GELECEK PARTİLİ BARLAS İŞSİZLİK RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ “İŞ BULMA ÜMİDİ OLMAYAN KADINLARIN ORANI 2 KAT ARTTI”

Genel 10 Şubat 2021 17:14
Videoyu Aç GELECEK PARTİLİ BARLAS İŞSİZLİK RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ “İŞ BULMA ÜMİDİ OLMAYAN KADINLARIN ORANI 2 KAT ARTTI”
A
a
Gelecek Partisi Manisa Kadın Kolları İl Başkanı Deniz Barlas, TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamları ile ilgili konuştu. Barlas, “kar topu çığa dönüşüyor” dedi.

TÜİK işsizlik oranını yüzde 12,9 olarak açıkladı. Verilere göre, kayıt dışı çalışanların oranı yüzde 29,7, 15-64 yaş grubunda işsizlik oranı yüzde 13,1, genç nüfusta ise işsizlik oranı yüzde 25,4 olarak kaydedildi. 

İşsizliğin önünün alınamadığını ifade eden Gelecek Partisi Manisa Kadın Kolları İl Başkanı Deniz Barlas ise kadınların istihdamdaki yerine dikkat çekerek şunları söyledi:

“KAR TOPU ÇIĞA DÖNÜŞÜYOR”

“İşsizliğin önüne geçilmesi lazım ancak ne yazık ki kar topu büyüyerek çığa dönüşüyor. Üniversiteyi bitirenler umutsuz. Çünkü ne kendi alanlarında iş bulabiliyorlar ne da başka bir iş. Yani iktidarın dediği gibi ‘iş beğenmiyorlar’ diye bir durum yok. Büyük bir krizin içerisindeyiz ve bu krizden bir planla, programla, mantıklı politikalarla kurtulabiliriz. Ancak ne yazık ki bunu da göremiyoruz. Kadınların ise 2020 yılında yüzde 44,2’si ev işleriyle meşgul. Gençlerin yanı sıra kadınlarda da büyük bir işsizler ordusu var desek yanlış olmaz. Yine kadınların yüzde 35,5’i TÜİK verilerinde kayıtsız çalışan olarak yer alırken, iş aramayıp, çalışmaya hazır olanların oranı yüzde 12,9 ve iş bulma ümidi olmayan kadınların oranı iki kattan fazla artarak 1,4’den 3,6’ya yükselmiş vaziyette. Türkiye’nin geldiği durum bu. Tıkanmışlık içindeyiz.” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat