ESKİ DEVLET VE KÜLTÜR BAKANI FİKRİ SAĞLAR “ ÇANAKKALE HAK İLE BATILIN, İMAN İLE KÜFRÜN SAVAŞTIĞI YERİN ADIDIR”

17 Mart 2021 16:14
Videoyu Aç ESKİ DEVLET VE KÜLTÜR BAKANI FİKRİ SAĞLAR “ ÇANAKKALE HAK İLE BATILIN, İMAN İLE KÜFRÜN SAVAŞTIĞI YERİN ADIDIR”
A
a
Eski Devlet ve Kültür Bakanı, CHP 26. Dönem Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, 18 Mart Çanakkale Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 106. yılı nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Çanakkale hak ile batılın, imanla küfrün savaştığı yerin adıdır.” Diyen Eski Bakan Fikri Sağlar, “Çanakkale savaşı bir ulusun var oluş ile yok oluş mücadelesidir. Çanakkale savaşı yokluk içinde kazanılmış eşsiz bir destanın adıdır.” Dedi. 
Eski Bakan ve CHP 26. Dönem Milletvekili Fikri Sağlar yaptığı yazılı açıklamada, “Çanakkale savaşı beş dakika sonra öleceğini bile bile sabah namazından sonra bugün kim şehit olacak diye kendi aralarında kura çekebilecek kadar gözleri kararmış vatan aşıklarının mücadelesinin adıdır. Çanakkale utançla yaşamak yerine onurla ölmeyi tercih edenlerin savaşıdır. Çanakkale, dualarla atılan her adımda inancın ispatı bağımsızlık sevdasının yaşanmış gerçekliğidir. Çanakkale, genç, yaşlı; kadın, erkek el ele kenetlenen bir milletin var oluş mücadelesinin kıvılcımı olmuş, bir ulusun yokluktan var oluşa giden engebeli yollarında bütün yurdu çepeçevre saran kocaman bir meşaleye dönüşmüştür. Bu anlayışla Çanakkale’de canını vermiş, kanını akıtmış her kahraman Türk askeri bütün dünyanın saygıyla önünde eğildiği takdire şayan bir mertebeye ulaşmış, şahadet şerbetini gözünü kırpmadan içmeye ant içmiştir. Çanakkale Zaferi, kahraman askerlerimizin, cihanı hayrete düşüren bir îman ve kahramanlık destanıdır. Bu zafer, milletimizin, iman ve azminin, metanet ve gücünün açık bir göstergesidir. Türk Ordusu’nun Çanakkale’de vermiş olduğu bu büyük mücadele; sadece dünya tarihi üzerinde yarattığı büyük etkiyle değil, Türk savaş sanatının uygulanış tarzı, başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kanlı mücadelede ön plana çıkardığı kahramanlar ve askeri dehalar bakımından, Türk askerinin doğasında bulunan insani değerlerin savaş sahasında tezahürü bakımından da dünya savaş tarihinde örneği olmayan bir başarı timsalidir. 

Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır. Tarihin eşsiz kahramanlarının yiyecek bir lokma ekmek dahi bulamadığı, 30 metrekarelik bir alandaki otları yiyerek karınlarını doyuran, binlerce kez ölümle burun buruna gelen, hayatlarını hayatımıza feda eden eşsiz vatan sevgisini yaşatmaktır.
Çanakkale’de atalarımıza diz çökenler tarihten ders almamış olacaklar ki ve gün yaşadıkları hezimeti henüz unutmamış olacaklar ki o günün hırsı ve öfkesiyle her ortamda ülkemize duydukları kini ve öfkeyi dile getirmektedirler. Âmâ unuttukları bir şey vardı. Bu halk söz konusu vatan olunca tankların altına vücudunu siper edecek kadar gözü karadır.

 “ŞEHİTLİK, ERİŞİLECEK RÜTBELERİN EN YÜKSEĞİDİR”

Ülkemiz gerek coğrafi yapısı, gerekse zengin yeraltı ve yer üst zengin kaynakları ile birçok medeniyetin iştahını kabartmıştır diyen Bakan Sağlar, “ Tarih boyunca iştahı kabaran dış güçler ülkemiz üzerinde oyunlar oynamıştır. Bizi bölmeye çalışan bu güçler hiçbir zaman emellerine ulaşmayacaktır. Atalarımız, Türküyle Kürdüyle Zazasıyla Çerkeziyle, her karışı kanla yoğrulmuş kutsal vatan topraklarının savunması için Malazgirt’te, Mohaç’ta, Çanakkale’de, Sakarya’da ve daha nice yerlerde kanlarını, canlarını vermiş şahadet şerbetini içmişlerdir. Bizlerde onların torunlarıyız. İnanıyoruz ki bir fani için şehitlik, erişilecek rütbelerin en yükseğidir. Vatan ve mukaddesat uğrunda şehit olanlar Allah katında peygamberlerden sonra en yüksek mertebeyi kazanan bahtiyarlardır. Biz onları, aramızdan ayrılmakla öldü sanıyoruz. Oysa onlar ölmüş değillerdir. Bu vesilelerle bu kutsal vatan toprakları için canlarını feda eden bütün şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat