Liderlik kavgası canlarına mal oldu

Amasya 5 Şubat 2021 20:04
Videoyu Aç Liderlik kavgası canlarına mal oldu
A
a

Amasya'da iki koç, geri gidip gerildikten sonra hızla birbirlerine tos vurdu. İki koç da yere yığılıp can verdi. Veteriner Hekim Necati Çağlar Baki, koçların liderlik kavgasına tutuştuklarını söyledi.


Suluova ilçesine bağlı Cürlü köyünde, küçükbaş hayvan besiciliği yapan ve 100 hayvanı olan Sinan Ünlüye ait iki koç, ahırın önünde kafa tokuşturmaya başladı. Öfkeli koçlar, geri geri gidip hızla birbirlerine tos vurdu. Bu sırada iki koç da yere yığılıp can verdi. O anlar ise ahırdaki güvenlik kamerasına yansıdı.

KOÇLARDA LİDERLİK KAVGASI

Veteriner Hekim Necati Çağlar Baki, koçlar arasında liderlik kavgalarının ölümle sonuçlanabileceğine dikkat çekti. Baki, Küçükbaş hayvanlarda, alan ve bölge liderliği kurmak, çiftleşmede önceliğe geçmek ve sürü liderliği için bu tür kavgalar olur. Bunların kavgalarında kafa tokuşmaları olur. Bu kuvvetli tokuşmalar sonucunda beyin travması, beyin kemiğinin kırılması sonucu ölümler gözlenebilir. Bu konuda çiftçilerimiz daha duyarlı ve dikkatli olup müdahale ederse bu tür ölümlü olayların önüne geçebilir. Koçların liderlik kavgası ölümle sonuçlanabiliyor, çiftçilerimiz duyarlı olmalıdır dedi.

TOSLAYINCA BEYİNLERİ DAĞILABİLİYOR

Bölgede küçükbaş sürülerini otlatan çoban Ahmet Şanlı da bu tür durumlarda değneğiyle hayvanlara müdahale ettiğini söyledi. Şanlı, “Hayvanlarda liderlik kavgası var. Koçlar, liderlik almak için büyük koç misal; küçük koça sürdürmez koyunu. Aralarında illa ben süreceğim diye aralarında kavga yaparlar. Tabi ki güçlü hayvanlar, kuvvetli toslayınca beyinleri dağılabiliyor. Beyin kanaması sonucunda da giderler” diye konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat