Gelecek Partisi Muzaffer Sarısözen’i Kabri Başında Andı

Türkiye 6 Ocak 2021 20:54
Videoyu Aç Gelecek Partisi Muzaffer Sarısözen’i Kabri Başında Andı
A
a
Ölüm yıl dönümü vesilesiyle Muzaffer Sarıözen’in kabri başında düzenlenen anma töreninde konuşan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Kültür ve Turizm Bakanlığını Anadolu’nun değerlerine sahip çıkmaya davet etti.

 Ünlü Türk folklorcusu, Türk Halk Müziği sanatçısı ve derleyicisi, bir tarih bestecisi Muzaffer Sarısözen Gelecek Partisi tarafından ölüm yıl dönümünde kabri başında anıldı. Gelecek Partisi Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından gerçekleşen anmaya Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, yardımcıları Hakverdi Altuğ, Mehmet Erman, Yalçın Özdemir ve Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Dış İlişkiler Başkanı E. Büyükelçi Ümit Yardım katıldı. 

 “Keşke Kültür ve Turizm Bakanlığı bugün burada olsaydı”

 Cebeci Asri Mezarlığında gerçekleşen ziyarette bir konuşma yapan Selçuk Özdağ, Muzaffer Sarısözen’in hayatını kısaca anlatarak, Kültür ve Turizm Bakanlığına seslendi. Özdağ, “Keşke Kültür ve Turizm Bakanlığı bugün burada olsaydı, Muzaffer Sarısözen için bir tören düzenlemiş olsaydılar. Bu mezarı bir anıt mezara dönüştürseydiler.  Bugün TRT Muzaffer Sarısözen ile ilgili küçük de olsa onun şarkıları türküleri dile getirilmiş olsaydı bir yandan onun hayatı Anadolu insanına, Türk dünyasına takdim edilseydi çok daha güzel olurdu. İnşallah Allah nasip ederse onları biz yapacağız. Muzaffer Sarısözen’e bir kez daha rahmet diliyoruz” dedi.

“AT SIRTINDA 10 BİN TÜRKÜYÜ DERLERDİ”

 Sarısözen’in kültür mirasımız için öneminin altını çizen Özdağ, “Muzaffer Sarısözen türkülerimizi derledi hem de o günkü şartlarda 1920’lerde bir kez daha askere alındı. 1936 yılından ölünceye kadar da 10 bin türküyü derledi, at sırtında. O günkü imkânsızlıklar içinde o günkü zor şartlarda Anadolu’yu tek tek gezdi. Çölemerik’ten Muğla’ya, Muğla’dan Trakya’ya, Trakya’dan Erzurum’a, Erzurum’dan Hatay’a kadar türkülerimizi derledi. Çünkü biz türkü söyleriz aynen bir yazarın söylediği gibi, ‘Ahirette bile türkülerimizle tanınıp, birbirimizi türkülerimizle tanıyacağız.’ Milletler türküleri ile yaşarlar, tarihleri ile yaşarlar dünden bugüne tarihimiz bizimdir iyisiyle kötüsüyle. İyilere sahip çıkararak, kötülerden bir daha yapmamak üzere ders alarak, özeleştiri yaparak devam edeceğiz. Kültür bir milletin yaşadığı biriktirdiği her şeydir. Musikisi, bindallısı, ninnisi edebiyatı, türküleri, halkoyunları, asker uğurlamaları, cenaze merasimleri velhasıl hayatın her safhasında yaşadığı anlardır türküler. İşte o biriktirdiklerimizden bir tanesi Muzaffer Sarısözen’in türküleridir. O türkülerle neşeleniyoruz, ağıt yakıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat