FT: Bitcoin’in yükselişi Amerika’nın düşüşünü yansıtıyor

Ekonomi 15 Şubat 2021 15:03
Videoyu Aç FT: Bitcoin’in yükselişi Amerika’nın düşüşünü yansıtıyor
A
a

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin değeri hızla artarken, İngiliz Financial Times'ta dikkat çeken bir analiz yayımlandı. Analize göre, kripto para birimlerindeki yükseliş FED'in oluşturduğu köpüğün ve ABD ile doların düşüşünün bir işareti.

İngiliz Financial Times gazetesinde, Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerinin değerindeki yükselişe dair dikkat çeken bir analiz yayımlandı.

Rana Foroohar imzalı analizde, “Doların başrol oyuncusu niteliğinin zayıfladığı bir yeni dünya düzeninde kripto para birimlerinin yeri var” denildi.

‘YANGIN ALARMI’

Bitcoin'deki sert fiyat hareketleri ile Almanya'da 1920'li yıllarda mark cinsinden fiyatlandırılan altının fiyatındaki dalgalanma arasında benzerlik kurulan yazıda, Bitcoin'in bir balondan çok “bizi önümüzdeki çok büyük jeopolitik değişiklikler konusunda uyaran son işleyen yangın alarmı” olduğu öne sürüldü.

Merkez bankalarının son 10 yılda düşük faiz ve parasal genişleme yoluyla piyasalarda fiyat keşfini bozduğunu savunan Foroohar, “Bunu iş çevriminin düzeltilmesi ya da borç batağındaki işletmelerin sistemin işleyişini bozacak şekilde ayakta tutulması olarak görebilirsiniz ancak vardığımız sonuç şu ki, varlık fiyatlarından tek tek şirketlerin ya da bir bütün olarak reel ekonominin sağlığına ilişkin bir fikir edinmek artık çok zor” dedi.

‘FED’İN OLUŞTURDUĞU KÖPÜĞÜN İŞARETİ’

Bitcoin gibi fiyatı sert şekilde dalgalanan kripto para birimlerinin popüleritesinin artmasının, ABD Merkez Bankası tarafından oluşturulan köpüğün spekülatif bir işareti olarak görülebileceğini de belirten yazar, başka bir açıdan bu durumu “ABD ve doların rolünün gerileyeceği bir yeni dünya düzeninin ilk sinyali” olarak değerlendirmenin daha açıklayıcı olabileceğini savundu.

Donald Trump'ın dört yıllık başkanlığı döneminde uygulanan zehirli politikalar nedeniyle dünyanın ABD'ye güveninin azaldığını, bu dönemin aynı zamanda küresel rezerv para olarak doların istikrararına dönük güveni de azalttığını belirten yazar, bu hissin 6 Ocak 2021'deki Kongre baskını sırasında zirveye ulaştığını vurguladı.

Trump'ın kendisinin de ABD'de uzun dönemdir var olan ekonomik sorunların bir semptomu olduğunu, bu sorunların üzerinin varlık fiyatlarını yüksek tutan ancak borca teşvik eden düşük faiz ve para politikalarıyla kapatıldığını öne süre Foroohar, “Bitcoin’in yükselişi, yatırımcı topluluğunun bazı kesimlerinde, ABD’nin sonunda bazı açılardan Weimar Almanya’sına benzeyeceği yönündeki inancı yansıtıyor” ifadelerini kullandı

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat