Gelecek Partisi Muş İl Başkanı Av. Çermi:  “İktidarımızda Milletimiz Yarınlarına Güvenle Bakacak”

Genel 11 Haziran 2021 17:21
Videoyu Aç Gelecek Partisi Muş İl Başkanı Av. Çermi:  “İktidarımızda Milletimiz Yarınlarına Güvenle Bakacak”
A
a
Gelecek Partisi Muş İl Başkanı Av. Muhammed Gürkan Çermi,  12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.

Gelecek Partisi Muş İl Başkanı Av. Çermi açıklamasında: “Çocuklarımızı yaşamaktan alıkoyan, potansiyellerini körelten; saygınlıklarına, fiziksel ve zihinsel gelişimlerine zarar veren çocuk işçiliğine hayır diyoruz. Anayasamız gereğince yaş, cinsiyet ve gücüne uygun olmayan işlerde hiç kimse çalıştırılamaz.

Ülkemizde Kanunlar ile çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerine uygun şekilde çalışabileceği işler belirlenmiştir. Buna göre 14 yaşını tamamlamış ve zorunlu ilköğretimi bitirmiş çocuklar sadece hafif işlerde çalıştırılabilmekte. 14 yaş altı çocuklarımızın ise ancak izin alınması şartıyla sanat, kültür ve reklam faaliyetlerinde çalışmasına izin verilmiştir. Ağır ve tehlikeli işlerde, yer altı ve su altı işlerinde, gece mesailerinde, aile işleri dışındaki tarım faaliyetlerinde çalışmak için ise 18 yaşını tamamlamış olma şartı bulunmaktadır.

 İş Kanunu'nda yer alan çocuk çalıştırma yasağına uymayan işverenler hakkında adli, idari işlem başlatılmakta ve idari para cezası uygulanmaktadır. Geleceğin yetişkinleri, umudumuz olan çocuklarımızın kanuna aykırı şartlarda çalıştırılması, eğitim haklarının ellerinden alınması sadece bir çocuğumuzun değil, tüm ülkenin geleceğini karanlığa sürükleyecek bir eylemdir. Bu yüzden hiçbir çocuğumuzun karanlıkta bırakılması göz ardı edilemez. Çocuk işçiliğinin en kötü biçimleri tamamen ortadan kaldırılıncaya kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Tüm vatandaşlarımızı da aynı duyarlılıkla iş birliğine davet ediyoruz.

Evlerinde yoksulluk çeken çocuklar istediklerine kavuşabilmek için çalışmak zorunda kalıyorlar. Ailelerinden gizli çalışan çocuklarımız dahi mevcut. Küçük yaşta küçük yürekleriyle içerisinde bulundukları maddi imkânsızlık çocuklarımızı her türlü yıpratıyor. Gelecek Partisi olarak önceliğimiz, geleceğimiz yani çocuklarımızdır. İktidarımızda milletimiz yarınlarına güvenle bakacak. Çocuklarımız oyun çağında işle tanışmayacak” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat