Nizip Çayı Eskisi Gibi Temiz Akacak

Genel 18 Ocak 2021 20:15
Videoyu Aç Nizip Çayı Eskisi Gibi Temiz Akacak
A
a
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in girişimleriyle Gaziantep ve Nizip Organize Sanayi bölgelerinden Nizip Çayı’na dökülen atıkların insan sağlığını tehdit etmemesi ve tarım arazilerinden edinilen ürün veriminin korunması amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan karar çıktı.

Gaziantep Valisi Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u ziyaret etti. Ziyarette, sanayisiyle Türkiye’nin üretimde en güçlü şehirleri arasında yer alan Gaziantep’in katı atık problemi mercek altına alındı, Başpınar bölgesinden başlayıp Nizip’ten geçerek Hancağız Barajı’na kadar uzanan Nizip Çayı’nın temizlenmesi için Bakan Murat Kurum’dan müjdeli haber geldi. Çıkan karar doğrultusunda 35 kırsal mahalleyi kapsayan başta Başpınar Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikaların atıklarıyla kirlenen suyun temizlenmesiyle çay eskisi gibi tertemiz akacak, meyve bahçeleri ve tarım arazilerinin verimi artacak. Böylelikle daha önce Gaziantep Büyükşehir ve Nizip
Belediyesi’nin iş birliği ile geçici olarak çare olunan Nizip Çayı’nın temizliği, Bakanlık desteğiyle kökten çözülecek.

Öte yandan görüşmede Gaziantep Valisi Davut Gül ve Başkan Fatma Şahin ile şehirdeki çalışmalar hakkında da son durumu değerlendiren Bakan Kurum, yeni projelerin başlangıcı için kararlar aldıklarını ifade ederek, “Nizip Çöp Sızıntı Suyu Ön Arıtma Tesisi, Atıksu Arıtma Tesisi, Katı Atık Tesisi Projeleri için Büyükşehir Belediyemize gerekli desteği sağlayacak, şehrimizi geleceğe en güzel haliyle taşıyacağız” dedi.

Ziyaretin sonunda Gaziantep Modeli ile Türkiye’nin yerel yönetim anlayışına yeni soluk kazandırılan projelerden övgüyle bahseden Bakan Kurum, Gaziantep Millet Bahçesi’nin de 120 bin metrekare büyüklüğünde bir yeşil alanı kente kazandıracağını kaydetti, hali hazırda kentte yapımı devam eden bisiklet ve yürüyüş yollarının da daha sağlıklı bir yaşamı beraberinde getireceğini söyledi. 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat