KÜTAHYA ŞEKER FABRİKASI MECLİS GÜNDEMİNE GELDİ

Genel 19 Ocak 2021 15:03
Videoyu Aç KÜTAHYA ŞEKER FABRİKASI MECLİS GÜNDEMİNE GELDİ
A
a
 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Kütahya Şeker Fabrikasının satışında ihaleyi alan kazanan firmaya ücretsiz tahsis edildiği belirtilen 112 dönüm arazi hakkında soru önergesi verdi.

 Kütahya Şeker Fabrikasının satışında, 112,9 dönem büyüklüğündeki bir arazinin bedelsiz olarak Torunlar A.Ş. firmasına devredildiği iddiaları ile ilgili CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Türkiye Büyük Millet Meclisine soru önergesi verdi. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tarafından yanıtlanması istenilen önergede şu ifadeler yer aldı: 

“2004 yılında Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ'nin Kütahya Şeker Fabrikasında bulunan %56 oranındaki ve 420 milyar TL değerindeki hissesi 21 milyon 438 bin dolara ihale edilerek satıldığı, ihaleyi kazanarak Kütahya Şeker Fabrikasının %56'sını satın alan Torunlar A.Ş. aldığı hisselerin %28'ini Atlas A.Ş.' ye devrettiği, Türkiye Şeker Fabrikası adına tapuda kayıtlı olan 112,9 dönüm arsanın da %56 hisse içerisinde değerlendirilerek ihaleye dahil edildiği ve bu arsanın da bedelsiz olarak Torunlar A.Ş. adına tescil edildiği şeklinde haberler yer almaktadır. 

Bu bağlamda;

 1- Türkiye Şeker Fabrikaları adına tapuda kayıtlı olan 112,9 dönüm arsanın bedelsiz olarak Torunlar A.Ş. adına tescil edildiği haberleri doğru mudur? 
2- Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. adına tapuya kayıtlı iken Kütahya Şeker Fabrikası ihalesine dahil edilen ve bedelsiz olarak ihaleyi kazanan firma adına tapuya tescil edilen 112,9 dönümlük arazinin tapu sicilinin iptal edilmesi için herhangi bir dava açılmış mıdır? 
3- Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. ve Özelleştirme idaresi Başkanlığı tarafından, aradan yıllar geçmesine rağmen neden tapu sicilinin iptali davası açılmamıştır? 
4- Torunlar Gıda, aldığı hisselerin yüzde 28'lik bölümünü ihaleye giren ama kazanamayan Atlas alışveriş hizmetleri ve Gıda A.Ş.ye devrettiği haberleri doğru mudur?”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat