ASKERİ HASTANELER AÇILMALIDIR

26 Ekim 2021 11:13
A
a
Tunceli Ovacık’ta düzenlenen, Eren-7 Operasyonunda yaralanan Uzman Çavuş Tortumlu’nun helikopterle yaralı olarak getirildiği alana ambulansın vaktinde ulaşmaması ve Uzman Çavuş Tortumlu’nun şehit olması sonrası hastane başhekimi açığa alındı.
Bu yaşanan olay, canı pahasına ülkesini koruyan bir vatan evladına yapılabilecek en büyük vefasızlıktır.
Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi ile İstanbul Haydarpaşa Eğitim hastanesi ve 39 asker hastanesinin kapatılmış olması yaşanan olayın ana sebebidir. 
Gülhane Askeri Tıp Akademisi kapanmadan önce akademiden, tıp eğitiminin yanında askeri bilgilerle donatılmış ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin her türlü operasyonunda görev yapabilecek doktorlar, hemşireler ve sağlık personeli mezun oluyordu.
Askeri eğitimi, akademik eğitimle birleştirerek askeri sağlık personeli olmayan hiçbir kimsenin Mehmetçiğe operasyon bölgesinde istenilen yardımda bulunamayacağının bilinmesi çok önemlidir.
Askeri hastaneler kapanmadan önceki sürecin nasıl işlediğinin bilinmesi çok önemli diye düşünüyorum.
Personel, mermi, mayın veya farklı bir etkiyle yaralandığında, hangi yaralanmaya nasıl müdahale edileceğini bilen askeri sağlık personeli tarafından operasyonun devam ettiği sırada ilk müdahale yapılır.
Yaralı personel helikopter ile operasyon bölgesinden uzaklaştırılır ve süratli bir şekilde Hakkari Asker Hastanesine götürülür.
Tam teşekküllü ve acil ameliyatların da yapılabildiği Hakkari Asker Hastanesinde ikinci müdahale yapılır.
Müdahale yeterli olmaz ise yaralı personel gene helikopter ile Van Asker Hastanesine nakledilir.
Yapılan müdahalenin yetersizliği devam ediyorsa, derhal ambulans uçakla yaralı personel Ankara’ya Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesine nakledilir.
Personelin yaralanma anından son aşamaya gelene kadar yaşanan zincirdeki tek hata personelin şehit olmasının ana sebebidir. 
Dünya üzerinde gelişmiş ve gelişmekte olan her ülkenin ordularının kendi askeri sağlık personeli ve hastaneleri vardır ve bu bir zorunluluktur.
Ülke içerisinde hain terör örgütüyle mücadele eden ve Suriye, Irak, Libya gibi ülkelerde kara, hava ve deniz kuvvetleri ile bayrak gösteren bir ordunun kendi sağlık personeli ve hastanesi olması personelin can güvenliğinin en önemli teminatıdır.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat