KELEŞ: ÇİFTÇİSİ AÇ OLAN ÜLKENİN HALKI DA AÇTIR

Genel 7 Nisan 2022 12:53
Videoyu Aç KELEŞ: ÇİFTÇİSİ AÇ OLAN ÜLKENİN HALKI DA AÇTIR
A
a
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, “Çiftçisi aç olan bir ülkenin halkı da açtır. Önce çiftçimizi kalkındıracağız” dedi.
CHP’nin tarım politikalarıyla ilgili değerlendirmede bulunan CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, AKP’nin tarım politikalarında yaptığı hataların bedelini çiftçi ile halkın ödediğini söyledi.
ÇİFTÇİMİZ MİLLİ GELİRİN YÜZDE 1’İ KADAR DESTEKLEME ALACAK 
Başkan Keleş, şunları kaydetti; “Tarım topraklarımızı taviz vermeden, amasız ve fakatsız koruyacağız. 
Ziraat Bankası çiftçinin bankası olacak, kuruluş amacına dönecek, çiftçiye üretim için ucuz kredi verecek.
Kurumları yeniden yapılandıracağız. Et ve Süt Kurumu, Çay-Kur, TMO gibi KİT’ler ile tarımsal kooperatif ve birlikleri çiftçiyi ve üretimi destekleyecek şekilde yeniden etkin hale getireceğiz.
Her köye en az bir teknik personel ataması yapacağız.
Kooperatifçiliği destekleyeceğiz.
Çiftçilerimiz, her yıl milli gelirin en az yüzde 1’i kadar destek alacak. Tarım Kanunu’nda yazmasına rağmen bugüne kadar ödenmeyen tarımsal destekleri bir plan çerçevesinde ödemeye başlayacağız. Ödeme her yıl Ekim ayı öncesinde peşin yapılacak.
Çiftçilerimizin borç yükünü hafifleteceğiz: Kredi, su ve elektrik borçlarının faizini silerek gelirine göre yeniden yapılandıracağız.
ÇİFTÇİNİN KULLANDIĞI MAZOTTAN VERGİ ALINMAYACAK
Tarımsal üretimde kullanılan mazottan vergi almayacağız.
Çiftçi ürün fiyatını ekmeden önce bilecek: Ürün taban fiyatlarını bir yıl önce açıklayacağız. Hububat, yağlı tohum, baklagiller gibi belli ürünlerde alım garantisi vereceğiz.
Çiftçimiz sulama faturasını hasattan sonra ödenecek: Yani tarımsal sulamada kullanılan elektrik faturası hasattan sonra ödenecek.
HİÇBİR TARIM ARACI HACZEDİLEMEYECEK
Hiçbir tarım aracı haczedilemeyecek. Doğrudan gelir desteği kapsamında yapılan ödemelerden vergi ve banka komisyonları kalkacak.
Hasat döneminde ithalatı yasaklayacağı.
Mera alanlarını koruyacak, besiciye açacağız
Yem maliyetini düşürmek için meraları düşük ücretle besiciye açacağız. Süt üreticimiz 1 kilo süt satıp, bunun parasıyla en az 1,5 kilo yem alabilecek. Besicimiz ürettiği 1 kilo eti satarak, bunun parasıyla 25 kilo yem alabilecek.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat