İYİ Partili Yokuş’tan şeker zammı yorumu: Hem üretici kaybediyor, hem tüketici zarar ediyor

Genel 18 Kasım 2021 19:46
Videoyu Aç İYİ Partili Yokuş’tan şeker zammı yorumu: Hem üretici kaybediyor, hem tüketici zarar ediyor
A
a
İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş şekere gelen yüzde 25’lik zamma ilişkin açıklamalarda bulundu. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi üzerinden iktidara yüklenen Yokuş, “Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi Türk çiftçisine ve işçilerimize ağır bir bedel olarak yansımıştır” dedi. Bir yıl içerisinde şekere yüzde 37 oranında zam yapıldığını aktaran Yokuş, “Bu bir de perakendeye uğradığı zaman toptan fiyatı yüzde 45'e varıyor. Yani siz üreticiye yüzde 25, tüketiciye ise bunu yüzde 45 olarak veriyorsunuz; hem üretici kaybediyor hem tüketici zarar ediyor” ifadelerini kullandı. 

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, son zamanlarda şekerden yaşanan şeker krizini TBMM gündemine taşıdı. 

Şeker pancarının ülkemizin ekonomisine yüksek katma değer sağladığını ve dünyadaki en kaliteli şeker pancarı üretiminin ülkemizde yapıldığına dikkat çeken Yokuş,  “Şeker pancarını sadece şeker olarak düşünmemeliyiz, yan ürünleri olan pancar posası ve "melas" adı verilen hayvan yemi besicilik açısından oldukça önemlidir. Bilindiği gibi siyasi iktidar on dokuz yıl boyunca ülkemizin bütün varlıklarını fabrika, işletme demeden sattı. Bu satışlardan şeker fabrikalarımızın bir kısmı da nasibini aldı” dedi. 

“FABRİKALAR ZARAR ETTİĞİ GEREKÇESİYLE SATILDI”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 2018 yılında Alpullu Şeker Fabrikası önünde,  şeker fabrikalarının zarar ettiğine ilişkin yaptığı konuşmayı hatırlatan Yokuş, şunları söyledi:

“Başkanımız Meral Akşener Hanımefendi Uşak Alpullu Şeker Fabrikası önünde şöyle bir açıklama yapmış ve  ‘Fabrika arazilerinin kupon arazi gibi görünmesine karşıyız. Zarar ettiği diye fabrika satılıyor. Ne kadar zarar etti? 76 milyon lira. Sarayın on üç günlük masrafı bütün şeker fabrikalarının zararına denk geliyor. On üç günde saraya harcanan parayla şeker fabrikalarının bir yıllık zararı karşılanabilir. Cargill istiyor Hükûmet yapıyor’ demişti.  Fabrikalarımızın satışına karşı çıkmış olmak, şeker pancarı üreticimize sahip çıkmak, fabrikalarımızın işçilerine sahip çıkmak ne yazık ki ülkemizde iktidar tarafından hep yadırganmıştır ama buradan söylüyoruz yine: Biz bundan sonra da çiftçilerimize, işçilerimize, emekçilerimize, üreten herkese sahip çıkmaya devam edeceğiz, pancar üreticisine de sahip çıkacağız. Unutulmamalıdır ki şeker, vatandır; üretim vatandır” 

“ŞEKER PANCARI ALIM FİYATI BEKLENTİNİN ALTINDA KALDI”

“Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi Türk çiftçisine ve işçilerimize ağır bir bedel olarak yansımıştır” DİYEN Yokuş şöyle devam etti:
“Şeker pancarı alım fiyatları da çiftçilerin hep beklentisinin altında kalmıştır. Girdi maliyetleri konusunda çiftçilerimize destek sağlamayan iktidar, sözde müjdeler vererek çiftçilerimizin aklıyla hep alay eder olmuştur. Geçen yıl 336 TL olan şeker pancarının alım fiyatı bu yıl Cumhurbaşkanı tarafından müjde olarak "420 TL" denilerek açıklandı, "Yüzde 25 artırdık." diye övüne övüne anlatıldı. Allah aşkına, çiftçilerimize bir sorun bakalım, bir yıllık girdileri yüzde 50'yi buldu ama siz "Yüzde 25 zam yaptık." diye çiftçiyi ödüllendirdik zannediyorsunuz çünkü sizin tarlada iziniz yok ki harmanda yüzünüz olsun; bu bakımdan dünyadan haberiniz yok” 

“ESNAF PİYASADA ŞEKER BULAMIYOR”

AK Parti iktidarı ve Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’ye yüklenen Yokuş, “Şeker ithalatına milyonlarca dolar ödeyen AK PARTİ iktidarı şeker pancarı üreticisine ‘Siz üretmeyin, biz ithal ederiz’ mesajını vermeye devam ediyor. Tarım Bakanı Pakdemirli 2020-2021 yıllarıyla ilgili olarak diyor ki: "Şeker üretiminde çok yüksek artış sağladık." 2002 yılında 1,6 milyon ton şeker üretilirken 2020-2021 yılında yüzde 94 artışla yaklaşık 3,1 milyon ton şeker üretildiğini ve pancar ve şeker üretiminde rekorlar kırdıklarını söylüyor. Ancak Tarım Bakanının bu…
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat