İKTİDARIMIZ DÜNYAYI TERSTEN OKUYOR

İYİ Parti 12 Ocak 2022 12:18
Videoyu Aç İKTİDARIMIZ DÜNYAYI TERSTEN OKUYOR
A
a
İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, hükümet tarafından açıklanan yeni ekonomi modeliyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Yokuş, açıklanan yeni ekonomi modelinin ülke ekonomisinde bir katkı sunmayacağını ifade etti. Enflasyonun 1 yıl içinde % 36 arttığına dikkat çeken Yokuş, “Erdoğan 2-3 aydır tutturdu yeni bir model diye. 19 yıldır ülkeyi yönetiyorlar. 20. yıla geldiler bir anda model değiştirdiler. Ne oldu da modeli değiştiriyorsunuz. Faizleri indirmeye başladılar. Faizleri indirince her şey yoluna giriyor mu? Dünyayı tersinden okuyor bizim iktidarımız. Pandemi süreciyle beraber dünya genelinde kısmi bir enflasyon artışı var. Bizim enflasyonumuz 1 yılda %36’lara çıktı. 2022’nin de 2021’den farklı olacağını düşünmek mümkün değil.  Bütün dünya ekonomileri enflasyon arttığı için faiz artırımına gidiyor. Biz de enflasyon arttıkça faizi geri çevirmekle uğraşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

YANLIŞ YOLUN FATURASINI VATANDAŞ ÖDÜYOR

Yokuş, son bir yılda artan döviz fiyatlarına dikkat çekerek, “Yeni model açıklandı. Vatandaşa diyoruz ki sen getir paranı yatır. %14 faiz vereceğiz. Dolar artarsa farkını da vereceğiz. Peki sonuçta ne olacak? Siz faiz sebep enflasyon sonuç diyerek buraya geldiniz. Ama gördük ki yanlış yoldasınız. Yanlış yolun faturasını da vatandaşa çektiriyorsunuz. Dolar 18 liraya kadar yükseldi. Yeni modeli açıkladılar 13.80 seviyelerinde şu an. Peki geçen sene kadardı? 7 küsur lira dolaylarındaydı. Siz 18’den 13.80’e düşürdük diye göbek atıyorsunuz da 1 sene önce neydi dolar. 7.36’dıydı. Sen dövizi 1 sene içinde %100 artırdın. Niye arttı hangi ekonomik politikalar buna sebep oldu? Genel anlamda baktığınızda döviz enflasyon kadar artar. Faizlerde enflasyonla eş değerdir. Bu dünyanın her yerinde böyledir. Sayın Erdoğan’ın sloganının tam tersini söylemek lazım. Enflasyon sebep faiz sonuç.” şeklinde konuştu.

EMEKLİYE YAPILAN ZAM EMEKLİNİN CÜZDANINA GİRMEDEN ERİYOR

Emekli maaşlarına yapılan zamların yeterli olmadığını ifade eden Yokuş, “Emekleri maaşlarıyla ilgili biz dedik ki bin 500 lira emekli maaşı olmaz. 2 bin 500 lirada olmaz. Madem asgari ücrete %50 zam yapabiliyorsunuz emekliye de o oranda zam yapın dedik. En düşük emekli maaşını asgari ücrete kadar çıkaralım dedik. Asgari ücretin üzerinde maaş alan emeklilerinde maaşlarını belli bir kademede artırarak bir refah payı sağlayalım dedik. Bu teklife hayır dediler. Emekliye verdikleri zamlar bu ay içerisinde geri eriyecek. Elektriğe doğal gaza akaryakıta gelen zamlardan sonra emeklinin aldığı zammın bir katkısı olmayacak.” diye konuştu.

EKONOMİ BÜYÜYORSA BU BÜYÜME VATANDAŞA NEDEN YANSIMIYOR

Akaryakıt, elektrik ve doğalgaza yapılan zamları hatırlatan Yokuş, “Devleti yönetenler hayat pahalılığından şikayet ediyor. Toptancıya kızıyorlar, tüketiciye kızıyorlar, vatandaşa kızıyorlar, ona kızıyorlar buna kızıyorlar. İyi de devleti yöneten sensin. Sen nasıl olurda 1 yıl içinde benzine mazota % 100 zam yaparsın. Sen nasıl olurda elektriğe % 125 zam yaparsın. Sen nasıl olurda doğalgaza tek kalemde % 25 zam yaparsın. Bunlar senin elinde niye yaptın bu kadar zammı. Bunlar şimdi ocak ayında enflasyon doğuracak.  8 ocak 2021 de benzin 7 lira 25 kuruş. Bugün 13 lira 56 kuruş. Mazot 8 Ocak 2021’de 6 lira 60 kuruş bugün 13 lira 65 kuruş. Bu fiyatları kim artırdı? Dış güçler mi artırdı? Siz artırdınız. Türkiye büyüyor diyorlar. Büyüyor da biz niye hissetmiyoruz. Bu büyüme vatandaşa niye yansımıyor?” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat