MHP’Lİ MECLİS ÜYESİ ÖNEL’DEN MECLİS’TE ‘SANAYİ SİTESİ’ ÇIKIŞI “BELİRLİ SAYIDA KİŞİ MAĞDUR OLACAK DİYE MERSİN’İN GELECEĞİNİ KARARTMAYALIM” 

Genel 9 Temmuz 2021 11:41
Videoyu Aç MHP’Lİ MECLİS ÜYESİ ÖNEL’DEN MECLİS’TE ‘SANAYİ SİTESİ’ ÇIKIŞI “BELİRLİ SAYIDA KİŞİ MAĞDUR OLACAK DİYE MERSİN’İN GELECEĞİNİ KARARTMAYALIM” 
A
a
Milliyetçi Hareket Partisi Büyükşehir Meclis Üyesi Bünyamin Önel, Sanayi Sitesi ile ilgili konuştu. Önel, “Bir şehrin geleceğini belirli sayıda kişi mağdur olacak diye karartırsak Mersin’e yazık olur” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi 2021 Yılı Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda söz alan Milliyetçi Hareket Partisi Büyükşehir Meclis Üyesi Bünyamin Önel, Mezitli’de yapılması planlanan Sanayi Sitesi ile ilgili konuştu. Projenin önemini, Mersin’e katma değer katacağını ve kenti geliştireceğini anlatan Önel şunları söyledi:

“60 BİN ESNAF VE SANATKÂRIN BİTMEYEN SORUNU SANAYİ SİTESİ”

“Mersin in kırk yıldan beri bitmeyen 60 bin esnaf ve sanatkârının bitmeyen ana sorunu sanayi sitesi. Bugün Mersin'in içerisinde biz ne kadar dönüşüm de yapsak yol da yapsak, ne kadar çevreye parklar da yapsak Mersin’in bina altlarında zor şartlarda çalışan esnaf ve sanatkârları oradan çıkarıp bir sanayi sitesine yerleştirmediğimiz sürece biz bu şehre güzellik katamayız.”

“MERSİN’E YAZIK ETMİŞ OLURUZ”

“Meclisten, o şehrin gerek Türkiye'de büyük millet meclisi veyahut şehirlerde belediye meclisleri o sorunları çözmek için seçilirler ve görev alırlar. Biz bu göreve geldiğimizde sizinle beraber kırk yılda yapılamayanı 20 ay gibi bir süre içerisinde temel atmaya geldik ama birtakım insanlar bundan rahatsız oldular. Doğaldır ama bir şehrin geleceğini belirli sayıda kişi mağdur olacak diye karartırsak, 60 bin esnafın geleceğini düşünmezsek, Mersin’e yazık etmiş oluruz.” 

“İNSANLAR ÇOK REZİL BİR VAZİYETTE ÇALIŞIYORLAR”

“Bugün Mersin liman kentidir. Mersin serbest bölge kentidir. Çukurova havalimanımız yapılıyor. Konya’da, Kayseri’de Gaziantep’te, Aksaray’da oradaki sanayide üretilen ürünler Mersin limanından ihracat yapılıyor ama Mersin sanayi mağduru, sanayi yoksunu. İleriki günlerde Mezitli merkezde Cumhuriyet meydanı yapacağız. 2022 olarak biliyorum ben temel atmayı. Yan tarafında sanayi var. 1989 yılında yapılmış. 15 bin nüfusken, 132 dükkân yapılmış bir sanayi sitesi. Orada insanlar çalışıyor. Geriye kalan nerede? Mezitli’nin 430 tane esnaf ve sanatkârı bina altlarında, dere kenarlarında. İnanın çok rezil bir vaziyette çalışıyorlar. Ama evine ekmek götürmek için, üretim yapmak için seslerini çıkartmıyorlar.”

“GENÇLERİMİZE NASIL İSTİHDAM SAĞLAYACAĞIZ?”

“Sanayi yapmazsak, fabrika yapmazsak nasıl iş imkânı sağlayacağız? Nasıl üretim yapacağız? 60 bin esnaf ve sanatkârı kaderine mahkûm ediyoruz. Bu esnaf ve sanatkâr, o şehrin, o bölgenin temel direkleridir. Bugün elbette tarım önemlidir ama gördüğümüz o yerlerdeki yeşil alanların tamamı imarlı arsalar. Durmadan apartman yapıyoruz. Sonuç, her yaptığımız apartmana bir tane kapıcı koyuyoruz. Başka bir şey var mı, yok. Peki biz gençlerimize nasıl iş imkânı sağlayacağız? Nasıl gelecek vaat edeceğiz? Bunların çözümü burası değil mi? Bu meclis değil mi?” 

“ÖNCE KABUL EDİLİYOR SONRA İTİRAZ EDİLİYOR”

Davultepe’nin AKP’li eski belediye başkanı Ahmet Erşahin ile ilgili de konuşan Milliyetçi Hareket Partisi Büyükşehir Meclis Üyesi Bünyamin Önel sözlerine şöyle devam etti:
“Sayın Ahmet Erşahin, tepki koyan dostum, arkadaşım, Davultepe belediye başkanlığı döneminde 26.10.2010 tarihinde meclise bir dilekçe veriyor. Özetle belediyemizce kasabamıza küçük sanayi sitesi kurulması gerekli deniyor. Karar tarihi ise 01.11.2006. Belediye öncülüğünde küçük sanayi sitesi kurulması için gerekli çalışmalar yapılmasına oybirliği ile karar veriliyor. 2006 yılında kabul ediliyor, şimdi ise itiraz ediliyor.”

“581 TANE İTİRAZ VAR HEPSİ AYNI KALEMDEN ÇIKMIŞ”

“Bugün baktığımızda on yılda binlerce ağaç katledilmiş, binalar yapılmış. Biz şunu söylüyoruz. Bugün biz sanayi sitesi yapsak da yapmasak da ağaçlar kesilecek. Neden? Çünkü apartmanlar dikilecek. Sanayi, ihtiyaç olduğu için bu alanında 658 dönüm çok fazla olmasından dolayı vilayet toplantısında buranın yarısını sanayi sitesi yapılması uygun görüldü. Buna hep beraber karar alındı. Şimdi geldiğimiz konuya baktığınız zaman geçenlerde 5 binlik imar planına dava açıldı. Dava ret yedi. O dava ile beraber 5 binlik imar planı kesinleşti. Şimdi geldik binlik imar planına, askı sürecinde. Çok önemli bir nokta, 581 tane itiraz var.  Hepsi aynı kalemden çıkmış, bir stant kurulmuş, gelene yaz gidene yaz. Yazabilirsiniz, itiraz edebilirsiniz. 249 malikten 58 kişi itiraz etmiş. Gerisi nerede? Gerisi şunu da söylüyor. Biz sanayi istiyoruz. Sayın başkanım geri adım atma. Bizde sanayi istemeyen 2 kişi 5 kişi bir eli geçmez diyor. Şimdi böyle de bir tablo var.” 

“BUYURUN YER BULUN ORAYA YAPALIM”

“Şimdi Davultepe’yi de aldık bir kenara koyduk. Ona da yapmayalım. Pekâlâ 2017 yılında bizim sanayi ticari artı konut olmuş.  O zaman şunun kararını verelim. Mezitli’de sanayi yapma şansımız yok. Gelin o zaman hep beraber diyelim ki Mezitli halkı biz sana sanayi yapmayacağız. Sanayiyi Toroslara veya Akdeniz’e taşıyacağız diyelim, bu sorun bitsin. Herkes başının çaresine baksın o zaman. Ya da yapacaksak, bugün burayı yapamıyorsak, o zaman bu meclis 60 bin esnaf ve sanatkârın 430 tanesi Meziti’den şehir içindeyse çözüm bulsun. Buyurun yer bulun, yer üretin. Oraya yapalım. Biz yeşile karşı değiliz. Biz, tarım arazisine karşı değiliz ama geçmişten bir ders alalım. Organize sanayi yapılırken orada da narenciye bahçeleri vardı. Kesildi. Oraya organize sanayi yapılırken karşı çıktılar ama bugün beşincisi altıncısı yapılıyor.”

“ESNAF VE SANATKÂR SİZDEN ÇÖZÜM BEKLİYOR”

“Vatandaş diyor ki gelin daha da yapın diyor.  Çünkü bir tane işsiz kalmadı. Bir tane orada boş adam kalmadı. Bugün Mezitli’de de Davultepe’de de itirazı olanlar var ama ben inanıyorum ki 8 bin kişiye istihdam sağlayacak bir sanayi sitesi o bölgedeki canlılığı, kattığı ekonomik değeri düşünecek olursak yılda bin 200 gencimize iş imkânı sağladığımız zaman Mezitli’de işsizlik kalır mı? Hiçbir şekilde kalmaz.  Esnaf ve sanatkâr sizden çözüm bekliyor. Bizden çözüm bekliyor. Bizden iş yerlerini geliştirmek için bizim önümüzü açın diyor.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat