DEMİRAĞ’DAN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN FESHİNE SERT TEPKİ “İKTİDAR NASIL HUKUKU TANIMIYORSA BİZ DE BU KARARI TANIMIYOR, YOK SAYIYORUZ!”

Genel 20 Mart 2021 12:05
Videoyu Aç DEMİRAĞ’DAN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN FESHİNE SERT TEPKİ “İKTİDAR NASIL HUKUKU TANIMIYORSA BİZ DE BU KARARI TANIMIYOR, YOK SAYIYORUZ!”
A
a
Mersin Kadin Gücü Grubu Sözcüsü Cavidan Demirağ, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan Karar'a göre, Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanan “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” Türkiye Cumhuriyeti bakımından feshedildi. Karar, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 3. maddesi gereğince alındı.
Türkiye’nin gece yarısı kararnamesiyle İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılması ile ilgili Mersin Kadin Gücü Grubu  Sözcüsü Cavidan Demirağ şu açıklamayı yaptı:

“BUNUN MEALİ KADINLAR İKİNCİ SINIF VATANDAŞTIR, VİTRİN MANKENİDİR DEMEKTİR”

“Deyim yerindeyse gecenin köründe yayımlanan bu karar kadınlara yapılan bir darbedir. İstanbul Sözleşmesi hukuksuzca feshedilmiştir. Bunun meali “kadınlar ikinci sınıf vatandaştır, vitrin mankenidir” demektir. Bunun meali “kadınlar şiddete uğrasın, öldürülsün” demektir. İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmak, kadın cinayetlerinin politik olduğunun göstergesidir. Nasıl ki iktidar hukuku, kanunu tanımıyor. Biz kadınlar da bu kararı tanımıyoruz. Bu karar kadınlar için yok hükmündedir. İstanbul Sözleşmesi yaşatılsın, İstanbul Sözleşmesi yaşatır!”
1000
icon
Nevin Okçu 20 Mart 2021 17:31

Tarikatları,gericilerin uzun zamandır istedikleri birşeydi.İktidar onları kıramadı belli ki.Kadınlardan korktuklarının bir göstergesi.Ve güçsüz kadınları kullanma isteği.Geçmiş ola.Cumhuriyet kadını bu oyuna gelmez.İkinci sınıf olmaz.

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat