İzmir’de eylemcilere sert müdahale: Gözaltılar var

İzmir 3 Şubat 2021 21:06
Videoyu Aç İzmir’de eylemcilere sert müdahale: Gözaltılar var
A
a

İzmir’de Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin rektör atamasını protesto eylemlerine destek olmak için basın açıklaması yapmak isteyen gençlere polis sert müdahalede bulundu. Topluluğu biber gazı ve plastik mermi kullanarak dağıtan polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında, olay yerinde hak ihlallerine dair gözlemci görevi ile bulunan iki avukat da var


İzmir'de üniversite öğrencisi gençler Boğaziçi Direnişi'ne destek olmak için Konak İlçesi Alsancak Mahallesi'nde biraraya geldi. Saat 17:00'de Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ndeki Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yapmak isteyen gençler polis engeli ile karşılaştı.

GENÇLERE TERS KELEPÇELER TAKILDI 

Polis ekipleri topluluğu dağıtmak için biber gazı ve plastik mermi kullandı. Ardından sert müdahaleler ve gözaltı uygulaması yapıldı. Bazı İzmirliler ile polis arasında ara sokaklarda kovalamaca yaşandı. Kordon'da da gözaltı işlemi oldu. Polisin yere yatırdığı gençlere ters kelepçe takıldı.
 

“GÖZALTINDAKİLERE ŞİDDET UYGULANDI”

Gençlerin yanı sıra Avukat Nazlı Akın ile Avukat Erdoğan Akdoğdu'nun da gözaltına alındığı öğrenildi.

İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, gençlerin anayasal ve demokratik haklarını kullanarak basın açıklaması yapmak için olay çıkarmadan yürüdüklerini söyleyerek, “Ortada tamamen barışçıl bir yürüyüş söz konusuyken, herhangi bir şiddet yokken, güvenlik görevlileri gaz bombaları ile doğrudan müdahale etti. Gözaltına alınanlara yoğun şiddet uygulanması söz konusu” dedi.

İki avukatın gözaltına alındığı bilgisini teyit eden Yücel, “Biz bu tür toplumsal olaylarda baro avukatı arkadaşlarımızı gözlemci olarak görevlendiriyoruz. Hak ihlallerine ilişkin gözlemci olarak görevlendirdiğimiz avukat arkadaşlarımızdan ikisi şiddet uygulanarak gözaltına alındı. Avukat arkadaşlarımız ve vatandaşlarımızın gözaltı sürecini takip altına almak için gerekli organizasyonu yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

SOSYAL MEDYA OPERASYONU

Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör atanması sonrasında gerçekleşen eylemlerle ilgili sosyal medyadan “toplanma” çağrısı yapanlara yönelik de operasyon düzenlenmişti. Emniyet güçlerinin 8 kişiyi gözaltına alındığı belirtilmişti.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat