KIZILBOĞA: ÇİFTÇİ TOPRAĞA KÜSÜYOR

İYİ Parti 18 Ocak 2022 11:28
Videoyu Aç KIZILBOĞA: ÇİFTÇİ TOPRAĞA KÜSÜYOR
A
a
İYİ Parti Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa, Tarım BAĞ-KUR primleri, mazot ve gübre fiyatları başta olmak üzere girdi maliyetlerindeki artış karşısında çiftçilerin zorlandığını ve desteklenmesi gerektiğini söyledi.
İYİ Parti Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa, Tarım BAĞ-KUR primi ve girdi maliyetlerindeki artış ile ilgili değerlendirmede bulunarak, 2022 yılı tarım BAĞ-KUR primi 1668 TL olduğuna dikkat çekti.
Çiftçilerin primlerini ödemekte zorluklar çektiğini ve kalıcı çözüm üretilmesi gerektiğini ifade eden İYİ Parti Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa, "2022 yılı için belirlenen tarım BAĞ-KUR primini çiftçilerimizin ödemesi imkânsızdır. Bu nedenle yüzde 44,87 oranındaki prim artışına kolaylık sağlanmalı, prim ödeme gün sayısı 15 güne indirilmelidir. Çiftçilerimizin, primlerine uygulanan yüzde 5’lik hazine teşvik indirimi en az enflasyon oranında artırılmalıdır. Bu artışlar sonrasında çiftçilerimiz Tarım BAĞ-KUR primini yatıramayacak" dedi.
Çiftçilerin, traktörüne mazot alamayacak hale geldiğine dikkat çeken Başkan Kızılboğa, “İktidar, lüks yatlara verdiği gibi çiftçilerimize de indirimli ÖTV’siz mazot vermeli. Gübre desteklemesi yapılmalı ve Yüzde 50 destekleme ile çiftçilerimize gübre verilmeli. Çiftçi üretimi bırakırsa ülkemizde çok ciddi gıda sıkıntısı yaşanacaktır. Çiftçimizi toprağa küstürmeyelim" diye konuştu.
Bingöl’de hayvancılığın önemli bir geçim kaynağı olduğunu belirten Kızılboğa, “Yem fiyatları artıyor. Üreticilerimiz, üretimden el çekiyor. Ülkemizde kırmızı et fiyatlarında da artış yaşanıyor olmasının nedeni üreticilerin üretimden uzaklaşmasıdır. Çiftçilerimize ve besicilerimize desteklemeler arttırılmalıdır” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat