MEZİTLİ’DE “SANAYİ” DÜĞÜMÜ BAŞKAN ÖNEL: “UZLAŞALIM, MEZİTLİ’NİN GELECEĞİNİ KARARTMAYALIM”

Genel 1 Şubat 2021 17:43
Videoyu Aç MEZİTLİ’DE “SANAYİ” DÜĞÜMÜ BAŞKAN ÖNEL: “UZLAŞALIM, MEZİTLİ’NİN GELECEĞİNİ KARARTMAYALIM”
A
a
S.S. Mezitli Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Bünyamin Önel, Mezitli’de yapımı planlanan Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili açıklama yaptı. Site yapımının detaylarını anlatan Önel, siteye karşı çıkanlara da ılımlı bir çağrı yaparak uzlaşma mesajı verdi.

S.S. Mezitli Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Bünyamin Önel, yaptığı basın açıklaması ile yapılacak olan Küçük Sanayi Sitesi ve beraberinde doğan polemiklere süreci anlatarak yanıt verdi. 

SANAYİ SİTESİ SÜRECİ

Mezitli’de sokak aralarında, bina altlarında çalışan esnafın varlığına dikkat çeken Başkan Önel, son zamanlarda esnafın dükkân ihtiyaçlarının karşılanamadığını söyledi. Mezitli’de sanayi sitesinin yeri kalmadığını da elindeki plan ile gösteren Önel, “Biz bunu yaparken 100.000’lik imar planında Mezitli’de bize sanayi sitesi yeri gösterilmiş. Bu yerde içerisinde 60’ın üzerinde konut olan bir alanı 100.000’lik imar planında sanayi sitesi olarak işaretlemiş. 2018 yılında bunu öğrendiğimizde ve gidip yeri incelediğimizde, burada sanayi sitesinin yapılamayacağını aşikâr şekilde gördük. Bizim orayı sanayi sitesi yapmamız için 60 küsür konutu yıkmamız gerekiyor. Bunun yanında inşaat ruhsatları alınmış ama inşaatı başlanmamış ruhsatlı yerler de çıkıyor. Bunun mümkün olmadığını gördük.” dedi. 

“TIRMIL’A TAŞINMAK MEZİTLİ’NİN GELECEĞİNE UYGUN DEĞİLDİ”

Önel, “Buranın haricinde yer olmadığı için mevcut sanayideki dükkanların Tırmıl Sanayisine, o bölgede bir yer belirlenerek oraya kaldırılması talep edildi. Mezitli’den bunu kaldırmamızın Mezitli toplumunun geleceği için uygun olmayacağını söyledim. Batıdaki kaza yapmış, arıza yapmış aracı Mersin’de ulaşım sorunu varken Tırmıl’a nasıl götüreceğiz?” ifadelerini kullandı.

“ORMANDA SANAYİ SİTESİ MÜMKÜN DEĞİLDİ”

Çalışmaya başladıkları alanda nelerle karşılaştıklarını anlatan S.S. Mezitli Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Bünyamin Önel, “Yerler tespit edildi. İnceleme yapıldı, ölçüm yapıldı, tapu kayıtları çıkarıldı ama tapu kayıtları çıkarıldığında tapu kayıtları niteliğinin tamamını zeytinlik olarak gördük. Geriye kalan alan da orman. Dedik ki, biz ormanda yer alabilir miyiz? Burada 3 kuruma yer veriliyor. Bir sağlık, iki milli eğitim, üç spor.  Bunun haricinde ormanın tapu tapulandırılması mümkün değil. Bizim ormana da sanayi sitesi yapma şansımız bitti. Bunun yanında zeytinlik olan yer kaldı geriye. 1939 yılında Anayasa hükmünü almış bir zeytin yasası kanunu var. Yüzde 10’u kadar yol yapabilirsin onun haricinde hiçbir şekilde yapılaşmaya müsaade yok. Bunu valiyle de paylaştık, Mersin’in STK’ları ile de paylaştık. Nasıl yol izleyeceğiz bunun araştırmasına girdik ama çıkış yolu bulamadık. Mezitli’de sanayi sitesi yapma şansımız burada da bitti.” dedi.

“TARIM DIŞI KULLANIMA İZİN VERİLMİŞTİR”

Baktıkları yerlerde boş alan bulamadıkları gibi nitelikli tarım arazisiyle karşılaştıklarını ve bu araziyi geçip sanayi yapmanın mümkün olmadığını da vurgulayan Başkan Önel, “Şu an bahsedilen Davultepe’nin doğusundaki 658 dönüm yerin tarım entegre tesisi olarak ayrıldığı bilgisini edindik. Bu Mersin’deki tüm siyasi partiler, tüm vekiller, bakanımız, valimiz, büyükşehrimiz tarafından değerlendirildi. Buranın 658 dönümün tamamını ‘tarım entegre tesisi olarak ayırmak Davultepe’ye ne katar, sanayi olursa ne katar?’ çalışmalarını değerlendirmelerine başladık. Küçük Sanayi Sitesi olarak belirlenen alan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 03.04.2017 tarihinde onaylanan çevre düzeni planı revizyonunda tarım alanından çıkarılan kentsel opsiyon olan orman tarım bölgesi olarak planlanmıştır. Bu karara hiç itiraz edilmemiş. Bu doğrultuda yerel idareler tarafından bu alanın 1/5000 ve 1/1000’lik planların yapımı için 11.08.2017 tarihli ve 2017/8 bölge dikili tarım arazisi olarak oranlanmış ancak 5403 sayılı kanunun 14. maddesi uyarınca tarım dışı kullanım izni verilmiştir.” dedi.

“TÜM PARTİ GRUPLARININ OY BİRLİĞİYLE ONAYLANDI”

2017 ve 2018’de bu kararlar alınırken hangi beklentiler içinde buraya itiraz edilmediğini ve ses çıkarılmadığını soran Önel, talep dilekçelerini verdiklerini ve daha sonra Mezitli Belediyesi’nin, Büyükşehir Belediyesi’ne dosyayı sunduğunu söyledi. Önel, “Büyükşehir Belediye Meclisi 08.07.2019, tarihinde 351 sayılı kararı ile bu alanların Adana, Mersin 100.000 ölçekli çevre düzeni planında organize tarım bölgesinden küçük sanayi sitesine dönüştürülmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletti. Talep detaylı olarak incelendikten sonra uygun görüldü ve 2020 yılında onaylandı. Tarihlere dikkat çeken Önel, “Daha sonra Mersin ili çevre düzeni planında 1/5000 ölçekli ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planında yapılan değişiklikler Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ve Mezitli Belediye Meclisi’nde tüm siyasi partilerin gruplarının desteğiyle oy birliğiyle onaylandı ve yatırımın kamu yararı içerdiği herkes tarafından bilinmesiyle onama süreciyle eş zamanlı Büyükşehir Belediye Meclisi’nden oy birliği kararı alınarak tasdik edildi. Evrak statüsünde süreç tamamlanmış oldu.” dedi.

“HAZİNE ARAZİSİ İŞGAL EDİLİYOR”

Bahse konu alanın 2017 yılında imar çalışmaları yapıldığı süreçte yaklaşık 150 dönümü civarında mülkiyetin hazine adına kayıtlı olduğunu ifade eden S.S. Mezitli Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Bünyamin Önel, “Günümüzde yapılan incelemede bu kişilerin bir kısmının 2B maddesi kapsamında tapularını aldığı, 40 dönümlük hazine arazisini işgali eden şahıslar tarafından tapuları alınmadığı, 41 dönüm orman arazisinin hala işgalciler tarafından kullanıldığı görülmektedir.” dedi. Parselleri sırasıyla sayan Başkan Önel şu soruyu yöneltti: 

“Bu parseller kimler tarafından işgal ediliyor? İtiraz edenler bu bölge halkını yanlış bilgilendirerek basını buna alet edenler aynı kişiler midir? Bu şahıslar kamuoyunu yanıltmaya çalıştığı gibi bakanlık ve cumhurbaşkanımızın aldığı kararların resmiyetini mi sorgulamaktadırlar?”

“BU RANT MERSİN HALKININ RANTIDIR”

Arazide rant olduğu iddialarına da yanıt vererek basın açıklamasına devam eden Önel, “Bu rant Mersin halkının rantıdır. Bu rant Mezitli halkının rantıdır. Bu rant gençlerin, Mersin
ekonomisinin kalkınmasının rantıdır. 

“TÜRKİYE’NİN EN MODERN SANAYİ SİTESİ”

Projenin Mersin’e ve Mezitli’ye katkısını da anlatan Önel, o katkıların ne olacağını da şu sözlerle anlattı: 
“Mezitli’ye kazandıracağımız modern kompleks yeni küçük sanayi sitesi yatırımı içinde 520 adet dükkân, yılda en az 1200 meslek erbabı mezun edilecek, endüstri meslek lisesi, 500 kişilik konferans solonu, 300 kişilik eğitim salonu, 7 banka, spor tesisleri, cami, polis karakolu, sağlık ocağı, kafeterya ve restoran, kapalı otopark ve idari hizmet binasının yapılacağı yeşil alanlarıyla birlikte Türkiye’nin en modern sanayi sitesi olacaktır.”

“7000-8000 KİŞİ İŞ VE AŞ İMKÂNI BULACAK”

Mezitli’ye yapılması planlanan sanayi sitesinin hayata geçirilmesinden sonra ekonomiye yansımasının nasıl olacağını da anlattı Başkan Önel: 
“7000-8000 kişi iş ve aş imkânı bulacak. Endüstri meslek lisesi ile gençlerin ekonomiye kazandırılacağı bir gerçek. Yok olmaya yüz tutmuş, eğitim alanı alt yapı eksikliği nedeniyle çırak yetiştiremeyen pek çok meslek dalı genç insanları kazandırarak bu meslek dalları yaşatılacak ve ekonomik katma değer üretmeye bu mesleklerde devam edeceklerdir. Şehir içinde ve sokak aralarında faaliyet gösteren, can ve mal güvenliği açısından tehlike arz eden, ses ve gürültü kirliliği oluşturan esnafımıza bu alanı kazandırmak zorundayız.”

“AMACIMIZ KİMSEYİ MAĞDUR ETMEK DEĞİL”

Hiçbir vatandaşın mağdur olmasını istemediğini belirten S.S. Mezitli Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Bünyamin Önel, “Asgari müşterek anlaşma ile hem esnafın hem yöre halkının kazançlı çıkmasını istiyoruz. Bir kesimi memnun ederken bir kesimi mağdur etme niyetinde değiliz. Bu projeyi yaparken bizimle yol yürümek, anlaşma yapmak isteyen herkese kapımız sonuna kadar açıktır. Bizim amacımız kimseyi mağdur etmek değil. Birinin ağacı kesilince bize madalya takmazlar. Gidilir 40 dönüm hazine arazisini işgal eden, ağaç yetiştirmiş ki buna saygı duyuyorum. Gelin uzlaşalım deriz. Bunun yerine başka bir hazine aracı size temin edelim, görüşelim. Kanunlar uygunsa başka yerden bir arazi verelim. Üzerinizdeki mevcut kullandığınız yerlerin örtü bedelleri ödenesin yine, orada bahçeniz olsun ama Mezitli’nin geleceğiniz karartmayıp uzlaşalım. Beraber çözelim, çözemediğimiz yerde devlet büyükleriyle çözelim. Yapamayacağımız bir şey yok ama kapıları kapatırsanız ya da çıkıp feryat ederseniz bir yere varılmaz.” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat