DEMİRAĞ, MEDENİ KANUNU’NUN KABÜLÜNÜ KUTLADI

Genel 17 Şubat 2021 11:41
Videoyu Aç DEMİRAĞ, MEDENİ KANUNU’NUN KABÜLÜNÜ KUTLADI
A
a
CHP 27. ve 29. Dönem PM Üyesi Cavidan Demirağ, Türk Medeni Kanunun  kabul edilişinin 95. yılı için kutlama mesajı yayınladı.

 Türk Medeni Kanunu 17 Şubat 1926 tarihinde kabul edildi. Türk Kadınına yeni haklar veren bu kanunla beraber Türkiye’nin sosyal yaşantısında da çeşitli değişiklikler yaşandı. Türk Medeni Kanun’un kabulünün yıl dönümünde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi (PM) Üyesi Cavidan Demirağ bir kutlama mesajı yayınladı. Demirağ mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Cumhuriyet’in ilanıyla beraber birçok yeniliği hayata geçiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, belki de Türk kadınına verdiği en büyük armağan, 17 Şubat 1926 tarihinde kabul edilen Türk Medeni Kanunu’dur. Toplumun sosyal, kültürel yapısında kadına hak ettiği yeri kazandıran ona yeni imkan ve kabiliyetler kazandıran bu gelişme, bugün içerisinde bulunduğumuz toplumun ilk temel taşıdır. Kabulünün 95. yılında Türkiye’nin kadın hakları konusunda yeni adımlar atması gerektiği de bir gerçektir. Ne yazık ki ülkemizde her gün bir kadının vahşice öldürüldüğü, saldırıya ya da tacize maruz kaldığını görmekteyiz. Dolayısıyla, hukukun kadınımızı koruyacak daha güçlü çalışmalara gerek duymaktayız. Bu düşüncelerle, kadınımızı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin eşit bir yurttaşı haline getiren Türk Medeni Kanun’un kabulünün 95. yıl dönümü kutluyorum.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat