Modern Pazaryeri Dediler, Sonuç; Kaynak İsrafı ve Rant Hesabı Çıktı

Genel 4 Mart 2021 17:10
Videoyu Aç Modern Pazaryeri Dediler, Sonuç; Kaynak İsrafı ve Rant Hesabı Çıktı
A
a
Cumhuriyet Halk Partisi Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç, ilde Pazar yeri adı altında yapılan Gümüşhane Çarşısı yatırımına tepkilerini dile getirdi. Başkan Ağaç, “Gümüşhane’nin meşhur Kıbrıs çarşısı dediğimiz güzel yer böyle bir hale getirildi. Kaynak israfı bir durum. Yazık oldu” dedi.

CHP İl Başkanı Ağaç açıklamasında; “Gümüşhane'den tekrar merhaba. Burayla ilgili daha önce beraber bir çekim yapmıştık. Ama buranın özel durumuna önemine binaen bazı şeyleri hatırlatmamız lazım.  Gümüşhane pazar yeri ile ilgili pazar esnafı ile belediye arasında bir tartışma bir kavga yaşanıyor. Mevcut Pazaryeri biraz sonra orayı da sizlere göstereceğim. Burayı tekrar neden gösteriyorum.  Belki Z kuşağı değiliz ama tabi onlara da sevgimiz saygımız sonsuz ama kendi Gümüşhane'de 40-50 yaşın üzerinde olan herkes buranın eski halini hatırlar. Burası Kıbrıs çarşısıydı. Yani Kıbrıs Barış Harekâtı’nda sonra buraya bu ad verilmiş. Rahmetli Sebahattin Aytaç'ın döneminde pazar yeri olarak kullanılan çarşısı olan bir bölgeydi karşı tarafta kasaplar vardı mesela dükkânlar. Onların önlerinde sebze reyonları üzerleri de çatıyla kapalı. Çok güzel tam Anadolu kentleri ve kasabalarına uygun bir pazar yeriydi. Yolun kenarında, üç tarafı yol merkezde güzel bir şeydi pazar alışveriş imkânı olan bir yerdi burası. Şimdi ne oldu buradaki o eski dükkânlar mevcut sebze reyonları mı falan olduğu yer yıkıldı. 

Sonra bir önceki belediye başkanlığı döneminde denildi ki Gümüşhane’ye çok modern bir Pazar yerine ihtiyaç var bizde bunu yapacağız diye projelendirildi. Hatta
buranın kredisi de gerçekten Gümüşhane’nin Pazar yerine ihtiyacı olduğu için İller Bankası’ndan kredilendirildi. Burası yapıldı. Ama şimdi gördüğümüz şeye bak. Burada bir Pazar yeri var mı? Yok. Çarşı Gümüşhane içinde dükkânlar var. Yani içerisinde Pazar kurulması söz konusu değil. Yani bir pasajda çeşitli iş yerleri. En üst katında düğün salonu. Yani buranın modern Pazar yeriyle alakası yok.   Sonuçta bu kadar para harcandı. Çünkü burada yapılan dükkânlar satılıp para temin edilmeye çalışılıyor. Çünkü Belediye’nin kaynağa ihtiyacı var. Hâlbuki ama kör nokta burada esnafın durumu belli. Burada 600 bin lira civarında parayı kim verecek. Verse ne iş yapacak. Mevcut olanlar iş yapamıyor. Gümüşhane’de zaten para dönmüyor. Zaten ticaret sınırlı. Bu yere talip olunması filan çok zor. Bence burası ölü bir yatırım oldu.
Bir başka konu burası çok güzel bir pazar yeri iken rahmetli Sebahattin Aytaç döneminde yapıldı. Allah rahmet etsin çok eseri var Gümüşhane'de. 1970'li yıllarda burada bir soğuk hava deposu vardı. Bakın Gümüşhane'nin görevi hal görevi gören insanların özellikle elma armut vesaire ürünlerinin muhafaza edildiği soğuk hava deposu vardı. Şimdi bakıyoruz ki belediye diyor ki işte efendim soğuk hava depomuz yok, soğuk hava deposu yapacağız. Arkadaş 1970’li yıllarda hal vaziyet iyi gören bir depo, onun önünde de ki kentin pazarı vardı. İl ile entegre. Siz o depoyu yıktınız. Ondan sonra verdiniz Kızılay’a. Oraya da bir yurt yapıldı. Onun gelirini de Kızılay alıyor mu alamıyor mu? Sonra Pazar yerlerini kaldırdınız sebze satış yerlerini kaldırdınız. Ondan sonra onun yerine modern Pazar diye yaptığınız şey ortada. İşe yaramaz anlamsız bir yatırım. Kaynakların israfı sonuçta da gelmişiz yine Pazar yeri ihtiyacı arıyoruz. Vatandaşa uygun bir alanda Pazar oluşturmaya çalışıyoruz. Yeni bir kaynak yeni bir masraf söz konusu. Gümüşhane’nin meşhur Kıbrıs çarşısı dediğimiz güzel yer böyle bir hale getirildi. Kaynak israfı bir durum. Yazık oldu. Modern pazaryeri dediler, sonuç; kaynak israfı ve rant hesabı çıktı” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat