DÜNYA’DA BİR İLK; ORDU’DA 2 BİN 300 YILLIK ANTİK KENTİN ALTINA TAŞ OCAĞI OYULUYOR

Genel 7 Nisan 2021 11:23
Videoyu Aç DÜNYA’DA BİR İLK; ORDU’DA 2 BİN 300 YILLIK ANTİK KENTİN ALTINA TAŞ OCAĞI OYULUYOR
A
a
Ordu’da bulunan 2 bin 300 yıllık antik kurul kentinin bulunduğu tepenin altına taş ocağı açılmasıyla ilgili TBMM’de konuşan CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, “Dünyada başka yerde örneği yok. Böyle bir antik kent mirasının altını bir taş ocağıyla oyuyorlar” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Ordu’da Dünya’da eşi olmayan bir çalışmanın hayata geçirildiğini vurguladı. Yüksek bir tepede bulunan ve 300 basamakla Melet Nehri’ne inilebilecek bir yola sahip olan, 2 bin 300 yıllık antik kentin altında taş ocağı çalışması yapılıyor. 

“YANİ BURAYA YAPILACAK EN SON ŞEY HERHÂLDE ŞU TAŞ OCAĞIDIR”

Bölgenin arkeolojik sit alanı olduğunu da ifade eden CHP Ordu Milletvekili Adıgüzel, “Melet Nehri'nin havzasındayız. Burada 2 bin 300 yıl öncesi bir Kurul Kalesi var, 570 metre yükseklikte bir arkeolojik sit alanının tepesinde duruyor. Şimdi, ben şunu böyle göstermek istiyorum: Bakın, bu kayanın üstünde duruyor, burada bir arkeolojik sit alanı var, antik kurul kenti. Tam 2 bin 300 yıllık ve buradan aşağıda, dibinden geçen Melet Nehri'ne 300 basamak merdivenle inilebiliyor. Buraya ne yapılmalı derseniz? Yani buraya yapılacak en son şey herhâlde şu taş ocağıdır” dedi.

“ANTİK KENT MİRASININ ALTINI BİR TAŞ OCAĞIYLA OYUYORLAR”

Böyle bir çalışmanın Dünya’da bir örneği olmadığını da belirten Milletvekili Adıgüzel, “Dünya’da başka yerde örneği yok. Böyle bir antik kent mirasının altını bir taş ocağıyla oyuyorlar. Burada nekropoller ve kaya mezarları tahrip olmuş durumda. Bu kent, Kral Mitridat'ın kenti, Roma uygarlığıyla yıllarca savaşmış ve en sonunda bir ihanete uğrayarak -son savaşının adı ihanet- oğlu, yakınındakiler ve diğerleri ihanete uğratarak burayı tarumar etmişler. İşte, bu durum o günkü ihanet savaşının devamı gibi gözüküyor. Şimdi, burada bu taş ocağında sadece bu ihanet yok. Başka bir ihanet daha var. Şuraya dikkat çekmek isterim, bu taş ocağında bir terazi var. Bu kantar da arka tarafta tartılan kamyonun önünde bir de mavi bir su tankeri var” ifadelerini kullandı.

“BÜYÜKŞEHİR BU İŞİN FARKINDA OLDUĞU HÂLDE SES ÇIKARMIYOR”

Ayrıca çıkarılan taşların ağırlığı bir araçla daha arttırılarak, fazlaymış gibi satıldığını da belirten Adıgüzel,“Bu mavi su tankeri buranın müdavimi, bu su tankeri buradan hiç ayrılmıyor değerli arkadaşlarım, arkadaki kamyon tartılırken bu su tankeri ağırlığı artırmak üzere burada devamlı duruyor. Yani böyle bir fırıldak, herhâlde, Kral Mitridat'ın aklına bile gelmezdi. Buradan, bu taş ocağından Büyükşehre satılan taşlar 1,5 kat fiyata, daha yüksek tonaj gibi gösterilip daha küçük tonajlarda veriliyor ve maalesef, Büyükşehir bu işin farkında olduğu hâlde bu işe ses çıkarmıyor. Yani bu iş şunu gösteriyor: Bu taş ocağı sadece tarihin altını oymuyor, aynı zamanda Ordu Büyükşehir Belediyesinin altını oyuyor” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat