MİLLETVEKİLİ SÜLLÜ, ALPU KÜÇÜKBAŞ HAYVAN DESTEKLEME PROJESİNİ İNCELEDİ

Genel 11 Şubat 2021 16:20
Videoyu Aç MİLLETVEKİLİ SÜLLÜ, ALPU KÜÇÜKBAŞ HAYVAN DESTEKLEME PROJESİNİ İNCELEDİ
A
a

Eskişehir’in Alpu ilçesine kurulan Küçükbaş Hayvan Destekleme Projesini ziyaret eden CHP Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, yetkililerden bilgi aldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin küçükbaş hayvan yetiştiricilerine destek amacıyla başlattığı projelerden biri olan Alpu Küçükbaş Hayvan Destekleme Projesini yerinde inceledi. Burada yetişen küçük baş hayvanlarla yakından ilgilenen Milletvekili Süllü, çalışmanın örnek alınması gereken bir proje olduğunu belirterek, “COVİD – 19 küresel salgın sürecinde tarım ve gıda sektöründe yaşanan kriz hepimize yerel üretimin önemini bir kez daha gösterdi. Dışa bağımlı gıda politikalarına karşı Büyükşehir Belediye Başkanımız Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in, Eskişehir’de başlattığı kırsalda dönüşüm hamlesi, Türkiye için örnek alınması gereken bir modeldir” dedi.

“YERLİ ÜRETİCİ ÜRETEMEZ DURUMA GELDİ”

“Küresel salgının ülke ekonomilerini tahrip etmesi nedeniyle sıfıra yakın enflasyonun yaşandığı bir ortamda, yerli üretimini gerçekleştiremeyen Türkiye, gıda fiyatlarındaki artışla dünyada üst sırlara yerleşti. 18 yıldır uyguladığı dışa bağımlı tarım ve hayvancılık politikaları ile yerli üretici üretemez duruma geldi. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanımız Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Üreticilerden yoksun olan milletler üretenlerin esiri olur. Milli ekonominin temeli ziraattır. Köylü milletin efendisidir” sözünden hareketle, yerli tarımı ve hayvancılığı kırsal kalkınmanın stratejik hamlesi olarak görerek bu doğrultuda projeler gerçekleştiriyor” ifadelerini kullandı.

 “ÜRETİMİN DEVAMLILIĞI SAĞLANACAK”

Alpu Belediyesi ve Seyitgazi Belediyesi ile protokol imzalayan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin 480 adet dişi merinos ile 20 adet merinos koçun alımını gerçekleştirdiği projenin Alpu tesislerinde yetkililerden bilgi alan Süllü, “Kırsal mahalle ziyaretlerimizde, kırsal kalkınmanın neferi olmak için istekli gençlerimizle tanışıyoruz. Bu gençlerimizin heyecanına ortak olacak, onlara destek sağlayacak ve yol gösterecek projelerin kırsala yeniden dönüşü sağlayacağını da düşünüyorum. Alpu ilçesi Fevzi Mahallesi’nde ziyaret ettiğimiz üretim tesisi içinde kurulan Çoban Evi de bir Köy Enstitüsü mantığında çalışarak, uzmanların bilgilerini, çobanların deneyimlerini aktaracağı uygulamalı bir okul olarak düşünülmüş. Bu sistemle oluşacak birikim kalıcı olarak geleceğe aktarılacak ve üretimin devamlılığı sağlanacak. Meraların rant için talan edildiği ülkemizde yerli üreticiyi destekleyerek büyümek yerine ithal ederek tüketme anlayışında olan iktidara rağmen iyi ki üreten Cumhuriyet Halk Partili Belediyelerimiz ve Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen gibi yerli üreticinin yanında olan başkanlarımız var” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat