DSP’DEN HÜKÜMETE TALİBAN ÇIKIŞI “Türkiye’ye gönderilecek bir “Taliban” elçisi kabul edilmemeli”

Genel 19 Ağustos 2021 22:28
Videoyu Aç DSP’DEN HÜKÜMETE TALİBAN ÇIKIŞI “Türkiye’ye gönderilecek bir “Taliban” elçisi kabul edilmemeli”
A
a
DSP Başkanlık Kurulu Genel Başkan Önder Aksakal liderliğinde toplandı. Toplantıda Türkiye ve Dünya gündemine ilişkin konular değerlendirildi. 

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal başkanlığında Başkent Ankara’da toplanan partililer Türkiye’yi yakından ilgilendiren gelişmeleri masaya yatırdı. Özellikle Afganistan’da yaşanan son gelişmeler toplantının ana gündem maddesi oldu. Toplantının ardından basın açıklaması yapan DSP Genel Başkanı Aksakal şu ifadeleri kullandı:

“TALİBAN’IN TAVRI DİĞER COĞRAFYA HALKLARINDA DA HUZURSUZLUĞA YOL AÇTI”

“Onlarca yıllık bir Taliban mazisi olan Afganistan konusu nihayetinde mecrasını bulmuş, Sovyetler Birliği gibi Amerika Birleşik Devletleri de açık bir yenilgi sonrasında Afganistan’dan çıkmak zorunda kalmıştır. Başlangıcında Sovyet işgaline karşı bir direnişin öncüsü olarak ortaya çıkan Taliban örgütünün, daha sonra yönetimini ele geçirdikleri dönemde insan haklarının evrensel kriterlerini reddederek, kendilerince kurguladıkları sözde İslamcı din anlayışı temelinde bir yaşam dayatarak yönettiği Afganistan’da kendi halkına yaşattıkları, bugün diğer coğrafyalarda yaşayan halkları da huzursuz edecek boyutlara erişmiştir. “

“ERDOĞAN’IN TALİBAN İLE İLGİLİ SÖZLERİNİ KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

“Öncelikle belirtmeliyiz ki Türkiye Cumhuriyeti devleti demokratik, lâik, sosyal hukuk devletidir! Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye'nin Taliban'ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok. Daha iyi anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum… Taliban'la bazı görüşmelere varıncaya dek şu an da ilgili kurumlarımız çalışıyor. Hatta belki ben bile onların lideri durumunda olacak olanı kabul etme durumum olabilir.” şeklindeki bir yaklaşımını kabul etmemiz mümkün olmadığı gibi Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına yakışmayacağını bir kez daha ifade ediyoruz.”

“ATATÜRK İLE TALİBAN’I EŞDEĞER GÖREN ZİHNİYETİ ŞİDDETLE REDDEDERİZ!”

“Aynı paralelde AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in “Taliban, savaşı kazandı, onlarla konuşmamız gerekiyor.” şeklindeki açıklamasının da küresel sistemin tek merkezden koordine edildiği görüşümüzü açıkça teyit ettiğini göstermesi açısından önemli bir veri olduğuna işaret etmekle beraber Mustafa Kemal Atatürk’ün emperyalist işgale karşı verdiği Kurtuluş Savaşı ile Taliban örgütünün Afganistan’da yarattığı sonucu eşdeğer gören zihniyeti de şiddetle reddederiz!”

HÜKÜMETE 3 MADDELİK ÇAĞRI

Hangi sonucu doğurursa doğursun, terörü makul gören, terörist yöntemlerle meşru yönetimleri ele geçiren hiçbir unsurla demokratik yapıların yan yana gelmemesi gerektiğini savunan ve bunun aksinin, terörü meşrulaştırma anlamına geldiğini belirten DSP’li Aksakal hükümete çağrıda bulunarak şöyle dedi:
1-Afganistan’da halkın tümünün güvenlik içerisinde katılacağı özgür seçimler yapılıncaya kadar Büyükelçilik düzeyindeki temsiliyetin askıya alınacağını,
2-Bugünkü şartlarda Türkiye’ye gönderilecek bir “Taliban” elçisinin kabul edilmeyeceğini,
3-Türk askerinin Afganistan’da kalması gerekiyorsa bunun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı ve Türkiye Büyük Millet Meclisinden çıkarılacak Tezkere ile olacağını ilan etmelidir.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat