Konya’da hobi bahçesi yıkımına Yokuş’tan tepki

Genel 4 Nisan 2022 14:05
Videoyu Aç Konya’da hobi bahçesi yıkımına Yokuş’tan tepki
A
a
Konya Selçuklu Belediyesi, Sulutaş mahallesindeki Çamlıca Tepe Konut Yapı Kooperatifi içine yapılan yaklaşık 50 ev için yıkım kararı aldı. Vatandaşlar mahkemeden yıkım kararı gelmeden belediyenin yıkımı gerçekleştirdiğini söyledi. İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş da belediyeye tepki gösterdi. 


Selçuklu Belediyesi, Çamlıca Tepe Konut Yapı Kooperatifi içine yapılan 50 ev için kaçak olarak yapıldıkları gerekçesiyle aldığı yıkım kararını dün uygulamaya başladı. Yurttaşlar, yıkım kararının durdurulması için mahkemeye başvurduklarını ancak belediyenin kararı beklemeden yıkım işlemini başlattığını iddia etti.
“BU KABUL EDİLEMEZ”
Konuyla ilgili açıklama yapan İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı’ya tepki gösterdi. Mahkeme kararı çıkmadan belediyenin yıkımının hukuksuz olduğunu belirten Yokuş, şunları söyledi:
“ Bize ulaşan vatandaşlarımız Selçuklu Belediyesi’nin Çamlıca Tepe Konut Yapı Kooperatifi içine yapılan evlerini yıkım için sabahın erken saatlerinde kapılarına dayanmış. Daha önce de belediye aynı bölgede yıkım için bölgeye gitti, vatandaşlar isyan etmişti. En sonunda olay mahkemelik oldu. Şimdi mahkeme kararı beklenmeden belediye hukuksuz bir şekilde evleri yıkıyor. Bu kabul edilemez” dedi. 
“HOBİ BAHÇELERİ İÇİN YENİ BİR AF ÇIKARILMALI”
Yıkımı gerçekleşen evlere belediyenin göz yumduğunu ifade eden Yokuş, “2017 yılından sonra çıkan İmar Barışı’ından sonra 150 bine yakın yapı onay aldı. Daha sonra ki süreçte ne ilgili bakanlık ne de belediyeler yeterli denetim yapmadı. Şimdi kendi denetimsizliklerinin cezasını vatandaşa kesiyorlar. Tarım alanlarına yapılaşmaya karşıyız elbette ama belediye bunlara onay vermeden düşünecekti. Şimdi vatandaşlarımızın mağdur edilmemesi için bu evler için bir af çıkartılmalı ve bundan sonra yapılacak yapılara da göz yumulmamalı ve ağır yaptırımlar uygulanmalıdır” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat