En Büyük Sorun Erken Evlilik

Genel 11 Kasım 2021 15:06
Videoyu Aç En Büyük Sorun Erken Evlilik
A
a
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Şanlıurfa Kadın Kolları Başkanı Emine Gizem Çetiner,  Şanlıurfa’da yaşanan en büyük sorunların başında erken yaşta evlilik, yoksulluk ve yoksulluğun vermiş olduğu öfke problemi ve bilinçsiz insanlar olduğunu söyledi. 

Şanlıurfa’da Türklerin, Kürtleri ve Arapların yoğun bir şekilde yaşadığını belirten başkan Çetiner, “Şanlıurfa kozmopolitik bir yerde. Türklerin, Kürtlerin, Arapların yoğun yaşadığı bir yer. Aşiretçi bir sistem mevcut. Ve bununla birlikte de Şanlıurfa da genel olarak en büyük sorun diyebileceğimiz erken yaşta evlilik. Belki kuma sistemi azaldı ama halen var ne yazık ki. Yüksek sesle söyleyemediğimiz ama gerçek olan bir durum bu erken yaşta evlilik özellikle. Bunun yanında yoksulluk. Bu yoksulluğun vermiş olduğu öfke kontrolü, öfke problemi ve bilinçsiz insanlar” dedi.

Annelerin eşleri ile yaratamadıkları ilişkiyi oğulları ile yaratmaya çalıştığını ve bunun neticesinde erkek çocuklara güç verildiğinin altını çizen başkan Çetiner, “Biz her zaman kadın haklarını ebetteki konuşuyoruz. Fakat toplumun yarısını kadınlar oluşturur ve diğer yarısını kadınlar yetiştirir. Burada feodal bir sistem olduğu için anneler erkek çocukları ile olan ilişkilerini bambaşka bir yere koyabiliyorlar. Ama aslında bu sadece bizde değil tüm dünya ülkelerinin hepsinde var. Yani eşi ile o yaratamadığı ilişkiyi oğlu ile aslında yaratmaya çalışıyor ve aslında oğluna çok fazla güç aksediyor. O erkek çocuk kendini çok fazla yapıyor gibi görüyor. Yani her şeyi yapabilirim tüm güç bende gibi görüyor. Bu güçten kaynaklı çok fazla gücü elinde bulunduran kişi öfkesine de hakim olamıyor. Çünkü bu öfke neticesinde herhangi bir yaptırım ile karşılaşmaz. Urfa da böyle bir şey söz konusu. Mesela bireysel silahlanma da bunların sonuçlarından birisi. Bu kadar güç ve öfke ile donatılmış kişi sonuç olarak kendisine bir silah alıyor ve trafikte dahi o silahı çıkartabiliyor. Ve bunun sebebi aslında sosyolojik” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat