Bir “zor zaman” yazısı

En baştan belirtmiş olayım; bu bir “aile” yazısıdır. Bilgilendirme, hatırlatma ve hatırlama yazısıdır... Bu yazı, bir “zor zaman” yazısıdır… Sokaklardan, caddelerden, işyerlerinden, üniversitelerden, camilerden, teşkilatlardan, toplantılardan “evlerimize çekildiğimiz” bir zamanda Milli Görüş camiasına, Millî Gazete ailesine hitaptır. “Biz bize” dertleşeceğiz, hasbih

9 Nisan 2020 23:10
A
a
Okurlarımıza, camiamıza Millî Gazete’nin ehemmiyetini anlatacak değilim. Yarım asırlık gazetenin yarım asırlık eli öpülesi okuyucuları varsa… Cebinde iki ekmek parası varken o parayla evine 1 ekmek ama mutlaka 1 de Millî Gazete alan okuyucuları varsa... Millî Gazete’sine ulaşamadığı gün dünyayı ayağa kaldıran okuyucuları varsa... Millî Gazete’yi neredeyse seri ilanlarına, resmi ilanlarına kadar satır satır okuyan okuyucuları varsa... Millî Gazete’yi evladı gibi gören, kardeşi, akranı/arkadaşı kabul eden, ailenin bir ferdi sayan okuyucuları varsa… Millî Gazete’yi ve ehemmiyetini sizlere anlatmak abesle iştigal olacaktır…

Mevzu mühim; lafı dolaştırmaya, eveleyip gevelemeye hacet yok.

Dünkü “Koronavirüs ve gazeteler…” başlıklı Başyazı’da bütün gazeteleri bekleyen tehlikelere dikkat çektim. Ve “mücbir sebepler” konusuna eğilerek; neden gazetelerin desteklenmesi ve bu amaçla Basın İlan Kurumu’nun (BİK) kullanımına yeni imkânlar sunulması, kâğıt fiyatları ve KDV’ler meselesi, vergilendirmelerde birtakım muafiyetlerin, indirimlerin sağlanması gibi konular için bir çağrıda bulundum. (https://www.milligazete.com.tr/makale/4141443/mustafa-kurdas/koronavirus-ve-gazeteler)

BİRBİRİMİZE EN ÇOK İHTİYAÇ DUYDUĞUMUZ ZAMANLAR

Hatırlarsanız, Başyazı’nın son sözü de aslında bugünkü hasbihal içindi: “Devlet gazetelere sahip çıksın. Çıkmalı. Eyvallah. Ama yine de unutmamak lazım gelir ki; bir gazeteye her şeyden önce okuyucusu sahip çıkar… Bu zor zamanlar, birbirimize en çok ihtiyacımız olduğu zamanlardır…” demiştik.

Evet, bugüne kadar görülmemiş zor bir dönemden geçiyoruz.

Omuzlarımızdaki yük ağır... Gittikçe de ağırlaşıyor. Hemen her kesimin olduğu gibi gazeteler de güç durumda. Bütün gazetelerin tirajlarında olduğu gibi, koronavirüs salgınının oluşturduğu mücbir sebepler dolayısıyla Millî Gazete’nin de tirajı düşme eğiliminde. Hem abone hem de bayi satışlarında bu düşüş kendini ciddi ciddi hissettiriyor.

 

HAKK’IN YOLUNDA ZORLUKLAR DÜN VARDI, BUGÜN DE VAR, YARIN DA OLACAK...

Zorluklar hep oldu… Sıkıntılar, engeller, dertler de… Batıla karşı, zulme, zorbalığa, sömürüye karşı yapılan yolculuklarda, Hakk davalarda “zorluklar” güne, zamana, çağlara has değildir. Bu davada her zaman zorluk vardı; dün de vardı, bugün de var, yarın da olacak... Mesele bizlerin bu zorluklarla mücadele azminde, zorlukları aşmadaki kararlılığımızdadır. Ne zaman büyük zorluklarla karşılaşsak, ne zaman amansız sıkıntılarla yüz yüze kalsak Erbakan Hocamızın ansiklopedilere sığmayacak derinlikteki şu tek cümlelik dersi gelir aklıma: “Allah (c.c.) biz Milli Görüşçüleri o kadar çok seviyor ki… Milli Görüşçüler bu çetin zorluklarla mücadele etsin, bu zorlukları aşsın daha çok sevap alsın murad ediyor.” Hatırladınız değil mi? Refah Partisi kapatıldığı günlerde de Erbakan Hocamız, bizleri işte bu hakikatle uyarmış ve ye’se kapılmamamız ikazında bulunmuştu.

Velhasıl; bizler derdini de seven, derdinin de âşığı güçlü bir camia, büyük bir aileyiz. Bu dert “Hak Geldi Batıl Zail Oldu” derdiyse eğer, hep beraber, bu derdi yarım asırdır omuzluyor olmanın şerefini, izzetini yaşıyoruz.

Mesela, Adana’daki Millî Gazete abonelerimizden 65 yaş üstü olanlar, «Biz evden çıkamıyoruz, borcumuzu da ödemek istiyoruz, gazetemizin parası bizde kalmasın, gelip alabilir misiniz?” şeklinde son derece duygudaş ve bir o kadar da samimi, ihlaslı taleplerini ilettiler. Normal zamanda emekli maaşını çektikten sonra ilk olarak gelip gazete ücretini ödeyen isimler bunlar. Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni olarak, Adana’daki bu muhteşem tablonun Türkiye’nin dört bir köşesinde yaşandığını ifade etmek istiyorum.

Özveri, fedakârlık, vefa... Biraz da ‘zor dönemlerin’ kelimeleri bunlar. Yarım asırdır Milli Görüş çizgisinden milim sapmayan, bütün güç şartlara rağmen 50 yıldır Erbakan Hocamızın çizdiği istikametten ayrılmayan, haklı olduğu davada sonuna kadar şerefli duruşunu bozmayan Millî Gazete’ye destek zamanı, şimdi.

HİÇBİR MİLLİ GÖRÜŞÇÜ, MİLLÎ GAZETE’SİZ YAPAMAZ

Okurlarımızın, “Peki, ama ne yapabiliriz, Millî Gazete’ye nasıl destek veririz?” sorusunu duyar gibiyim. Bu manada hem okurlarımızdan hem de Milli Görüşçü kurum ve kuruluşlardan, yani camiamızın bütününden istirhamlarımız olacak…

 

Lütfen hangi şartlarda olursa olsun Millî Gazete aboneliğinden vazgeçmeyin.

Biliyorum, belki de 2 Millî Gazete abonesiydiniz; birisi eve, diğeri işe geliyordu... Ama şimdi korona yüzünden işyeriniz kapalı... Ve aboneliği iptal etmeyi düşünüyor olabilirsiniz. Hayır, bunu yapmayın...

Ya da mahallenizdeki cami lokaline, berbere, bir derneğe Millî Gazete gönderiyordunuz, ama şimdi bu gibi “beklemeli mekânlar” da kapalı. Öyleyse, şimdilik iptal yolunu düşünüyor olabilirsiniz… Hayır, bunu da yapmayın.

Anlıyorum sizi; bazı mecburiyetler oluştuğunu düşünüyorsunuz belki de.

Bir Milli Görüşçü, Millî Gazete’siz yapamaz. Bir Milli Görüşçünün şu zor zamanlarda “kendisinin olan her şeye” çok daha fazla aşkla ve sımsıkı sarılması gerekmez mi!? Korona salgını nedeniyle teşkilat çalışmalarımızın adeta askıda olduğu bir zamandayız. Saadet Partisi teşkilatları haftalık toplantılarını, divan toplantılarını mekânsal anlamda yapamıyor. Kadın Kollarımız, Gençlik Kollarımız keza aynı şekilde bir araya gelemiyor. AGD’miz, ÖĞDER’imiz ve diğer Milli Görüşçü kuruluşlarımız da haftalık toplantılarını, divanlarını gerçekleştiremiyor. Uzaktan yürüyen bir çalışma var… Halkla buluşamıyoruz. Ama Millî Gazete, haftalık değil her gün evlere hâlâ ulaşabiliyor. Dijital mecralarda çok büyük kitlelerce takip edilebiliyor. Millî Gazete aboneliğinin şu şartlarda çok daha önemli olduğunu hatırlatmak istiyorum.

GEÇİCİ DE OLSA MİLLÎ GAZETE’DEN UZAK KALMAYIN

Lütfen, geçici bile olsa Millî Gazete’den uzak kalmayın. Hatta çoluk çocuk herkes evdeyken, sevdiklerimizin de evine Millî Gazete’yi ulaştırmanın yollarını arayalım ve yeni abone çalışmalarına katkı sağlayalım.

Tiraj düştüğü zaman, düşüşleri geri toparlamak hiç de kolay değil. Öyleyse, geçici iptalleri lütfen yeniden “aboneliğe” dönüştürelim. Üstelik, gazetemizin satışı düşerse, Basın İlan Kurumu’ndan alınmakta olan resmi ilan ücretlerinde de kayıplar yaşanabilir. Malum gazetelerin en önemli girdilerinden birisi resmi ilan gelirleridir. Bu nedenle, her 1 adet düşüş gazetemizi ekonomik bakımdan tahmin edilenden çok daha büyük darboğaza sokabilir. Öyleyse şu günleri birlikte aşalım: Abone çalışmaları ve yenilemeleri için Çağrı Merkezi’miz ve abone sitemiz emrinize amadedir: 0212- 936 07 71 / abone.milligazete.com.tr

DERGİ AİLEMİZ VE YENİDEVİRKİTAP

Ayrıca Millî Gazete’mize destek olmak için başka yapabileceklerimiz de var: Öncelikle, abonelik süresi sona eren okurlarımızı, aboneliklerini yenilemeye davet ediyorum.

Millî Gazete bünyesinde bugüne kadar birçok adım attık. Bunları da hatırlatırım. Ama kuşkusuz bu adımlardan birisi ve en önemlisi ‘dergi ailemiz’dir. Yıllar önce haftalık Milli Çocuk Dergisi yayın hayatına başladı. Çok sevildi. Abartmıyorum, aksine iftiharla söylüyorum; Türkiye’nin en iyi çocuk dergilerinden birisi. Seneleri devirdi; 300’üncü sayıya doğru koşuyor. Hazır çocuklar evdeyken Milli Çocuk Dergisi aboneliği bundan daha güzel bir dönem olmazdı… 7-12 yaşları arasında çocuğunuz varsa zaman kaybetmeyin…

Ardından aylık Maaile Dergisi’ni okurla buluşturduk. “Bir olmak bize iyi gelecek” sloganıyla... Maaile de çok tutuldu. Aileyi koruyor, değerleri savunuyor. Müslüman kadın, Müslüman aile örnekleri veriyor. Hanımların kaleminden tüm aile fertlerine seslenen ve her ay ilginç kapak dosyaları ile okurun gönlünde apayrı bir yer edindi, Maaile. 43. sayısı için çalışmalara başladık bile...

Maaile’den hemen sonra özellikle lise ve üniversite gençliğine hitap eden mizah-edebiyat ve kültür dergisi FİKRİ yayın hayatına başladı. FİKRİ de kısa sürede gençlerin hemen yanı başında yer aldı. Refiklerini kıskandıracak bir muhtevaya sahip. Okuyan bilir; muhteşem…

Sizlerden talebim, büyük emeklerle çıkan bu 3 dergimize Milli Çocuk, Maaile ve Fikri’ye abone olmanızdır. Millî Gazete çağrı merkezi telefonundan ve abone sitemizden bu abonelikleri de gerçekleştirebilirsiniz.

Yeri gelmişken Yenidevir Yayınlarımız hakkında da bilgi vermek istiyorum; www.yenidevirkitap.com adresinden yukarıda anlattığım 3 dergimizin yanı sıra birbirinden değerli kitaplarımıza da ulaşmanız ve indirimli satın almanız mümkün. Bugünlerde yüzde 50 oranında “Evdekal” kampanyası var. Siteye girin ve inceleyin. Erbakan Hocamızın başucu kitabı Gizli Dünya Devleti bu sitede... Ve diğerleri. Şimdi mazeret yok; herkesin kitap okumaya vakti var... Hediye edin!

DİJİTAL MİLLÎ GAZETE

Millî Gazetemizin dijital ortamlarını takip etmenizi de önemle hatırlatmak istiyorum.

Günde yüzbinlerce okurun doğru ve güvenilir haberleri, anlık olarak okuyabildiği milligazete.com.tr haber sitemizi her gün mutlaka ziyaret etmelisiniz. Masa üstü bilgisayarlarda milligazete.com.tr’yi başlangıç sayfası yapabiliriz. Ayrıca uygulamaları da cep telefonlarımıza indirirseniz memnun oluruz. www.milligazete.com.tr günlük tekil IP ortalaması 350 binler civarında. 350 bin kişi diyorum ama, öyle zamanlar oluyor ki 600 bin tekil kişiyi gördüğü zamanlar da oluyor.

Biliyorsunuz, dijital platformdaki son adımımız e-Milli Gazete olmuştu. Uzun bir hazırlık döneminin ardından, ümmetin sesi olmaya devam eden Millî Gazetemiz ‘e-milligazete’ ile yeni bir yolculuğa başlamış oldu. Millî Gazete’nin bölgeler dahil tüm baskıları, tüm sayfaları ve de 10 yıllık arşivi artık cebinizde. Tüm uygulamalardan, gece saat 24:00’ten itibaren gazetenin sayfalarını birebir görebilir, yazarlarımızı ve haberleri okuyabilirsiniz. Yapmanız gereken, e-milligazete’yi indirerek abone olmak...

Bu arada, fiyatı biraz pahalı, biliyorum. E-Milli Gazete aboneliğini sembolik bir ücretlendirmeyle planlıyorduk. Fakat Millî Gazete aboneliğinden vazgeçilip, E-Millî Gazete’ye yöneliş söz konusu olur endişesine kapıldık. Bu basın ilan gelirleri bakımından istemediğimiz bir şey çünkü. Bu nedenle Millî Gazete’nin ücretinden biraz daha yüksek tutmak zorunda kalmıştık. Fakat korona salgını sürecinde, sanırım fiyatlandırma konusunda önümüzdeki günlerde yeni kararlar alacağız. Ancak Millî Gazete aboneliğini bırakmamanız kaydıyla, sözüyle…

Evde kaldığımız sürede en çok vakit geçirilen sosyal medya ağlarında Millî Gazete hesaplarını takip edip etkileşimde bulunabilirsiniz. (twitter.com/milligazetecomfacebook.com/MilliGazete ve instagram.com/milligazete)

BİR GAZETEYE HER ŞEYDEN ÖNCE OKUYUCUSU SAHİP ÇIKAR

Özel bir konuyu ele almış olduk bugün Başyazı’da. Ama gerekliydi…

Şimdi toparlıyorum.

Bu zor ve meşakkatli dönemi ancak omuz omuza vererek atlatabiliriz. Bugüne kadar gittiğim sayısız konferans, panel ve eğitim çalışmalarında ve tabii ki Millî Gazete’deki 28 yıllık hayatımda şunu gördüm:

*  Millî Gazete okuru, başka hiçbir gazeteye nasip olmayan hassasiyete ve hissiyata sahiptir.

*  Millî Gazete okuru, her dönem olduğu gibi gazetesine yine ve yeniden sonuna kadar sahip çıkacaktır.

* Millî Gazete okuru, Erbakan Hocamızın Millî Gazete duyarlılığından yola çıkarak bu gazeteyi yaşamak ve yaşatmak yolunda tüm fedakârlığını ve özverisini ortaya koyacaktır.

Gördüğünüz gibi, dertler büyük... Her biri “Ağrı Dağı” büyüklüğünde hem de...

En başta Saadet Partisi teşkilatlarımız olmak üzere… Milli Görüşçü bütün kuruluşlarımızı, kadın ve gençleriyle bütün camiamızı ve okurlarımızı Millî Gazete için şu olağanüstü şartlarda “samimi ve çok özel bir seferberliğe” davet ediyoruz. Biliniz ki, Millî Gazete’nin sadece yarım asırdır temsil etmekten şeref duyduğu davası ve camiası var.

Unutmayalım; bu zor zamanlar, birbirimize en çok ihtiyacımız olduğu zamanlardır…  Çalışmak ve gayret bizden, tevfik ve inayet Allah’tandır. Esselamüaleyküm ve rahmetullah...

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat