İçişleri Bakanı Soylu'dan PKK açıklaması: 500 kişilik liste yaptılar

Genel 11 Ocak 2022 15:54
Videoyu Aç İçişleri Bakanı Soylu'dan PKK açıklaması: 500 kişilik liste yaptılar
A
a

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bugün İzmir merkezli olarak gerçekleştirilen büyük FETÖ operasyonuyla ilgili açıklama yaptı. Soylu, terör örgütü PKK'nin de 500 kişilik liste yaptığını belirterek "Bu 500 kişilik listeyi tekrar 2022 yılında dağa kazandırmak için gönderiyorlar. Her şeyi takip ediyoruz" dedi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antalya’nın Serik ilçesi Belek Turizm Merkezi’ndeki bir otelde düzenlenen Terörle Mücadele Şube Müdürleri Değerlendirme Çalıştayı’na katıldı.

Burada konuşan Bakan Soylu, terörle mücadelede gelinen noktayı anlatırken “Neymiş, 'Yıllarca Türkiye niye geri kaldı' Kıt kaynaklarını kırk yıl terörle mücadeleye akıtırsan, elbette geri kalırsın" deyip "Ülkenin doğusunu üretime, istihdama katamazsan, kalkındıramazsan terörden dolayı yatırım yapamazsan elbette geri kalırsın. Anarşi dönemleri dahil 50-60 yıldır ülkenin gençlerini, enerjisini, insanını, teröre kurban verseydi, hiç merak etmeyin Fransa da geri kalırdı, İtalya da geri kalırdı, Hollanda da geri kalırdı, Amerika da geri kalırdı" ifadelerini kullandı.

“TERÖRİST SAYISI 150’YE DÜŞTÜ"

PKK’li sayısının Türkiye içinde 150’nin altına düştüğünü kaydeden Bakan Süleyman Soylu, “Hiç şüpheniz olmasın, biz ipi biraz gevşetirsek, mücadelede biraz rehavete kapılırsak, bunu çok değil, iki ayda beş bin yaparlar, silah verirler, eleman verirler ve Allah göstermesin, bu ülkeyi tekrar eskinin karanlık günlerine döndürürler. En büyük tehlike terörle mücadelede kendimizi yeterli görmektir. Hiç şüpheniz olmasın dolarları ve avroları ceplerinde bekliyorlar; silahlarını bu örgütlere ya hibe edecekler, ya da uyuşturucudan ve insan ticaretinden kazandırdıkları paraya karşılık satacaklar. Her türlü kazanmaya hazırlar. İşte onun için, 'son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar' ifademizi sakın bir aforizma veya medyatik söylem olarak görmeyin. Bunun bir anlamı var. Bir kişi kalsa bile, bunlar para bulurlarsa, ortam bulurlarsa yeniden yapılanırlar. Uyuyan uyutulan terörist hücreler kavramına dahi tahammülümüz söz konusu değildir” diye konuştu.

"BU YIL 51 KİŞİ DAĞA ÇIKTI"

Terört örgütü PKK'nin 2014 ile 2015 yıllarında 5 bin 550 kişiyi dağa çıkardığını kaydeden Soylu, yaklaşık 3-4 yıldır terör örgütüne katmaya çalıştıkları kişi sayısının gittikçe azaldığına dikkat çekti. Geçen yıl PKK'ye katılan kişi sayısının 53, bu yıl ise 51 olduğunu kaydeden Bakan Süleyman Soylu, “Şimdi yeni bir tezgahı gündeme koymaya çalışıyorlar. 500 kişilik liste yaptılar, yapan Murat Karayılan ve arkadaşları. Bu 500 kişilik listeyi Türkiye’ye kendi yandaşlarına beraber kirli siyasi yolculuk yaptıklarına ve onları tekrar 2022 yılında dağa kazandırmak için gönderiyorlar. Her şeyi takip ediyoruz. Buradan teröristlere ve destekçilerine bir kez daha söylemek istiyorum. Türkiye eski Türkiye değil, Allah’a yemin olsun ki kafanıza çökeriz, size nefes aldırmayız. Bu ülkenin evlatlarının, çocuklarının yakasından düşün. TBMM’ye girmekle terörist sıfatınız üzerinden kaybolmaz. Bunu biliyoruz, hangi işbirliklerini yaptığınızı da biliyoruz. Teröre nasıl tabi olduğunuzu da biliyoruz. Hangi ülkenin istihbaratına elemanlık yaptığınızı da biliyoruz. Bu ülkenin huzurunu, kardeşliğini, barışını Amerika’nın Avrupa’nın uşaklarına bozdurmayacağız. Bedeli ne olursa olsun. Bu ülke çok bedel ödedi, bu millet çok bedel ödedi. Bizden sonraki gelen nesilde bedel ödemekten korkmazlar” dedi.

HDP'YE SESLENDİ: 3 TANE OY ALDIN DİYE...

Terörle mücadeleyi sadece Türkiye’de yapmadıklarına değinen Süleyman Soylu, “Siyaseti kendilerini bir koruma zırhı olarak görenlere söylüyorum. İyi ya bizim evlatlarımız 20 yaşında, 25 yaşında kınalı kuzularımız şehit olsunlar, bu ülke için mağaraya ölümü bile bile girsinler gazi olsunlar, yanlarına gittiğimizde, ’Bakanım bana görev verin mücadeleye hazırım’ sadakatle bu ülkeye bağlı olsunlar. Sen 3 tane oy aldın diye, alacaksın diye terör örgütünü işbirliğini siyaset üzerinden kendine meşruiyet alanından bir meşruluk devşirmeye çalış, siz ne zannediyorsunuz. Siz bu ülkeyi sahipsiz mi zannediyorsunuz? Sizin gibi Amerika, Avrupa’ya secde edenlerle mi bu ülke yönetiyorlar, bu terörle mücadeleyi yapıyorlar. Allah’ın huzurundan başka kimseye secde etmeyiz. Doğu ve Güney Doğu Anadolu’daki belediyelerden bunların ekmeğini suyunu kestik. İlk fırsatta başka yere sızmaya çalıştılar. Şimdi kene gibi, başka yere konmaya çalışacaklar. Orada da takip edeceğiz ve isimleri, fraksiyonları ne olursa olsun, İster FETÖ ister PKK ister sol terör örgütü, ister DEAŞ olsun, kesinlikle bu yapıların peşlerini bırakmayacağız. Ve emin olun, 2022 yılı, terörle mücadelede nefes aldırmama yılı olacaktır. Anlayışımız da hedefimiz de parolamızda bu olmalıdır” ifadelerine yer verdi.

"GERİ ZEKALI KARAYILAN..."

PKK'nin kendi içinde konuşamadığını, birbirine meramını anlatamadığını, talimat veremediğini ve durumunu öğrenemediğini belirten Bakan Soylu, şunları söyledi:

“Geri zekalı Murat Karayılan geçen günlerde bir konuşma yapıyor. 6 ay önce öldürdüğümüz teröristin halen yaşadığının zannında, geri zekalı olduğu için, temas kuramadığı için. Karayılan, canını alacağız bilesin. Bak canını alacağız senin. Sadece senin canını almayacağız, senin canını aldığımız zaman seni destekleyenlerin de canını alacağız. Türkiye'de o gün üzülecek çok az bir kesim olacak ama Türkiye'nin tamamı sevinecek. Üzülecek olanların önemli bölümü de Meclis’te olanlar ve onların destekçileridir. Telsiz konuşmalarıyla ilgili 2016'da 14 bin 582 iken, 2021'de 153'e düştü. Bu, terör örgütü mensuplarının birbiriyle irtibat kuramadığı, haberleşemediği, stratejilerini anlatamadıkları ve sadece saklanmakla yetindikleri bir çöküşün içine girmeleridir."

'FETÖ' OPERASYOLARI: ÇOCUK OYUNCAĞI DEĞİL

FETÖ operasyonlarına da değinen Soylu, “Biz FETÖ’ye niçin hala operasyon yapıyoruz? Bu sabah İzmir merkezde yine arkadaşlarımız gecenin 01.00’ından başlayarak büyük bir operasyon gerçekleştirdiler. Çünkü terör örgütleri sabırlıdır. Beklerler ve beklerler. Kendilerini unuttururlar ve ardından hızlıca organize olurlar. Çocuk oyuncağı ile uğraşmıyoruz. Bütün dünyanın baş edemediği terör örgütleriyle mücadele ediyoruz. Etrafımızdaki terör örgütlerini batının bütün devletlerinin desteklediğini, ABD’nin desteklediğini hep beraber görüyoruz. Onun için sizlerin şehirdeki çalışmaları, hücre evlerini takip etmeniz, etkisiz hale getirmeniz, bu örgütlerin adımlarını takip etmeniz, Bizim için çok önemlidir. Biten terör örgütlerinin iki çırpınışı vardır. Birincisi; cezaevlerindeki eski üyelerini hareketlendirmek isterler. İkincisi; üniversitelerdeki gençlere ulaşmak isterler. Böylece bir yandan geçmişin terör birikiminden istifade edip örgütü canlı göstermeye, diğer yandan da gençleri aralarına katıp geleceklerini kurtarmaya çalışırlar” açıklamasını yaptı.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat