DOĞU TÜRKİSTAN CUMHURBAŞKANI ÇİN ZULMÜNE KARŞI KURAN OKUTTU

Türkiye 2 Ekim 2021 14:47
Videoyu Aç DOĞU TÜRKİSTAN CUMHURBAŞKANI ÇİN ZULMÜNE KARŞI KURAN OKUTTU
A
a
Doğu Türkistan Cumhurbaşkanı Abduvali Buğrahan Osman, 1 Ekim Çin Bayramı’nda Doğu Türkistan ve tüm şehitler için Kuran okuttu.

1 Ekim 1949’da Mao Zedung’un Çin iç savaşını sona erdirerek bağımsız Çin Halk Cumhuriyeti’ni kurduğu ve her yıl 1 Ekim’de kutlanan Çin Cumhuriyet ve Bağımsızlık Bayramı’nda Doğu Türkistan Cumhurbaşkanı Abduvali Buğrahan Osman, “1 Ekim’de Çin Zulmüne Hayır” diyerek şehitler adına Kuran okuttu.

“TÜRK DEVLETLERİ OLARAK BİRLİK İÇİNDE YAŞAMAYI İSTİYORUZ”

Şehitleri anan Abduvali Buğrahan Osman yaptığı açıklamada ise şöyle dedi:
“Zalim Çin’in Doğu Türkistan’ı işgal edişinin yıl dönümündeyiz. Bugüne kadar zalim Çin, toplam 44 milyon Müslüman Türkü katletti. Bu nedenle soydaşlarımız adına Kuran okuttuk. Mustafa Kemal Atatürk zamanında Türkistan nüfusu ve Türkiye nüfusu aynıydı. Bugün Türkiye’de 84 milyon soydaşımız var ama Türkistan’da toplam 40 milyon vatandaşımız var. 44 milyon nüfusumuz ise zalim Çin tarafından şehit edildi. Bunların kimi zindanda kimi ise savaşta şehit edildi. Biz 44 milyon şehidimizi Çanakkale şehitlerimizi ve de dünyanın her yerinde şehit düşen soydaşlarımız için bu zulmün bitmesini istiyoruz ve tüm Türk devletleri olarak birlik ve beraberlik içinde yaşamayı istiyoruz.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat