Engin Altay TRend Medya’ya Konuştu, ‘Devlet Çürümüştür!’ 

Genel 27 Ocak 2021 12:44
Videoyu Aç Engin Altay TRend Medya’ya Konuştu, ‘Devlet Çürümüştür!’ 
A
a
Engin Altay TRend Medya’ya Konuştu, ‘Devlet Çürümüştür!’ 

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TRend Medya’nın canlı yayında soruları yanıtladı.

TRend Medya’nın YouTube’daki kanalında Naime Akbin’in moderatörlüğündeki ‘Siyaset Meydanı’nın konuğu olarak katıldığı programda soruları cevaplayan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, tuzun koktuğu dönemle ilgili açıklamada bulundu. AK Parti, 19 yıllık süre içerisinde Türkiye Cumhuriyeti Devletini bugün bir parti devleti gibi yönetme yürütme anlayışına büründüğünü belirterek, “Ete tuz basarsanız çabuk kokmaz. Ama tuz kokarsa artık her şey bitmiş demektir. Yani genel başkanın buradan kastettiği şudur; Devlet çürümüştür. Maalesef AK Parti, 19 yıllık süre içerisinde devleti bugün geldiğimiz noktada bir parti devleti gibi yönetme yürütme anlayışına büründü. 

‘CUMHURBAŞKANI SIFATIYLA KENDİNE SADAKATİNİ BEKLİYOR’

Esasen bu dönemde özellikle son dönemde devletin üç tonunu görüyoruz. Sabahleyin Türkiye’de devlet aile devleti gibi çalışıyor. Kimi önemli devlet kararları aile içinde alınıyor veya uygulanıyor idi. Öğlene doğru devlet eş dost devleti kabuğuna bürünüyor. Hangi ihaleyi kime vereceğiz, beşli çetenin üyelerinin hangisinin durumu daha az, daha iyi, daha kötü bunlardan hangisini daha yukarı çekelim mantığı içerisinde hep kamu ihaleleri beşli çeteye ve onların yan paydaşlarına üleştiriliyor adeta. Ehliyet, riyakat, hak ediş bunların hiçbiri söz konusu değil. Öğleden sonra da Türkiye’de parti devletinin baskın tonu oluyor. Burada Tayyip Erdoğan, devletten maaş alan herkesin devlete sadakatini değil, önce Cumhurbaşkanı sıfatıyla kendine sadakatini bekliyor. 

‘HERKES PARTİ MİLİTANI YAPILMAK İSTENİYOR’

Geçtiğimiz günlerde tartışılan bu devlette rektöründen kaymakamına, valisinden genel müdürüne, generalinden uzman çavuşuna kadar herkes parti militanı yapılmak isteniyor. Durum yargıda hiç farklı değil. İrfan Fidan’ın yargıtaya atanıp, daha yargıtayda koltuğa oturmadan 107 oyla anayasa mahkemesine aday olarak seçilmesi yargıtayın talimatla yüksek mahkemeye aday önerdiğinin açık bir delilidir. Böyle baktığımız zaman ortada çürümüş bir yargı görüyoruz, çürümüş bir bürokrasi görüyoruz ama Erdoğan bir şeyi unutmasın, rektörleri, valileri, kaymakamları, bürokratları parti militanı yapabilir, Türk Silahlı Kuvvetlerinde de bu gayreti görüyoruz.

‘TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ AK PARTİ MİLİTANI TONUNA BÜRÜNMEYECEK’

Daha önce de söyledim; Erdoğan valileri, kaymakamları, rektörleri parti militanı yapabilir ama Türk Silahlı Kuvvetleri peygamber ocağıdır, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ebedi başkomutanı Mustafa kemal Atatürk’tür, Türk Silahlı Kuvvetleri AK Parti militanı tonuna bürünmeyecek ve orada her zaman Mustafa Kemal’in askeri olduğunu bilen, o şuurla hareket eden generallerimiz subaylarımız, astsubaylarımız ve uzmanlarımız şüphesiz olacaktır. Bir ülkede orduya, camiye, kışlaya, yargıya, üniversitelere siyaseti sokarsanız o ülkeden hayır gelmez. Erdoğan’ın bu anlayıştan bir an önce vazgeçmesi lazım” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat