Milletvekili Atila Sertel Bakan'a sorular yöneltti

SİYASET 4 Ekim 2021 16:37
Videoyu Aç Milletvekili Atila Sertel Bakan'a sorular yöneltti
A
a

CHP'li Sertel, özel yurtların aylık ücretlerinin asgari ücrete yakın bir miktara denk geldiğine dikkat çekerek, Bakan Kasapoğlu'na, 2021-2022 eğitim öğretim sezonunda KYK yurtlarına yapılan toplam başvuru sayısı nedir?

KYK yurtlarında kontenjan yetersizliği, fahiş ev ve özel yurt kiralarının, üniversite öğrencilerinin en büyük sorunu haline geldiğini belirten CHP'li Sertel, özel yurtların aylık ücretlerinin asgari ücrete yakın bir miktara denk geldiğine dikkat çekerek, Bakan Kasapoğlu'na, 2021-2022 eğitim öğretim sezonunda KYK yurtlarına yapılan toplam başvuru sayısı nedir? Başvuranların kaçı yerleşebilecek kaçı açıkta kalacaktır?" diye sordu.

KYK yurtlarında kontenjan yetersizliği, fahiş ev ve özel yurt kiralarının, üniversite öğrencilerinin en büyük sorunu haline geldiğini belirten CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, büyük kentlerde özel yurt fiyatlarının 15 ile 40 bin TL arasında değiştiğini, bu yurtların da çoğunun dolu olduğunu ifade ederek, "Çoğu yurtlar, yeniden kapanma tehlikesine karşı yıllık ücretlerini peşin talep ederken, az da olsa bir kısmı taksitlendirme yapıyor. Özel bir yurdun yetkilisi '2 kişilik odaların yıllık ücretinin 24 bin TL' olduğunu, bu miktarı da 10 ay taksitlendirdiklerini söyledi. Bu da aylık 2 bin 400 TL gibi asgari ücrete yakın bir miktara tekabül ediyor" dedi.

Konuyu meclis gündemine taşıyan CHP'li Sertel, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'na KYK yurtlarının kapasitelerine ve 2021-2022 eğitim yılı için yurtlara yapılan başvurulara ilişkin sorular yöneltti.

KYK YURT SAYISI KAÇ?

Bakan Kasapoğlu'na, "Türkiye genelinde Kredi Yurtlar Kurumu'na bağlı yurt sayısı kaçtır?" diye soran Sertel, şu sorularına da yanıt istedi: "Türkiye genelinde Kredi Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtların toplam öğrenci kapasitesi nedir?

Kredi Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtlarda kız öğrenci ve erkek öğrenci kapasitesi nedir?

2021-2022 eğitim öğretim sezonunda KYK yurtlarına yapılan toplam başvuru sayısı nedir? Başvuranların kaçı yerleşebilecek kaçı açıkta kalacaktır?

Türkiye genelinde hangi ilimizde kaç öğrenci yurdu vardır? Bu yurtların kız, erkek dağılımı ve kapasiteleri nedir?"

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat