kasım 2021 22:20
Videoyu Aç Demirağ: “Dünyanın Mazlum Milletlerine Esin Kaynağı Olmuştur”
A
a
Cumhuriyet Halk Partisi 27. ve 29. Dönem Parti Meclis Üyesi İnşaat Mühendisi Cavidan Demirağ, 10 Kasım Atatürk’ü anma gününün 83. Yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Cavidan Demirağ mesajında: “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 83. yıl dönümünde aziz hatırasını milletçe rahmet, minnet ve şükran duygularıyla yâd ediyoruz.

Milletimizin İstiklal Mücadelesinde gösterdiği azim ve cesaret dünyanın mazlum milletlerine esin kaynağı olmuştur. Büyük bedeller ödenerek kurulan ve onun en büyük eserim dediği Cumhuriyet’in kazanım ve değerlerine sahip çıkmak, onu muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak ve sonsuza kadar yaşatmak hepimizin ortak hedefidir.
Bu gün Türk milleti, hayat anlayışından, modern görünüşüne kadar güzel olan ne varsa Atatürk'e ve O'nun kurduğu Cumhuriyet’e borçludur. 

Kazanımlar kadın erkek herkese sağlanmıştır. Ancak Cumhuriyet ile kadınların kazanımları çok daha büyüktür. Osmanlı Devleti'nde kadınlara ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapılmakta, eğitim ve iş hayatı da dâhil olmak üzere sosyal hayattan soyutlanmaktaydılar. Erkeklere tanınan çok kadınla evlenebilme hakkı kadınları Aile hayatında bile etkisiz bir duruma getirmişti. 

Cumhuriyet döneminde kadına erkek ile aynı hakları tanıyacak olan düzenlemeler büyük bir hızla gerçekleştirilmiştir. Eğitimde, iş hayatında, siyasette kadın erkek fırsat eşitliği
sağlanmıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “ecdadını tanıdıkça kendinde daha büyük işler yapma kuvvetini bulacaktır” ifadesi doğrultusunda gençlerimize tarihimizi ve değerlerimizi iyi öğretmeli, benimsetmeli ve geleceğe hazırlamalıyız. 
Bu düşünce ve duygularla, İstiklal Savaşı’mızın Başkumandanı ve Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü, Millî Mücadele’mizin tüm kahramanlarını, aziz şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükran duygularımla anıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat