İYİ Partili Yokuş’tan iktidara: 4 Milyon memurun tamamına ek gösterge düzenlemesi yapmak zorundasınız

Genel 16 Aralık 2021 19:46
Videoyu Aç İYİ Partili Yokuş’tan iktidara: 4 Milyon memurun tamamına ek gösterge düzenlemesi yapmak zorundasınız
A
a
İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, 3600 ek göstergenin sadece belirli meslek gruplarındaki memurlara verilmesine tepki gösterdi. 4 milyon memura ek gösterge verilmesi gerektiğini ifade eden Yokuş, iktidara çağrıda bulunarak “Yapmazsanız adaletsizlik olur. Biz, burada teklif verdik. Hizmetlisinden, şube müdürüne kadar adaletli bir şekilde burada kanun teklifi verdik ama kamuyu bilmeden, kamunun yapısını bilmeden ‘Herkese 3600 ek gösterge’ gibi bir algı yaparsanız altından kalkamazsınız.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, TBMM’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçe görüşmelerinde memurların dört gözle beklediği 3600 ek göstergeye ilişkin açıklamalarda bulundu. 
İktidarın üzerinde çalıştığı ve öğretmen, polis, hemşire ve din görevlisi gibi belirli meslek grubundaki memurlara verilmesi planlanan 3600 ek göstergeye tepki gösteren Fahtrettin Yokuş, ek göstergenin ayrım yapılmadan bütün memurlara verilmesi gerektiğini söyledi.

“ADALETSİZLİK YAPMAYIN”

 İktidara memurlar arasında adaletsiz yapmamaları konusunda çağrıda bulunan Yokuş, şunları söyledi:
“3600 ek gösterge diyorlar memura. Ya kardeşim, sayıyorlar ‘Şu, şu, şu gruplara’ diye.  Neden o gruplara? 4 milyon memura ek gösterge düzenlemesi yapmak zorundasınız, yapmazsanız adaletsizlik olur. Biz, burada teklif verdik. Hizmetlisinden, şube müdürüne kadar adaletli bir şekilde, burada kanun teklifi verdik ama kamuyu bilmeden, kamunun yapısını bilmeden ‘Herkese 3600 ek gösterge’ gibi bir algı yaparsanız altından kalkamazsınız. Yarın yapacağınız düzenleme çalışma barışını bozacaktır; buradan uyarıyorum. Doğru yapmanız gereken bir şey vardı ama memurların ek ödemelerinin emekliliğe sayılması. Bunu yapabilseydiniz 3600'e ihtiyaç yoktu, kimse 3600 peşinde koşmazdı”

“KAMU DÜZENİNİ İÇİNDEN ÇIKILMAZ BİR HALE GETİRDİNİZ”

 47B statüsünde sözleşmeli olarak çalışanlarında sorunlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yokuş, “Öyle bir ucube ki 657'nin 4/B'sine bir bakın. 4/B'li öğretmen olur mu, 4/B'li adliye çalışanı olur mu, 4/B'li memur olur mu ya? Olmaz ama ısrarla yaptınız. Sonra, bunları 2011'de kadroya geçirdiniz, bir daha geçirdiniz ama sözleşmeli çalıştırmaya devam ettiniz, kamu barışını bozdunuz. Çakılı sözleşme, sağlıkta 7 çeşit sözleşme... Ne bu Allah aşkına ya, ne bu? Kamu düzenini öyle bir bozdunuz ki içinden çıkılmaz hâle getirdiniz sonra düzeltmeye çalıştınız” dedi. 

“NORM VE STANDART BİRLİĞİ NEREDE?”

“Kamuda norm ve standart birliği yok” diyen Yokuş Şöyle devam etti:
“Hani dediniz ya ‘SGK'de norm ve standart birliği’ Vay, ne güzel bir laf. Efendim, Bağ-Kur, SSK, Emekli Sandığı kapsamındakiler, çalışan, emekli norm ve standart birliğine kavuşacak. Ne zaman? 2005'ten beri yasa çıktı, devam ediyor. Hani norm ve standart birliği, nerede? Yani emekliler arasında norm ve standart birliği var mı? Memurlar arasında, işçiler arasında norm ve standart birliği var mı? Kendi hesabına çalışanlar arasında var mı? Nerede norm ve standart birliği? Hepsi hikâye. O zaman bu kanunları niye çıkarıyoruz uygulamayacaksak, niye çıkarıyoruz? Ama bugün emeklisi perişansa, memuru perişansa hâlâ taşeron çalışanlarımız varsa bunlar düzelmiyorsa bunları düzeltmemiz lazım”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat