MHP'nin Sevmediği Bakan: 'Soylu'nun da Etkisiyle Tasfiyesi İçin Harekete Geçildi'

Ak Parti 2 Kasım 2021 09:31
Videoyu Aç MHP'nin Sevmediği Bakan: 'Soylu'nun da Etkisiyle Tasfiyesi İçin Harekete Geçildi'
A
a

MHP'nin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e karşı mesafeli olduğunu ve bunun nedenlerinden birinin Süleyman Soylu-Abdulhamit Gül kavgası olduğunu ifade etti.

Barış Pehlivan, bugünkü yazısının "MHP'nin sevmediği bakan" başlıklı bölümünde çarpıcı iddialara yer verdi.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, MHP'nin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e karşı mesafeli olduğunu ve bunun nedenlerinden birinin Süleyman Soylu-Abdulhamit Gül kavgası olduğunu ifade etti.

Pehlivan'ın yazısından ilgili bölüm şöyle:

Üç farklı cepheden kaynağa aynı soruyu sordum: 

MHP, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ü neden sevmiyor? 

Nereden çıktı şimdi bu, demeyin. MHP kurmaylarının izlediği politikaya bakarsanız bu soru anlam kazanıyor. 

En yaygın tez şu: 

Ne kadar başarılı, tartışılır ama... 

AKP’nin “aşırı güvenlikçi” politikalarına karşı daha “reformist” bir tutum sergilediği bilinen bir bakan Abdulhamit Gül. Bu nedenle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile de bir kavga içinde. 

İşte MHP’nin Adalet Bakanı Gül’e karşı tavrında da Soylu’nun etkisi olduğu konuşuluyor. Bu iddiayı dile getirenler, özellikle bir MHP Genel Başkan Yardımcısı üzerinden Abdulhamit Gül’ün tasfiyesi için lobi yapıldığını iddia ediyor. 

Bir diğer görüşe göre ise asıl ayrışma konusu kadrolaşmada: 

Milli Gençlik Vakfı (MGV) kökenli Gül’ün ülkücü kökenli yargı mensuplarının önünü yeteri kadar açmadığına inanılıyor. Hatta ülkücüleri kızağa çekip Hakyolcuları ve Milli Görüş kökenlileri el üstünde tuttuğuna inanılıyor. 

Duyduğum en çarpıcı iddia ise şuydu: 

Sır değil, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Saadet Partisi’nin de Cumhur İttifakı’na katılmasını istiyor. Bu konuda karşı taraftaki en büyük destekçisi de yakın zamanda hayatını kaybeden Oğuzhan Asiltürk’tü. 

Deniyor ki... 

Saadet Partisi’nin eski kurmay kadrosundan Abdulhamit Gül, Cumhur İttifakı’nın genişlemesi için yapılan görüşmelerde etkin rol oynadı. İşte bu da MHP’nin pek hoşuna gitmedi. Bu tezi dile getirenler şöyle gerekçelendiriyor: 

“MHP tek başına iktidar partisinin politikalarını belirleyebiliyor. Eğer Saadet Partisi de Cumhur İttifakı’na katılırsa, MHP’nin AKP üzerindeki gücü bölünmüş olacak. Haliyle, bu birleşmenin olmasını istemiyorlar. Bu yüzden MHP Genel Merkezi, Saadet Partisi’ne sıcak yaklaşan Abdulhamit Gül’e soğuk bakıyor.” 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat