Helün Fırat: Tiyatro Sahneleri Faturalarını, Maaşlarını, Sahne Masraflarını Ödeyemez Hale Geldi

DEVA 27 Mart 2022 18:03
Videoyu Aç Helün Fırat: Tiyatro Sahneleri Faturalarını, Maaşlarını, Sahne Masraflarını Ödeyemez Hale Geldi
A
a

DEVA Partisi Kültür ve Sanat Politikaları Başkanı Helün Fırat, Dünya Tiyatro Günü dolayısıyla bugün yazılı bir açıklama yaptı.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkan Yardımcısı Helün Fırat, Dünya Tiyatro Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Önce ifade özgürlüğünün kaybı, ardından pandeminin yıkıcı etkileri ve sonunda altından kalkmanın imkânsızlaştığı bir ekonomik darbe ile tiyatro sahneleri faturalarını, maaşlarını, sahne masraflarını ödeyemez hale geldiler. Bu şartlar altında tiyatroların ayakta kalmasını sağlayabilecek yegâne destek, devlet tarafından sağlanacak mali yardımlardır” dedi.

Fırat’ın açıklaması şöyle:

“TİYATRO SAHNELERİ FATURALARINI ÖDEYEMEZ HALE GELDİ:

Tiyatro, geçmişten bugüne sanatın toplumsallaşmasında, anlam dünyamızın genişlemesinde ve en önemlisi insanların mutluluğu, refahı, sağlığı ve barışı için deneyimlerini sahneden bize aktaran sanatın en temel dallarından biri olmuştur. Antik Yunan döneminden bugüne değin, ülkemiz toprakları üzerinde de sürdürülen tiyatro geleneği, ülkemizde sanat alanının gelişiminde önde gelen bir sanat dalıdır. Ne var ki önce ifade özgürlüğünün kaybı, ardından pandeminin yıkıcı etkileri ve sonunda altından kalkmanın imkânsızlaştığı bir ekonomik darbe ile tiyatro sahneleri faturalarını, maaşlarını, sahne masraflarını ödeyemez hale geldiler.

BİRÇOK SAHNE AÇILMAMAK ÜZERE PERDELERİNİ KAPATMAK ZORUNDA KALDI:

Bu şartlar altında tiyatroların ayakta kalmasını sağlayabilecek yegâne destek, devlet tarafından sağlanacak mali yardımlardır. Ancak dünyadaki diğer örneklerle karşılaştırıldığında, Türkiye’de tiyatro sektörüne sağlanan mali desteklerin oldukça yetersiz kaldığı gün gibi açıktır. Bu süreçte sanatçılarımız, maalesef dünya çapında en düşük kamusal finans destek miktarları ile kendi kaderleri ile baş başa bırakıldılar. Birçok sanatçı, teknisyen ve zanaatkâr, zaten belirsizliklerle dolu bu meslekte hayatlarını güçlükle idame ettirebildi; farklı mesleklere yönelmek zorunda kaldılar. Birçok sahne, açılmamak üzere perdelerini kapatmak zorunda kaldı.

KÖTÜ ŞARTLARA RAĞMEN ‘ENSEYİ KARARTMAMAK’ GEREKMEKTE:

Bu çerçevede, 1962’den beri kutlanmakta olan ‘Dünya Tiyatro Günü’, maalesef geçen sene olduğu gibi bu yıl da sektörün ve sanatçıların olumsuz şartlarda hayatta kalma mücadelesi verdiği günlerde kutlanmaktadır. Ancak sanatın, hayatın en zor şartlarında bile insanların kendini ifade edebilme alanı olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple tüm kötü şartlara rağmen ‘enseyi karartmamak’ gerekmektedir. Bu itibarla açıkça ifade etmek isterim ki DEVA Partisi iktidarında, tiyatrolara özel önem verilerek mali destekler büyük ölçüde artırılacak ve bu desteklerin ideolojik saiklerle değil adil, ölçülebilir ve şeffaf ölçütler çerçevesinde paylaştırılması sağlanacaktır.

DÜNYA TİYATRO GÜNÜ KUTLU OLSUN:

DEVA Partisi olarak, teşkilatlarımızla 27 Mart Dünya Tiyatro Günü çerçevesinde tüm ülkede gerçekleştireceğimiz faaliyetler ve ziyaretler ile tiyatrolar için yerelde ve ülke genelinde sonuç verecek doğru politikaların oluşturulması için bir çıktı yaratmayı hedefliyor, sonuna dek tiyatro emekçilerinin ve sahne işletmecilerinin yanında yer alıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Dünya Tiyatro Günü kutlu olsun.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat