MUHAMMED SİDAR: “2021 YILINDA EV ALACAK VATANDAŞLAR BU UNSURLARI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURSUN”

Genel 28 Aralık 2020 11:15
Videoyu Aç MUHAMMED SİDAR: “2021 YILINDA EV ALACAK VATANDAŞLAR BU UNSURLARI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURSUN”
A
a
 Konut satışlarında yaşanan son gelişmelere dair değerlendirme yapan Ermar Emlak Sahibi Muhammed Sidar, “2021 yılında ev almayı düşünen vatandaşların planlarını bu unsurları göz önünde bulundurarak yapması gerekiyor” dedi.

 Merkez Bankası’nın faiz artırmasıyla beraber, bankalar konut kredilerinde faiz artışına gitti. Özellikle kamu bankaların sunulan çok düşük faiz oranlı kredilerin ardından yaşanan bu artışla beraber sektörde yaşanacak değişimi Ermar Emlak Sahibi Muhammed Sidar yorumladı.

“SATIŞLAR YÜZDE 18,7 AZALARAK 112 BİN 483 OLDU”

  Faizlerin artışının satışları düşürdüğünü ifade eden Muhammed Sidar, “Pandemi sürecinde vatandaşların gelir oranlarında yaşanan düşüşle beraber, ev alımlarında da düşüş yaşandı. Kamu bankaları tarafından sunulan düşük faizli krediler ile bu dönem telafi edilse de Merkez Bankası’nın yeni faiz arttırma kararı konut kredilerindeki faiz oranlarını da yukarı yönde etkiledi. Bu durum doğal olarak konut satışlarının düşmesine neden oldu. TÜİK tarafından açıklanan Kasım ayı raporunda, satışlar bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,7 azalarak 112 bin 483 oldu. Bu durumun 2021 yılı içerisinde aynı eksende devam edeceği kanısındayım” dedi.

“KREDİLERDEN DOLAYI DÜŞEN TALEP, EV FİYATLARININ UCUZLAMASINA NEDEN OLMAYABİLİR”

 Yeni yılda sektöre dair bilgiler veren Sidar, “Kredilerden dolayı düşen talep, ev fiyatlarının ucuzlamasına neden olmayabilir. Özellikle pandemi süreci ve Dolar’ın yukarı yöndeki sürekli hareketi nedeniyle ev yapım maliyetleri oldukça yükselmiş durumda. Demir ve çimento gibi ana malzemelere yakın zaman önce bir zam yapıldı. 2021 yılında ev almayı düşünen vatandaşların planlarını bu unsurları göz önünde bulundurarak yapması gerekiyor. Diğer bir faktör olarak ne yazık ki bugünlerde çok sık yaşar olduğumuz depremler, kentsel dönüşüm konusunda komşuları ile anlayamayan kişilerin, yeni ev arayışına girmesine neden oluyor. Bu faktörün ev satışlarındaki etkisini pandemi sürecinde düşen gelir oranları nedeniyle kestirmek oldukça zor. Bizler de vatandaşın tavrını yeni yılda takip edeceğiz” ifadelerini kullandı.
1000
icon
Abdülaziz Ayyildiz Mersin 26 Ocak 2021 14:44

İnşaatta sektörü 2023 yılında çok iyi olacak

0 0 Cevap Yaz
zaza fethi 28 Aralık 2020 21:45

Bir çırpıda doğruları anlatmış Muhammed kardeşim çok doğru tamamıyla Sana katılıyorum ve Bu yazıdan dolayı seni de kutluyorum güzel meslektaş kardeşim

1 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat