İSTANBULLUYA AKP ZULMÜ; 11 KEZ TAKSİ TEKLİFİNİ REDDETTİLER

Genel 16 Aralık 2021 12:45
Videoyu Aç İSTANBULLUYA AKP ZULMÜ; 11 KEZ TAKSİ TEKLİFİNİ REDDETTİLER
A
a
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin AKP-MHP tarafından 11 kez reddedilen taksi projesiyle ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na yazılı soru önergesi verdi.

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, İstanbul'un bitmek bilmeyen taksi sorununun AKP’li meclis üyelerinin tavrı nedeniyle çözüme kavuşturulamadığını söyledi.
Özkan verdiği soru önergesinde; “Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilen UKOME toplantısında İstanbul’da kentiçi toplu ulaşım sistemi içerisinde yer alan trafiğe olumsuz etkileri olan atıl durumda bulunan 750 adet minibüs ile 250 adet taksi dolmuşun dönüşümü kararı alınmıştır. Söz konusu karar ile İstanbul’a 1.000 adet yeni taksi arzı gerçekleştirilmiş olup, yapılması gereken bahse konu 1.000 adet yeni takside çalışacak şoförlerin uygun görülen sürede eğitimleri almalarının ağlanması, özlük haklarına dair gerekli olan düzenlemelerin yapılması vb. hususları içeren çalışma usül ve esaslarının ivedilikle belirlenmesine müteakip bir nevi pilot uygulama niteliğinde olacak yeni bir taksi işletim sisteminin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilmesi gerekmektedir. İstanbul kentiçi ulaşımda faaliyet gösteren ticari taksilerle ilgili her türlü ruhsatlandırma işlemleri ile alım satın izinleri (Tahsis belgesi) ile sözkonusu taksileri kullanan şoförlere ait Toplu Ulaşım Şoför Kartı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilmektedir. 
Bununla birlikte İstanbul İl Emniyet Müdürlüğünce korsan taşımacılığın önlenmesi hususnda İstanbul il genelinde binek otomobillere yönelik yapılan denetimlerde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun ilgili maddesine istinaden 2020 ve 2021 (Ocak-Ekim) yıllarında toplam 14 Bin 875 adet cezai işlem uygulanmıştır” dedi. 
CHP’li Özkan Yalım, "İstanbul’un nüfusu 30 yıl önce 7.5 Milyon, 2021 yılında ise 15.5 Milyon. 30 yıl önceki taksi sayısı 17 Bin 395 iken bugün hala 17.395’tir. İBB’nin yeni 5 Bin taksi teklifini UKOME tarafından 11 kez reddettiren Ulaştırma Bakanı ve Cumhurbaşkanı İstanbul’da yaşayan vatandaşlara zulüm çektirmeye devam ediyor. Vermiş olduğumuz soru önergesine mantıksız açıklama yaparak reddediyorlar" dedi. 

"Burada amaç İmamoğlu'nu hedef göstermek"
Asıl amaçlarının İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu zora sokmak olduğunu belirten Yalım;" Bilerek yapıyorlar. Ama bunu yaparak taksiciliği bitirecekler. Çünkü insanlar korsan taksiye yöneliyor. Bu da yasal değil. Bir nevi insanları suça teşvik ediyorlar. Burada amaç İmamoğlu'nu beceriksiz göstermek” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat