Köy Enstitüleri 82 Yaşında

Genel 17 Nisan 2022 11:13
Videoyu Aç Köy Enstitüleri 82 Yaşında
A
a
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çayırova İlçe Başkanı Cihan Soyluçiçek, 17 Nisan 1940 yılında kurulan Köy Enstitüleri'nin Kuruluşu'nun 82. yılı sebebi ile mesaj yayınladı.
Başkan Aoyluçiçek, 'Köy Enstitüleri kurtuluş savaşı sonrasında köylerde yaşanan kalkınmanın ve aydınlanmanın öncüsüdür, bu bilinçlenme Türkiye'yi 1990'lı yıllara taşımıştır.
17 Nisan 1940 yılında kurulan Köy Enstitüleri Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük eğitim ve kültür projesidir. Köy Enstitüleri Türkiye Cumhuriyeti'ne şekil ve yön veren toplumsal bir kalkınma şeklidir. Türk milletinin kendine olan özgüven, azim ve kararlılığının en değerli ifadesidir.
1940 - 1945'li yıllarda köylü ve kasabalısı ile Türk Gençlerine; Bilim, Felsefe, Sanat, Edebiyat ve Dünya Klasikleri ile birlikte bir bütün olarak '' Yaşam'' öğretilmiştir. Geçmişte Köy Enstitüleri’ni kapatan ve yarattığı tüm olumlu izleri silmeye çalışanlar, bugün laik bilimsel eğitime savaş açarak, karma eğitim karşıtlığı ve dini değerler eğitimi dayatmasıyla eğitim sistemini kendi ideolojik hedefleri doğrultusunda biçimlendirmek istemektedir.

Köy Enstitüleri'nin kurucuları; bu büyük yapıtta emeği olan, hayat veren  ve mezun olduktan sonra köyünde ve kasabasında kendisini halkına hizmet etmeye adamış, Köy Enstitüsü çıkışlı bütün öğretmenlerimizi saygı ile anıyorum”dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat