Dışişleri’nden BM’nin Kıbrıs kararına tepki

Genel 31 Ocak 2021 18:03
Videoyu Aç Dışişleri’nden BM’nin Kıbrıs kararına tepki
A
a

BM Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs adasındaki Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün (BMBG) görev süresini 6 ay uzatmasına ilişkin açıklamada bulunan Dışişleri Bakanlığı, "Bu durum BM kural ve ilkelerine aykırıdır" ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, BM Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs adasındaki Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün (BMBG) görev süresini 29 Ocak 2021 tarihinde aldığı 2561 (2021) sayılı kararla 6 ay daha uzatılmasına ilişkin açıklamada bulundu.

“BM KURAL VE İLKELERİNE AYKIRIDIR”

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) sözkonusu kararla ilgili yaptığı açıklamaları destekliyoruz” ifadesinde bulunan Dışişleri Bakanlığı, “BMBG'nin Ada'daki varlığına ilişkin KKTC makamlarının rızası bir kez daha alınmamıştır. Bu durum BM kural ve ilkelerine aykırıdır. BMBG'nin Ada'da halen KKTC makamlarının yapıcı ve iyi niyetli tutumu sayesinde faaliyetlerine devam ettiğini uluslararası toplumun dikkatine getirmek isteriz” açıklamasında bulundu.

“KABUL EDİLEMEZ”

Dışişleri Bakanlığı’nın karara ilişkin açıklamaları şöyle devam etti:

“Öte yandan, BM Genel Sekreteri Guterres, İyi Niyet Misyonuna dair 8 Ocak 2021 tarihli raporunda herhangi bir çözüm modeline atıf yapmamış ve karşılıklı kabul edilebilecek bir çözüme işaret etmiştir. Hal böyleyken, Konsey'in elli yılı aşkın süredir çözümü mümkün kılmayan iki kesimli, iki toplumlu federasyonda ısrar etmesi ve esasen Ada'daki iki tarafın üzerinde uzlaşı sağlaması gereken çözüm hakkında peşin hüküm vermesi kabul edilemezdir.

Yakın zamanda düzenlenmesi öngörülen gayrıresmi 5+BM toplantısıyla çözüme dair ortak zeminin bulunup bulunmadığının tespit edilmesi amaçlanmaktadır.

Bu toplantıda tarafların geleceğe dair vizyonlarını samimiyetle ortaya koymaları beklenmektedir.

 

Güvenlik Konseyi'nin çözüm üretmeyen, denenmiş ve tüketilmiş bir süreci taraflara dayatmak yerine, çözümü mümkün kılabilecek yeni fikirlerin ele alınmasını izin verecek zemini sağlaması yararlı olacaktır.”

ÇAVUŞOĞLU KKTC’Yİ ZİYARET EDECEK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 1-2 Şubat 2021 tarihlerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne bir ziyaret gerçekleştireceği duyuruldu. Ziyarete ilişkin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Sayın Bakanımız ziyareti çerçevesinde, başta Kıbrıs meselesi olmak üzere ortak gündemimizdeki konuları ele almak amacıyla KKTC makamlarıyla biraraya gelecektir” denildi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat