Genel Başkan Yardımcısı Erçelebi, “Gerçekler Balçıkla Sıvanmaz”

Genel 4 Kasım 2021 22:20
Videoyu Aç Genel Başkan Yardımcısı Erçelebi, “Gerçekler Balçıkla Sıvanmaz”
A
a

DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Erçelebi, AKP hükümetinin tarım politikalarını eleştirerek, “20 yıldır ülkeyi getirdikleri bu hal için gerçekten bir Don Kişot misali ile yel değirmenlerine kılıç çekmektedirler. Halkın gözünü boyamaya çalışmaktadırlar. Ama gerçekler hiçbir zaman balçıkla sıvanmaz” dedi.

ESKİ TÜRKİYE TARIM HAYVANCILIKTA KENDİ KENDİNE YETEBİLEN 7 ÜLKEDEN BİRİSİYDİ

DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Erçelebi, AKP hükümetinin tarım ve hayvancılık alanında yaptığı yanlış politikalar nedeni ile ülkenin tarım hayvancılık konusunda çok fazla gerilediğini söyledi. Yanlış politikaların ülkeyi bu duruma getirdiğinin altını çizen Genel Bşkan Yardımcısı Çelebi, “tarım ve hayvancılık dediğimiz zaman aklımıza ne geliyor. gıda geliyor. Her türlü gıda ve giysimiz bir tarım ya da bir hayvancılık ürünüdür. Gıda ve giysi dediğimiz zaman insan yaşamı hakkı aklımıza geliyor. Yani yaşamımızda a’dan z’ye ne var ise tarım ve hayvancılığın bir ürünü. Dolayısı ile tarım ve hayvancılık günlük yaşantımızın ayrılmaz bir parçası.Elimizi ağzımıza götürdüğümüz her anda tarım ya da hayvancılık ürününden bir şey götürüyoruz. Sokağa çıktığımız zaman üzerimizdeki tüm giysiler tarım ve hayvancılık ürünü. Dolayısı ile insan yaşamının bu stratejik bölgesi çok önemlidir. Ve sizin söylediğiniz gibi eski Türkiye diye Türkiye’yi yönetenlerin hafife aldığı, halkımıza unutturmaya çalıştıkları o eski Türkiye'de ilkokul öğretmenimiz bize hayat bilgisi dersinde ne diyordu. Çocuklar Türkiye dünyada tarım ve hayvancılık alanında kendi kendine yetebilen 7 ülkeden birisidir diyordu. Ambarlarımız buğday doluydu. Hatta bir miktarını biz dışarıya ihraç ediyorduk. Geldiğimiz noktada yeni Türkiye diye adlandırılan dönemde Türkiye soğanı, samanı yurtdışından dolar ile döviz ile ital eder hale geldi. Ve bütün gıda maddelerimiz kurusundan yaşına dışarıdan ital edilir hale geldi. Tabi bu neden kaynaklandı? Neden oldu dediğimiz zaman Türkiye’nin son yıllarda serbest ekonomik piyasası adı altında makyajlanmış, acımasız kapitalist sistemin , paradan, ranttan başka bir şey gözü görmeyen bu bozuk ve ucube sistemi gözlerini kör edercesine bir rant hesabı yapmasından ve sosyal devleti yok saymasından, yok etmesinden kaynaklanmıştır” dedi.

GENÇLER 2004 YILINDAN BU YANA KÖYLERDEN ŞEHİRLERE SÜRÜLMÜŞTÜR

2004 yılından bu yana gençlerin köylerden şehirlerin varoş bölgelerine sürüldüğünü belirten başkan Erçelebi şöyle konuştu:“Bakın sistemli olarak 2004 yılından bu yana köylerdeki gençler o arazileri işleyen ailesinin yanında iş bulan, karnını doyuran gençler sanki sürgün edilircesine şehirlerin varoşlarına sürülmüş ve orada niteliksiz iş gücü olarak bekletilmiş, zaman zaman iş bulmuş ama şu anda da işsiz kalmış ama köyündeki tarlasından sabanından uzaklaştığı için köyüne dönemeyen insanlar haline gelmiştir. Bakın şöyle bir kural vardır. Tarlasından ayrılan bir çiftçi tekrar tarlasına dönmez. 2002 yılında 24 milyon olan köydeki nüfus, 2012 yılında 17 milyona düşmüştür. Oysa bu dönemde Türkiye'de nüfus artışı olmuştur ve Türkiye’de çift sürenlerin, tarlasını ekenlerin,biçenlerin oranı yüzde 46 azalmıştır. Bu dönemde Nisan, Haziran istatistiklerinde 4 buçuk milyon hektar arazi ekilmemiştir. Boş kalmıştır. yANİ BUGÜN KARŞILAŞTIĞIMIZ OLAYLAR BİR SONUÇTUR. Son 20 yılda uygulanan yanlış politikalar, kötü yönetim, yönetenlerin yanlış tercihleri Türkiye’yi bu noktaya getirmiştir. 220 gramlık bir ekmek bugün 2 buçuk lira olmuştur. Emin olun insanın karnı açsa bu ekmekten iki tanesini yer.”

ALLAH KİMSEYİ AÇLIKLA TERBİYE ETMESİN

“Yarın ne olacağını bilmiyoruz. Belki yarın dediğiniz gibi ekmek 5 lira 6 lira olacak. Buğdayı büyük oranda ital ediyoruz. Peki,o İtal ettiğimiz ülkeler, gerek pandemi nedeni ile gerek başka nedenlerle, gerek değişim iklim nedeni ile arkadaş ben sana buğdayı satmıyorum dediği zaman ne yapacağız” diye soran genel başkan yardımcısı Erçelebi, “ İşte o zaman açlıkla karşı karşıyayız. Bizim geleneksel kültürümüzde büyüklerimiz hepimiz şöyle dua ederiz. Allah kimseyi açlıkla terbiye etmesin diye. Açlık çok kötü bir şeydir. Ama Türkiye’de çok az bir azınlık, tuzu kuru olan insanlar açlık nedir bilmediklerinden, hani zamanın fransa kraliçesi gibi ekmek bulamıyorsanız pasta yiyin düşüncesinde olanlar bunu anlayamazlar.  Bugün sebze ve meyvelerdeki, tarım ürünlerindeki fahiş fiyatları, 5 marketin suçlu olarak, faturayı ona çıkaranlar, don kişot nasıl yel değirmenlerine kılıç çekiyorsa bugün ülkeyi yönetenler 5 marketler zincirini günah keçisi ilan edip kendi kötü yönetimlerini,kötü tercihlerini ve 20 yıldır  ülkeyi getirdikleri bu hal için gerçekten bir Don Kişot misali ile yel değirmenlerine kılıç çekmektedirler. Halkın gözünü boyamaya çalışmaktadırlar. Ama gerçekler hiçbir zaman balçıkla sıvanmaz. Çünkü hadi 5 markette fiyatlar böyle. Peki çarşıda pazarda ucuz mu fiyatlar? Yani bugün bir marol, bir bağ maydanoz kaç para? Ama bunun temelinde ne var dediğinizde bunun temelinde bir, siz köylüyü köyünden göç ettirdiniz. Zorunlu göçe mecbur bıraktınız. Bakın Cumhuriyetimizi kuran Büyük önder Mustafa Kemal ve arkadaşları Cumhuriyeti kurduktan sonra köylü yurdun efendisidir diyor. ve bu söz aslında Mustafa Kemal’in savaş cephelerinde karşılaştığı tecrübelerin bir sonucudur. Dolayısı ile bir ülkenin tarımı demek, hayvancılığı demek gerçek bir bekası demektir” şeklinde konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat