DSP’Lİ AŞKAR: “AKP SİYASETİ SAVAŞA DÖNÜŞTÜRDÜ”

Genel 17 Aralık 2021 14:37
Videoyu Aç DSP’Lİ AŞKAR: “AKP SİYASETİ SAVAŞA DÖNÜŞTÜRDÜ”
A
a
Demokratik Sol Parti Muğla İl Başkanı Michael Eser Aşkar, AKP’nin toplumda düşmanlar yarattığını belirterek, “Kardeşçe, barış içinde yaşamak varken düşmanlık neden? “diye sordu. 

DSP Muğla İl Başkanı Michael Eser Aşkar, iktidara yönelik eleştirilerde bulunarak, AKP’yi toplumu kutuplaştırmakla suçladı. Başkan Aşkar yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bir savaşı düşmanlarınız varsa kazanabilirsiniz. Düşman yoksa savaş da yoktur ve barışta, gerçek sorunların çözümüne dönük bambaşka bir siyaset yürür! AKP siyaseti “barış”
demeyi bırakalı çok oldu. Sürekli düşmanlar icat edip onlarla savaşarak iktidara tutundu. Siyaseti savaşa dönüştürüp toplumu “biz” ve “onlar” olarak kutuplaştırdı. “Biz”ini gittikçe azaltırken “onlar”ı çoğalttı. O kadar çok ve o kadar akıl almaz düşmanlar yarattı ki içeride düşman, dışarıda düşman. Kürt düşman, Alevi düşman. Kılıçdaroğlu düşman, Akşener, Davutoğlu ve Babacan düşman. Kebapçılar, soğan, patates düşman, marketler terör üssü! Lobiler düşman; faiz lobisi, döviz lobisi…” 

“DÜŞMANI NE KADAR NET TANIMLARSANIZ KAZANMAYA O KADAR YAKINSINIZDIR”

“Savaş stratejistleri “düşman”ın faydasını bilirler ve savaşta başarının ilk adımının net bir düşman tanımı olduğunu vurgularlar. Düşmanı ne kadar iyi ve net tanımlarsanız kazanmaya o kadar yakınsınızdır. Savaşta kazanmanın bir yolu da içinde bulunduğunuz ana odaklanmaktır. Bir çatışma anında geçmişe takılmak ve gelecekle oyalanmak kadar öldürücü bir şey yoktur. İşte morale en fazla tam böylesi zamanlarda ihtiyaç duyulur. Etrafınıza topladığınız insanları yüksek bir moralle davaya bağlayıp, kendilerinden çok grubu düşünerek düşmana yöneltemezseniz yenilgi geliyor demektir. Yenilgi de en kötüsü değildir! Onun geldiğini görmek, duracağın yeri bilmek, gerçekçi çıkışları olmayan çatışmalardan kaçınmak ve kendinize ileride toparlanmanıza yarayacak daha “iyi bir son” hazırlamak da beceridir.”

“AKP ÇUVALLAMIŞ DURUMDA”

“Siyaseti bir savaşa döndürüp kendisinden olmayan herkesi hain ilan eden AKP, akıllı bir savaş stratejisinin bütün aşamalarında da çuvallamış durumda. AKP, yarattığı düşman enflasyonuyla düşmanlarını tüketti ve etrafında kalanları düşmana inandırmakta, kendilerinden çok gruba ve davaya bağlı tutmakta zorlanıyor. Etrafı boşalıyor. Düşmansız kaldıkça düşman bulabilmek için şiddetini artırarak en olmadık yerlere el atıyor. Şimdi de sokak röportajcıları düşman. Düşmanlar; çünkü mikrofon uzattıkları insanlar TRT’ye konuşanlar gibi “padişahım şok yaşa” demiyor. Sokakta öyleleri kalmadı pek!”

“SOKAKTAKİ HALKI DÜŞMANLAŞTIRIYORSUNUZ”

“Geçmişte AKP’ye oy verdiklerini, hatta üye olduklarını söyleyenler, “HDP’ye oy veririm, artık onlara vermem” diyerek, en düşman ilan edilenin “düşman”lığının işe yaramaz hale geldiğini gösteriyorlar. Sokak röportajcılarını düşmanlaştırarak sokaktaki halkı düşmanlaştırıyorsunuz. Artık düşmanlaştıracak kimse kalmayınca da insanların karşısına Tanrı’yı çıkarıyorsunuz. Surelere referansla, Tanrı’nın onları korkuyla, açlıkla, yoksullukla sınadığını söylemeye başlıyorsunuz. Bu eşiği de aşmak, dine dayanarak etrafınızda tuttuğunuz insanları Tanrı’yla karşı karşıya getirmek demek!”

“MUHALEFETİN, SONDAN SONRASI İÇİN HAZIR OLMASI LAZIM”

“Şimdi, bir tarafta kendisinin de sık sık yaptırdığı anketlerdeki halini görerek asla seçim yapmak istemeyecek iktidar var. Öte yanda da Merkez Bankası’nın olmayan rezervleriyle piyasaya doğrudan müdahalelerine, iç ve dış iş çevrelerine verilen serbest pazar güvencelerine rağmen sürekli yeni zirvelere çıkan korkunç yüzü dolarla “Daha fazla iktidarda kalamazsın!” diyen ekonomi! Siyaseti bir savaş gibi yürütüp iktidarlarını güçlü ve inandırıcı düşmanların varlığına bağlayanların, yarattıkları düşman enflasyonuyla düşmansız kaldıklarında yapabilecekleri son akılcı savaş hamlesi “iyi bir son” için hazırlanmaktır. Ancak görünürde öylesi bir akılcılığın izi de yok! Şimdi muhalefetin ve solun, “sondan sonrası” için yapacaklarını ve vadettiklerini en net biçimiyle ortaya koyması gerekmektedir. Hem de gecikmeden ve olabilecek en güçlü şekilde!”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat