Emirler ‘de Orman Katliamı 

Genel 7 Mayıs 2021 11:55
Videoyu Aç Emirler ‘de Orman Katliamı 
A
a
Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Yenişehir Belediye Meclis Üyesi Abdurrahman Yıldız, Mersin’in Yenişehir ilçesine bağlı Emirler Mahallesi'nde çam ağaçlarının gençleştirme gerekçesiyle kesilmesine tepki gösterdi.

Ağaçların kesildiği alanda incelemelerde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Yenişehir Belediye Meclis Üyesi Abdurrahman Yıldız, yaptığı yazılı açıklamada; Toroslar halkının genç çam ağalarına "toru" dediğini ve çocukları gibi sevdiğini anımsatarak, şunları söyledi:
"Bugün acıyı iliklerimize kadar hissettiğimiz bir olay yaşadık. Bilindiği üzere 6 Mayıs; üç fidanımızın idam edilerek ebedileştiği gündür. Onların anılarını yaşatacağımız bugünde, kentimizde yüzlerce fidanımızın kesilerek yok edildiğini öğrendik, anmayı ve fidanlarımızı yüreğimize gömerek olay yeri ormana gittik. Yenişehir’imizin akciğerlerinden olan Emirler Köyünde orman katliamını gidip yerinde gördük. Bir kez daha soruyoruz. Ne istiyorsunuz Mersin’imizden. Bu kente karşı düşmanlığınızın sebebi nedir. Neden bu kadar hunharca, insafsızca saldırıyorsunuz. İnsan olanın yüreği dayanmaz, Emirler ’de yaşanılanları gördüğünüzde. Daha yaşları yirmilere ancak gelmiş gencecik çam ağaçları insafsızcakesilmiş doğranmış. Yerde yatan incecik dalları budakları gördüğünüzde, yirmili yaşlardaki gencecik çocukların katledilmiş bedenlerini görmüş gibi oluyorsunuz. Ha gencecik bir toruyu kesmişsiniz, ha gencecik bir genci. Torosun insanı, genç çam ağaçlarına 'toru' der ve çocukları gibi severler."

BU KENTİ SİZE YAĞMALATTIRMAYACAĞIZ

Orman İşletme Müdürlüğü'nün ağaçların yenileneceğini, daha güzel ve daha çok ağaç dikileceğini gerekçe gösterdiğine işaret eden Yıldız, "Orman kesilen alanı gören herkes biliyor ki, mesele ne ormanın yenilenmesi ne de seyreltme yapılması. Kesilen orman zaten daha yirmili yaşlarda (ortalama çam ömrünün 80 yıl olduğu bilindiğine göre) yani zaten genç oradaki ağaçlar. Seyreltme meselesine gelince, ağaçların tamamını keserek seyreltme yapıldığını söylemek ancak makul insan aklıyla alay etmek manasına gelir. Yani koskoca bir yalan, zaten hayatlarının her alanını kapladığı gibi...
Bırakın artık bu kentin yakasını, daha önce söyledik, şimdi söylüyorum, hep söyleyeceğim. Düşün bu kentin yakasından. 
Alın gidin taş ocaklarınızı, büyütülecek limanınızı, nükleer santrallerinizi, balık çiftliklerinizi, özel endüstri bölgelerinizi, kimyasal fabrikalarınızı, zehir tersanelerinizi...
Alın gidin ve bir daha gelmeyin bu kente. Bu kent barış kendi, kardeşlik kenti, huzur kenti. Biz bu kentte bu değerlerimizle yaşamaya devam edeceğiz. Bu kenti size yağmalattırmayacağız. Biz bu kentte yaşayanlar olarak, size yaptıklarınızın hesabını soracağız" dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat