Erdoğan’a özel tespih

SİYASET 25 Ocak 2021 21:16
Videoyu Aç Erdoğan’a özel tespih
A
a

Dünyada sadece Elazığ'da çıkan ve bir çok ülkede önemli mekanlarda kullanılan vişne mermerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hediye edilmek üzere tespih yapıldı. Tespit ustası Tunahan Tanyıldızı, "İlk defa bu mermerden tespih yaptık. Valiliğimize sunduk. Valimiz de beğendi ve Cumhurbaşkanına hediye etmek üzere aldı" dedi. Elazığ mermeri, ABD Kongre binasının işgali sırasında gündeme gelmişti.

Dünyada sadece Elazığ’da çıkan ve bir çok ülkede önemli mekanlarda kullanılan vişne mermerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edilmek üzere tespih yapıldı. Tespit ustası Tunahan Tanyıldızı, “İlk defa bu mermerden tespih yaptık. Valiliğimize sunduk. Valimiz de beğendi ve Cumhurbaşkanına hediye etmek üzere aldı” dedi. Elazığ mermeri, ABD Kongre binasının işgali sırasında gündeme gelmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz yıl meydana gelen deprem nedeniyle yapılan konutların anahtar teslimini yapmak için bugün Elazığ'a gidiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan için, tespih ustası Tunahan Tanyıldızı (40), dünyada sadece Elazığ'da çıkarılan vişne mermerinden tespih yaptı.
Mermerin zor işlenmesi nedeniyle 2 gün mesai harcayan Tanyıldızı'nın yaptığı tespihin bugün kente gelecek Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edecek.

“VALİYE SUNDUK, VALİ BEĞENDİ”

Tunahan Tanyıldızı,  “Daha önceleri çeşitli objelerle tespih yapmıştık ama dünyada sadece Elazığ'ın Alacakaya ilçesinde çıkan ‘Vişne Mermeri'nden ilk defa tespih yaptık. Tespihin yapım aşamasında biraz zorlandık çünkü mermer zor işlenen bir malzeme. Ancak 2 günlük bir çalışmanın sonucunda tespihi yapmayı bitirdik. Tespihi, Elazığ'ımızı ziyaret edecek olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a hediye etmek üzere valiliğimize sunduk. Valimiz de tespihi beğendi ve cumhurbaşkanına hediye etmek üzere Elazığ adına bizden aldı” dedi.

KABE’DE DE OVAL OFİS’TE DE KULLANILDI

En son Amerika'daki kongre baskınında Elazığlıların ‘mermerimize bir zarar gelmesin' diye bir endişesi olduğunu ifade ettiğini ifade eden Tanyıldızı, “Elazığ vişne mermeri, dünyada çeşitli ülkelere ihracat ediliyor. Bazı özel mekanlarda da kullanılıyor. Vişne Mermeri, Kabe'de Merve ile Sefa arasında 10 bin metrekare bir alan üzerinde kullanıldı. Amerika'da Beyaz Saray'daki Oval Ofis'te kullanıldı. En son Amerika'daki kongre baskınında Elazığlıların ‘mermerimize bir zarar gelmesin' diye bir endişesi vardı. Bu mermer, kongre binasında da kullanılmıştı. Yapmış olduğumuz tespihi cumhurbaşkanımıza hediye ederek, onun nadide koleksiyonuna katarak Elazığlıların endişesini bir nebze olsun gidermiş olduk. Biz de bundan dolayı mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat