KIZILBOĞA: YEREL GAZETELERİMİZİN YANINDAYIZ

Genel 4 Kasım 2021 19:08
Videoyu Aç KIZILBOĞA: YEREL GAZETELERİMİZİN YANINDAYIZ
A
a
İYİ Parti Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa, 30 Haziran tarihli Tasarruf Genelgesi ile 'kamu kurum ve kuruluşlarına gazete alınmaması, zorunlu ilânlar dışında ilân yayımlatılmaması' yönündeki kararın TBMM'ye taşınmasını değerlendirdi.

İYİ Parti Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa, yerel gazetelerin can çekiştiğine dikkat çekerek, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayınlanan 'tasarruf genelgesi' ile kamu kurum ve kuruluşlarına gazete alınmaması, zorunlu ilânlar dışında ilân yayımlanmaması yönünde talimat verildi. Konu TBMM’ye taşındı. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu her türlü zorluğa rağmen ayakta kalma mücadelesi veren yerel gazetelerimize yönelik akıl almaz uygulamadır. Destek verilmesi gereken yerel gazetelerimize yönelik uygulanması talimatı verilen tasarruf tedbirleri önce Saray’dan başlayacak. Sonra milletin parasını savuran bakanlıklar ve adamına göre muamele yapılan AKP’li belediyelerde bu tasarruf tedbirleri yapılacak. Ayakta kalma mücadelesi veren yerel gazetelere kaç lira destek veriyorsunuz ki bir de bunu genelge ile duyuruyorsunuz. Türkiye'de son 5 yıl içinde bin 800 olan günlük gazete sayısı 900'e geriledi. Yerel televizyon sayısı da ciddi anlamda azaldı. Tüm bu tablo ortadayken bir de gazetelerin abone bedellerine göz dikilmesi, bunların tasarruf tedbirleri içine sokulması gerçekten manidardır. Bu genelge, sıkıntı yaşayan yerel basını tamamen sıkıntıya düşürecektir. Uçaklardan, mercedeslerden, garantili yol ve hava alanlarından vazgeçmeyenler, bula bula tasarruf etmek için basını bulmuştur” dedi.

Özgür, tarafsız, basın ilkelerine önem veren yerel gazetelerin il ve bölge açısından önemli olduğuna vurgu yapan Başkan Kızılboğa, “Tasarruf adı altında özgür basın susturulmak isteniyor. Bizi överseniz destek oluruz, yoksa genelge de var destek vermeyiz mesajı ile aba altından sopa gösterilmek isteniyor. İYİ Parti olarak her zaman yerel gazetelerimizin yanındayız” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat