İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ SEZGİN: İKTİDAR ÇİN'E KARŞI UTANGAÇ TUTUMUNA DEVAM EDİYOR

Genel 27 Mart 2021 11:42
Videoyu Aç İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ SEZGİN: İKTİDAR ÇİN'E KARŞI UTANGAÇ TUTUMUNA DEVAM EDİYOR
A
a
Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin Türkiye’deki temasları çerçevesinde Uygur Türklerinin uğradığı mezalimi eleştiren İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, “Dünya Uygur Türklerinin sorunlarıyla çalkalanırken, iktidar Çin'e karşı utangaç tutumunu sürdürüyor." dedi. 

Wang Yi, 24-26 Mart tarihleri arasında gerçekleşen Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. Çavuşoğlu tarafından ziyaretlere ilişkin yapılan sosyal medya paylaşımında, “Uygur Türklerine ilişkin hassasiyetimizi ve düşüncelerimizi ilettik” ifadeleri kullanıldı. 

“İKTİDARIN DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ SOYKIRIMA SESSİZ KALMASINI TARİH DE AYIPLAYACAKTIR!”

Çavuşoğlu'nun ifadeleriyle ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, "Doğu Türkistan’da soykırımdan söz edilmekteyken, Sayın Çavuşoğlu, Çin Dışişleri Bakanı ile görüşmesinin ardından, Uygur Türkü kardeşlerimizle ilgili hususlara bir tweetle değinmeyi kâfi görmüş.” dedi.

Sezgin, Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamada birinci sırada ekonomik ilişkilerin, ikinci sırada salgınla mücadelenin yer aldığını vurgulayarak "Uygur Türklerine ilişkin hassasiyet ve düşüncelerin ifadesi son sırada." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı tarafından konuyla ilgili herhangi bir açıklamanın henüz yapılmadığını da hatırlatan İYİ Partili Sezgin, "Belli ki utangaç tutum tekrarlandı. Bu ayıptır, tarih de ayıplayacaktır!" dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat