KOMÜNİST BAŞKAN’DAN BELEDİYECİLİK VE ŞEFFAFLIK ÇIKIŞI: “SORGULANABİLİRLİK KAYGIMIZ YOK ÇÜNKÜ BİZ ÇALMIYORUZ”

Genel 8 Şubat 2021 21:06
Videoyu Aç KOMÜNİST BAŞKAN’DAN BELEDİYECİLİK VE ŞEFFAFLIK ÇIKIŞI: “SORGULANABİLİRLİK KAYGIMIZ YOK ÇÜNKÜ BİZ ÇALMIYORUZ”
A
a
Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, belediyeciliğin temelinin sorgulanabilirlik olduğunu ifade ederek “Birileri hesap sorduktan sonra hesap vermektense, hesap sormadan hesap verme kültürünü geliştirmeliyiz. Bizim sorgulanabilirlik meselesinden yana kaygımız yok. Çünkü biz çalmıyoruz” dedi.
Tunceli Belediye Başkanı, nam-ı diğer Komünist Başkan Fatih Mehmet Maçoğlu, Trend Medya’nın Youtube kanalında Naime Akbin’in moderatörlüğünde ‘Siyaset Meydanı’nın konuğu olarak katıldığı programda çok önemli konulara değindi. Başkan Maçoğlu, Ovacık’tan Tunceli Belediyesi’nin yönetimine giden yolu, başkanlık sürecinde geçirdiği 2 seneyi, tıkandıkları anlarda neler yaşadıklarını ve vatandaşla kurduğu diyalogu anlattı.

“ÇALIŞMALARIMIZIN BÜYÜK BÖLÜMÜ MESAJ SİYASETİ İÇERİSİNDE OLDU”

Tunceli’nin politik bir şehir olduğuna dikkat çeken Başkan Maçoğlu, “Dersim, bütün anlayışların kendisini ifade ettiği, ideolojik açıdan teorik tartışmaların çok yüksek olduğu bir şehir. Burada yapabileceğimiz tüm çalışmalar, buranın dışındaki başka illerde yapılan şehirlerle kıyasladığımızda, çalışmalara eleştirel bakan, doğru bulmayan, bunun üzerinden tartışma yürüten çok fazla siyaset var. Burada siyaset yürütmek burada, iş yapmak zor ama o kadar da iyi. Kimseye bağlı kalmadan, kendi beynini kullanabilme özelliğinden dolayı iyi bir yer. 2 yıl boyunca yaptığımız çalışmaların büyük bölümü mesaj siyaseti içerisinde oldu. Örneğin kadınlara dair neler yapılabilir, kadınların kendi yaşam hakkına dair söz söyleyebilme hakkında neler yapılabilir, toplumsal hafızada insanın kendisini yönetme, yönetimin içine girmesi, üretim ilişkilerinin geliştirilmesi gibi çalışmalar yürütüyoruz.” dedi.

“BELEDİYECİLİK YALNIZCA ASFALT YAPMAK DEMEK DEĞİLDİR”

Türkiye’nin farklı illerinde tüketim kooperatifleri ve 20’nin üzerinde ilde de kadın kooperatifleri, köy kooperatifleri kurulmasıyla bunun çalışmalarının yapılması ve gelişmesiyle ilgili çok fazla çalışma yaptıklarını anlatarak sözlerini sürdüren Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, “Bizim bakış açımız net. İnsanın kendini ifade etme, yönetebilme, üretimden yönetime tüm alanda eşit olabilme ve üretim ilişkilerine hakim olabilmesini önemsiyoruz. Biz de yol yapıyoruz, kanalizasyon yapıyoruz, park veya bahçe yapıyoruz. Ancak bunlar herkesin yapabileceği şeyler. Bu zaten her belediyenin yapması gereken bir görev. Bunları, insanlara ‘bir şeyi yaptım’ olarak göstermek gerekir. Çünkü bunu zaten fen işleri yapıyor, park ve bahçeler müdürlüğü yapıyor. Mesele şeffaf olmak. 2 yıl içinde Ovacık’ta yarattığımız şeyi Dersim’de de yarattık. Bir diğeri üretim ilişkileri içinde sağlıklı gıda üretimi. Toprağı korumayı, ekosistem içinde doğanın korunmasını ve o algıyı geliştirip buna dair eğitimsel çalışmalar yapmak. Bizler yerel yönetimlerde iktidarlaşmadan önce birçok şeyi söyleyebiliyorduk. Kadın konusu böyle olmalı, böyle yapılmalı. LGBT-İ böyle olmalı, böyle yapılmalı. İnsanlarda dezavantajlı gruplar hakkında sözler söyleyebiliyorduk. Şimdi de yapma zamanı. Yine bir başka durum, bu şehirlerde şöyle algı yaratılmış.  Belediye dediğin güzel asfalt yapar, renkli taşlar koyar. Doğal alanlarda olmasa da şehir içinde yapay parklar oluşturur. Böyle bir algı toplumda kabul görmüş. İhtiyaç mı evet, ama bununla siz kendinizi öne çıkarmıyorsanız bazen bulunduğunuz alan içinde ‘bir şey yapmıyor’ diyorlar ama kadınla ilgili ‘regl izni’ dediğinizde Meclis’te karar alıp uyguluyorsanız dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir kamu kuruluşunda, STK’da kabul görmemiş bu meselede sosyalist belediyede bu öne çıkıyorsa bu büyük bir gelişme.” ifadelerini kullandı. 

“SORGUYA TABİ TUTULMADAN ÖNCE SİZ KENDİNİZİ SORGULAYABİLMELİSİNİZ”

Sorgulanmanın önemli olduğunu vurgulayan Komünist Başkan Maçoğlu, ”Sorguya tabi tutulmadan önce siz kendinizi sorgulayabilmelisiniz. Halka yaptıklarınızı anlatabilmelisiniz. Halkla bütünleşmelisiniz. Belediyeler takım elbiselerin giyildiği, korumalarla birlikte gezildiği bir alan oldu. Yok böyle bir şey. Çalışanı görüp, halkı görüp, onlarla birlikte yaşamayı normalleştirirseniz bürokrasiyi bitirirsiniz. Biz aslında burada bürokratik yapılanmayı bitirip, insanların eşitliğine dair mesaj veriyoruz.” dedi.

“BELEDİYENİN YETKİLERİ ETKİNLEŞTİRİLMELİ”

Çalışmaları sırasında tıkandıkları noktalarla ilgili de konuşan Komünist Başkan, “İller bankası, gelirinin yüzde 10’undan fazla borçlanamazsınız diyor ama bizim gelirimizin yüzde 100’ünden fazla borçlanmaya gidilmiş. Bizim gibi belediyeler daha fazla kötü yönetilmiş o yüzden daha zor durumdayız. Biz çalışmalarımızı kendi öz gücümüzle yapıyoruz. Sıkışınca halkı çağırıyoruz . Biz her şeyi halka yaptıralım, işi gücü bırakıp gelsinler demiyoruz ama ‘hadi yoldaşlar’ deyince Dersim’de 200-300 yoldaş bizim çalışmamızın parçası oluyor. Bugün herkese mesaj atabiliyoruz, internet sitemizden çağrı yapabiliyoruz. Küçük bir şehir ve yoldaşlarımız mahallelere dağıldığında ilişkiler kurup çağrı yapabiliyoruz yine. Ben 15-20 kişiyle bir işe başlayıp 100-150 kişiyle devam ettiğimi bilirim. Kısacası ekonomik sorunlar belediyelerin en çok zorlandığı şey. Tıkanılan yer ise, belediye kanunlarının yetkileri. Bu yetkilerin etkinleştirilmesi gerekiyor. Belediyeler bu açıdan zorlanıyor. Örneğin ben bir alanla ilgili peyzaj çalışması yürütüyorum, TEDAŞ’a ya da Devlet Su İşleri’ne veya Milli Eğitim Bakanlığı’na ait bir durum olduğunda onları bu işin içine koyamadığınızda zorlanıyorsunuz. Bu anlamda belediyelerin önünün açılması lazım. Önü açılmazsa bugün A partisi iktidarda olduğu için zorlanmayabilir ama yarın B partisi gelince A partisi  zorlanmaya başlayacak. Gerçi biz hep zorlanacağız ama en azından biz zorlansak da diğer belediyeler zorlanmamış olur.” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat