Eskişehir'de İnşaat ve Atıkları Geri Dönüştürülüyor

Genel 28 Ekim 2021 18:39
Videoyu Aç Eskişehir'de İnşaat ve Atıkları Geri Dönüştürülüyor
A
a

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi İnşaat ve Yıkıntı Atıkları Geri Kazanım Tesisinde bu yıl yeni taş kırma-eleme makinesi hizmete alındı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin Keskin Mahallesinde 2016 yılından itibaren faaliyet gösteren İnşaat ve Yıkıntı Atıkları Geri Kazanım Tesisinde,  eski taş kırma-eleme makinesi ile geri kazanılan ürün, şehrimizde yapılan inşaat temelleri ve belediyenin yol çalışmalarında kullanılıyordu. 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi İnşaat ve Yıkıntı Atıkları Geri Kazanım Tesisinde bu yıl yeni taş kırma-eleme makinesi hizmete alındı. Yeni makine sayesinde, hem tesisin kapasitesi artırılmış hem de ürün gamı genişletilerek inşaat ve yıkıntı atıklarından geri kazanılmış ürünlerin kullanım alanları arttırıldı.

Primer besleme bunkeri ve çeneli kırıcı,  sekonder darbeli kırıcı ve titreşimli elek olmak üzere üç ayrı üniteden oluşan taş kırma-eleme makinesinde inşaat ve yıkıntı atıklarından geri kazanılan ürün gamı genişletilerek kullanım alanları artırılıyor. Geri dönüştürülen inşaat ve yıkıntı atıkları, belediyenin yol, otopark, yürüyüş yolu, yeşil alanlardaki sert zemin vb. uygulamalarında, kanalizasyon çalışmalarında ve şehrimizde yeni yapılan inşaatların temel dolgularında kullanılıyor. Geri kazanılmış ürünler ayrıca çimento fabrikalarında alternatif hammadde, yeni beton üretiminde, drenaj çalışmaları, elektrik, su, doğalgaz borusu ve kablo döşemelerinde dolgu malzemesi, alt ve üst yapı inşaatlarında, spor ve oyun tesisleri inşaatları ile diğer dolgu ve rekreasyon çalışmalarında kullanılabiliyor.

Geri kazanılan ürünlerin kullanım alanlarının artırılması sonucunda, doğal agregaların yerine geri kazanılmış agregaların kullanımı ile hem ekonomiye fayda sağlanıyor, hem çevresel kirliliğinin önüne geçilmekte, hem de doğal kaynaklar korunuyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat